مجلس از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه پرهیز کند

به گزارش خبرنگار مهر، محسن اسماعیلی پیش از ظهر امروز در همایش منتخبان مجلس دهم با عنوان «فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها» در محل مجلس قدیم در حال برگزاری است، اظهار داشت: مجلس را باید در جایگاه خودش و خودمان را در جایگاه خودمان ببینیم؛ مجلس در نظام سیاسی ما واقعا در راس امور بوده و هست.

وی خطاب به منتخبان مجلس دهم گفت: شما از هفتم خرداد، دیگر منتخب حوزه انتخابیه خود نیستند، بلکه نماینده کل مردم ایران هستید و باید نگاه ملی داشته باشید که این نگاه، نیازمند الزاماتی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان توجه به جایگاه نمایندگی و نیازهای کشور را از الزامات موفقیت در این راه خواند و افزود: باید بعد از اینکه وارد کار شدیم نگاه بخشی و شخصی را کنار بگذاریم؛ این نوع نگاه مجلس و منتخبان مردم را ناکارآمد می‌کند.

اسماعیلی اظهار داشت: اولویت یابی برای قانونگذاری بسیار مهم است، باید نیازهای کشور، دستور کار مجلس را تعیین کند و این اولویت‌ها هم نباید بر اساس سرعت عمل دستگاه‌ها باشد.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز پژوهش های مجلس در دوره های گذشته عنوان کرد: یکی از مزایای مرکز، این است که کمتر رفت و آمد طرح‌ها و لوایح بین شورای نگهبان و مجلس اتفاق می‌افتد.

اسماعیلی با بیان اینکه این ارتباط روانی و مستمر باید بین مجلس و شورای نگهبان در دوره دهم نیز ادامه داشته باشد، گفت: برای دوره بعد باید جایگاه معلوم و مشخص سازمان‌یافته‌ای در مجلس برای حضور حقوقدانان شورای نگهبان وجود داشته باشد تا ارتباطات حقوقدانان شورای نگهبان با نمایندگان نزدیک‌تر باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه در مجلس پرهیز شود؛ چراکه از جمله دلایل مهم اجرا نشدن قوانین این است که قانون با واقعیت‌های جامعه سازگاز نیست؛ در حالی که بودجه باید طوری باشد که دولت نیز بتواند آن را اجرا کند.

وی توجه به سیاست‌های کلی نظام، اسناد بالادستی و برنامه‌های توسعه را از مهمترین الزامات کار مجلس دانست و تصریح کرد: سیاست‌های کلی نظام توصیفات تشریفاتی نیست، بلکه باید در همه پیکره‌های قانونگذاری کشور ساری و جاری باشد که این در تدوین قوانین برای نمایندگان مجلس نیازمند مطالعه است. اسناد بالادستی را به هر شکلی که مناسب می‌دانید باید با آنها آشنایی داشته باشید، زیرا در تنقیح قوانین کمک می‌کند و نیز سرعت را بالا می‌برد.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: اگر سوگندنامه نمایندگان به خوبی اجرا شود مجلس به جایگاه واقعی خودش خواهد رسید.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجلس از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه پرهیز کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X