اعلام مخالفت مردم صربستان با کشت «محصولات تراریخته» از طریق برگزاری انتخابات/ درخواست برای ممنوعیت کشت این محصولات از اتحادیه اروپا

صربستان
انتخاباتی میان مردم صربستان برگزار و مشخص شد که مردم این کشور خواستار ممنوعیت کامل «محصولات تراریخته» هستند؛ صربستان نامه درخواست ممنوعیت کامل کشت این محصولات را به اتحادیه اروپا فرستاده است.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ دولت صربستان پیش از سال 1996 میلادی محصولات تراریخته را در کشور خود به‌صورت تجاری و داخلی و البته قانونی کشت  می‌کرد؛ پس از مدتی، در سال 1996 برخی از دانشمندان این کشور بیماریهایی در محصولات غذایی تراریخته کشف کردند؛ این موضوع سلامت این محصولات را خدشه‌دار کرد و مسئولان صربستان تصمیم گرفتند که در سال 2000 بر روی تمامی این محصولات برچسب تراریختگی اعمال کنند.

از آنجایی که دولت صربستان از سلامت این محصولات اطمینان کامل نداشت و بسیاری از کارشناسان و محققان حوزه کشاورزی با کشت این محصولات در کشور مخالفت می‌کردند، در سال 2009، مجلس شورای ملی صربستان، مصوبه‌ای تصویب کرد که بر اساس آن، کشت تجاری تمامی این محصولات در این کشور ممنوع شد؛ از طرفی مطابق این مصوبه، صادرات و واردات این محصولات در این کشور نیز به طور کامل ممنوع شد.

این قوانین در سال 2011 تغییر کرد؛ اتحادیه اروپا و سازمان تجارت جهانی مطابق توافقنامه‌ای، تجارت این محصولات در کشورهای اروپایی را آزاد کردند که این توافقنامه با مخالفت برخی از کشورهای اروپایی از جمله صربستان مواجه شد.

پس از امضای این توافقنامه میان اتحادیه اروپا و سازمان تجارت جهانی، گروه‌های سبز، برخی از نمایندگان مجلس، دانشمندان و محققان صربستانی و افراد مشهور این کشور به خیابانها آمدند و اعتراضات خود به این توافقنامه را اعلام کردند.

پس از کش‌و‌قوسهای فراوان در کشورهای اروپایی از جمله صربستان، تصمیم بر این شد که انتخاباتی در میان مردم صربستان صورت پذیرد و آنها تصمیم بر تجاری‌سازی و تولید محصولات تراریخته بگیرند؛ پس از انجام این انتخابات مشخص شد که مردم خواستار ممنوعیت کامل این محصولات هستند؛ در نتیجه کشت این محصولات محدود شد و در سالهای 2012 و 2013، 111 شرکت و سازمان دولتی حوزه کشاورزی کشور صربستان از میان 193 سازمان دولتی این کشور تولیدات و تجاری‌سازی محصولات تراریخته را به طور کامل ممنوع کردند.

لازم به توضیح است که محصولات تراریخته هزینه و نگهداری بسیار کمتری نسبت به محصولات ارگانیک را می‌طلبند لذا در سال 2013 برخی از کشاورزان برای سوددهی بیشتر و نگهداری و صرف وقت کمتر به کشت این محصولات در صربستان پرداختند البته تعداد آنها بسیار محدود بود؛ دولت صربستان این اقدام کشاورزان را امری غیر‌قانونی دانست لذا زمینهای این کشاورزان را توقیف و آنها را جریمه کرد.

این اقدام دولت صربستان با واکنش کشاورزان و برخی از کارشناسان حوزه کشاورزی مواجه شد چرا که در سال 2013 برخی از محصولات تراریخته مانند سویا، ذرت و مرغ به صورت وارداتی و البته غیر‌قانونی وارد این کشور می‌شد؛ کارشناسان معتقد بودند که باید جلوی این واردات غیر‌قانونی گرفته شود چرا که هیچ یک از آنها دارای برچسب تراریختگی نبودند و سلامت آنها تأیید نشده بود.

سیلی که در ژوئن سال 2014 کشور صربستان را فرا گرفت، موجب خسارات زیادی به محصولات ارگانیک شد؛ کشت محصولات تراریخته در این کشور، سودی حدود 375 هزار دلاری به همراه داشت چرا که این محصولات مانند محصولات ارگانیک نیازی به نگهداری در زمینهای کشاورزی و رسیدگی آنچنان ندارند اما با این وجود نمی‌توان از عدم سلامت و عواقب این محصولات چشم‌پوشی کرد.

در ماه می سال 2015 کشت این محصولات بسیار محدود شد و تنها محصولات خاص مانند سویا آن هم فقط به شرط اعمال برچسب تراریختگی و قوانین سخت‌گیرانه در این کشور کشت می‌شد، اما دولت و کارشناسان حوزه کشاورزی به دنبال راهی برای ممنوعیت کامل این محصولات در این کشور بوده‌اند چرا که آنها معتقدند، سلامت مردم مهمتر از بحث اقتصادی است. 

با وجود این در کشور صربستان مناطق بسیار محدودی با قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در حال کشت محصولات تراریخته هستند؛ ضمن اینکه صربستان نامه درخواست ممنوعیت کامل کشت این محصولات را به اتحادیه اروپا فرستاده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعلام مخالفت مردم صربستان با کشت «محصولات تراریخته» از طریق برگزاری انتخابات/ درخواست برای ممنوعیت کشت این محصولات از اتحادیه اروپا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X