رييس ديوان محاسبات: حسابرسي مالي دستگاه ها به روز مي شود

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، امين حسين رحيمي روز شنبه در همايش فرآيند قانونگذاري- الزامات و راهكارها تاكيد كرد: ديوان محاسبات همواره در جهت نظارت مستمر مالي به صورت كارشناسي و تخصصي عمل كرده است و از ورود به مسائل حاشيه اي اجتناب مي كند.
وي ادامه داد: ما همواره تلاش كرده ايم كه نظارت هاي مالي ديوان محاسبات با برخورد قضايي و تشكيل پرونده همراه نباشد از اين رو اقدامات پيشگيرانه با رعايت آبروي افراد و مسئولان در دستور كار ما بوده است.
رييس ديوان محاسبات افزود: براساس گزارش تفريغ بودجه ساليانه اعتبارات زيادي در كشور هزينه مي شود اما به همان ميزان توسعه در كشور صورت نمي پذيرد كه اين مسئله به دو علت ايرادات ساختاري اقتصادي، مالي و بودجه اي كشور و بي انضباطي مالي و فساد رخ مي دهد.
رحيمي تاكيد كرد: اين ديوان ميزان دخل و خرج دستگاه هاي اجرايي در سال مالي گذشته را مورد بررسي و رسيدگي قرار مي داد اما براساس مجوز مجلس قرار است كه ديوان محاسبات حسابرسي مالي دستگاه ها را به روز انجام دهد يعني در حين خرج و هزينه كرد اعتبارات اين ديوان هر سه ماه يكبار مسائل و اقدامات را مورد بررسي قرار داده و پس از آن به دستگاه مربوطه يا گواهي تأييد داده، يا گواهي مشروط براي اصلاح نحوه هزينه كرد و يا گواهي عدم تأييد صادر مي كند.
وي خاطرنشان كرد: ديوان محاسبات با همكاري مجلس توانست در بحث حسابرسي مالي تحولي شگرف ايجاد كند و قطعا اين مسئله در موضوع دخل و خرج دستگاه ها و هزينه كرد اعتبارات بسيار تأثيرگذار است.
وي تاكيد كرد: براساس آمارها در سال 90 حدود 508 هزار ميليارد تومان، در سال 94، 830 هزار ميليارد تومان و در سال 95، 979 هزار ميليارد تومان از بودجه عمومي كل كشور هزينه شده است كه اين نشان مي دهد كه اين اعتبارات در پنج سال حدود دو برابر افزايش يافته است.
رييس ديوان محاسبات افزود: بر اساس آمارها در مسئله هزينه كرد اعتبارات جاري در سال 90 حدود 82 هزار ميليارد تومان، در سال 94 حدود 170 هزار ميليارد تومان و در سال 95 حدود 209 هزار ميلياردتومان از اعتبارات صرف بودجه جاري كل كشور شده اين در حالي است كه در مسئله بودجه عمراني در سال 90 حدود 28 هزار ميليارد تومان و در سال 94 حدود 21 هزار ميليارد تومان هزينه شده است.
وي با تاكيد بر اين كه قطعا براي توسعه در كشور نيازمند ساختار بودجه عملياتي هستيم ، يادآور شد: البته بودجه ريزي عملياتي در سياست هاي كلي رهبري و چندين برنامه پنج ساله آمده اما اجرايي نشده است همچنين در دولت هاي هشتم، نهم ودهم در اين رابطه هيچ اقدامي انجام نداده البته دولت يازدهم اقداماتي را صورت داده اما تنها اين مسئله به صورت شكلي است و شاخص ها هنوز اصلاح نشده است.
به گزارش ايرنا، همايش فرآيند قانونگذاري- الزامات و راهكارها از روز گذشته با حضور منتخبان مجلس دهم در ساختمان قديم مجلس شوراي اسلامي آغاز به كار كرده است.
سيام**9121**9103 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رييس ديوان محاسبات: حسابرسي مالي دستگاه ها به روز مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X