استاندار قزوين: زيتون از ظرفيت هاي نهفته اقتصادي در كشور است

به گزارش ايرنا، فريدون همتي روز يكشنبه در نخستين نشست مشترك استانداران گيلان، زنجان و قزوين كه در زمينه هماهنگي كنترل آفت مگس زيتون در مجموعه باغستان قزوين برگزار شد، با اشاره به واردات 90 درصدي روغن به كشور، تاكيد كرد: افزايش سطح توليد اين محصول از ظرفيت هاي پايه اي محسوب شده و مي توان در اين زمينه نيازهاي داخلي روغن را مرتفع كرد.
به گفته استاندار قزوين، با توسعه كشت محصول زيتون، يكي از محورهاي توسعه توليد و اشتغال كشور مي تواند در اين سه استان شكل بگيرد.
همتي ادامه داد: با همكاري و هماهنگي لازم وزارت جهاد كشاورزي براي سه استان زيتون خيز بايد منطقه ويژه اي تعريف شود تا مديريت واحدي در راستاي ارتقاي سطح اقتصادي منطقه انجام و تبادل تجربه لازم نيز صورت پذيرد.
استاندار قزوين توليد سه تن در هر هكتار اين محصول در سه استان زيتون خيز را يادآور و خاطرنشان كرد: كاهش ميزان خسارت آفت مگس زيتون بيانگر آنست كه با مديريت هوشمندانه مي توان آثار آن را در توليد و اقتصادي بودن اين محصول مشاهده كرد.
همتي در ادامه خواستار تلاش استان هاي گيلان، زنجان و قزوين در جهت جوان سازي باغ هاي زيتون و مبارزه با آفت آن شد و افزود: در صورت بروز آفت اين محصول در يك نقطه، ساير نقاط نيز درگير اين مساله خواهند شد.
وي ادامه داد: در پايان اين نشست بايد بيانيه اي مبني بر هماهنگي و همكاري سه استان زيتون خيز كشور در خصوص مبارزه با آفت مگس اين محصول تنظيم و با ارسال آن به وزارت جهاد كشاورزي، اقدام هاي لازم در اين زمينه به عمل آيد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين در ادامه اين نشست به ظرفيت هاي مناسب توليدات بخش كشاورزي استان اشاره و خاطرنشان كرد: مهمترين رسالت بخش كشاورزي تامين امنيت غذايي با اتكا به توليد و بهره گيري از علم، دانايي و فرآيند به توليد است.
نيازعلي ابراهيمي پاك با اشاره به اينكه سطح زير كشت زيتون در استان قزوين حدود 9 هزار هكتار بوده كه 6 هزار هكتار آن بارور و سه هزار هكتار آن نيز در مرحله نونهالي است، خاطرنشان كرد: ميانگين عملكرد اين محصول در استان سه هزار كيلوگرم در هر هكتار است و از نظر توليد نيز رتبه دوم كشور را داراست.
وي به اقدام هاي انجام شده براي كنترل آفت اين محصول اشاره و افزود: عمليات بازجوان سازي درختان مثمر، مديريت كف باغ در سطح 500 هكتار، توسعه باغ هاي متراكم با ارقام روغني مقاوم به مگس زيتون، برگزاري كلاس هاي آموزشي و ترويجي، آماده سازي و مبارزه با آفت در كانون هاي مبارزه از جمله اقدام هاي صورت گرفته اين سازمان بوده است.
وي بازجوان سازي باغ هاي قديمي و حمايت از آنها، حمايت از تشكل هاي تعاوني و تجهيز آنها به ادوات مكانيزاسيون، حمايت از توليد كنندگان داخلي و تجهيزات كنترل غيرشيميايي و ايجاد بازار رقابتي در اين زمينه، تدوين برنامه جامع، حمايت از توليد زيتون در مناطق آلوده به مگس زيتون در سه استان ياد شده و در نهايت خريد تضميني زيتون روغني قبل از روغن كشي توسط كارخانه ها را از برنامه هاي در دست اقدام اين سازمان در استان قزوين عنوان كرد.
7390/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار قزوين: زيتون از ظرفيت هاي نهفته اقتصادي در كشور است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X