مجریان مرز صمیمیت و توهین را رعایت کنند

محمد تقی فهیم درباره رعایت مرز صمیمیت و توهین در اجرای برنامه‌های تلویزیونی از سوی مجریان، بر رعایت حقوق مخاطبان و حفظ شأن آن‌ها در رسانه ملی تأکید کرد.

این منتقد سینما و تلویزیون گفت:‌ در تاک‌شوهای جهانی، مجریان برنامه‌ها سعی می‌کنند در سایه مهمان قرار بگیرند اما متأسفانه تاک‌شوهای ما با میزگرد چالشی اشتباه گرفته می‌شود.

فهیم در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا اجرای فرزاد حسنی در برنامه اخیر «اکسیر» و رفتاری که او با یکی از مخاطبان داخل استودیو داشت را نقد کرد و در عین حال هشدار داد: اینکه در حال حاضر تلویزیون این رویکرد را پیش‌رو قرار داده است که برنامه‌های مجری‌محور تولید کند، اتفاق خوبی است؛ اینکه به فردیت مجریان اهمیت می‌دهند و این اتفاق باید حمایت شود اما به شرطی که سنجیده باشد. هر کسی را بهر کاری ساختند. ما باید بر اساس ظرفیت مجریان این فرصت را به آن‌ها بدهیم.

وی در ادامه همین مطلب با تاکید بر اینکه نباید در تاک‌شوهایمان مردم را ابزار خنده قرار دهیم، خاطرنشان کرد: مدت کمی است که تلویزیون این اختیار را به مجریان داده تا عرض‌اندام کنند؛ بنابراین احتمال خطا هم زیاد است اما به نظرم به همان نسبت مجریان تلویزیون باید از تجربیات جهانی بهره ببرند. مجریانی که در برنامه‌هایشان از بینندگان داخل استودیو روی صحنه استفاده می‌کنند در ابتدا باید شأن مهمان را به حضور خودشان ارجح بدانند و مهمان را خراب نکنند. نباید او را دست بیندازند و به نوعی او را ابزار قرار بدهند که به آن بخندیم. با این اتفاق ما به هم خندیدن را ترویج می‌کنیم؛ در حالی که این درست نیست و نباید در قبال بی‌احترامی کوتاه آمد.

او گفت: اگر چنین اتفاقی در برنامه‌هایمان بیفتد و مردم را ابزار خنده قرار بدهیم، به شدت نقض غرض است و به نظرم یک رفتار غیردینی، غیرانسانی و غیراخلاقی است؛ البته ناگفته نماند که آقای فرزاد حسنی مجری مستعد و جوان خلاقی است و من به عنوان یک منتقد به او علاقه دارم و اجراهایش را دوست دارم اما اینکه در چنین برنامه‌ای شهروندی را مورد تمسخر قرار می‌دهند و به قول امروزی‌ها او را کنف می‌کنند تا بقیه بخندند، اصلا درست نیست. ضمن اینکه برنامه پخش شده تولیدی بوده است که البته حتی اگر برنامه زنده هم باشد باید اتاق فکر داشته باشد و همه چیز فکرشده پیش برود. اگر قرار باشد تاک‌شوهای ما به سمتی بروند که مردم را خراب کنیم تا خودمان را مطرح کنیم و به جایی برسیم و به عنوان مثال همسایه‌مان را پله ترقی خودمان قرار بدهیم یک رفتار غیراخلاقی است. حتی در غرب هم که گفته می‌شود غرب‌ستیزی وجود دارد این اتفاقات کمتر می‌افتد.

فهمیم همچنین در توضیح بیشتر این اتفاق یادآور شد: برخی از تولیدات رسانه ملی می‌طلبد که در آن پرخاش هم وجود داشته باشد اما معمولا در میزگردها این اتفاق می‌افتد و تاک‌شو اساسا باید نمایشی باشد و نباید با مردم بازی شود.

این منتقد با تأکید مجدد بر اینکه اجراهای فرزاد حسنی را دوست دارد، خاطرنشان کرد: من خودم به آقای حسنی خیلی علاقه دارم اما ایشان باید به عنوان مجری خیلی مراقب باشد و مهمتر از خودش ناظران برنامه و اتاق فکر باید مراقب باشند و هشدار بدهند. آنجایی باید به مجریان اجازه یکه‌تازی داده شود که خلاقیت داشته باشند نه اینکه قرار باشد مخاطبی را دست بیندازند و برخوردهای غیراخلاقی داشته باشند. به نظرم نه فقط در برنامه آقای حسنی بلکه در کل در برنامه‌هایی که آیتم‌های تفریحی، سرگرمی و مسابقه دارند باید به شأن مخاطب و حضور مهمان توجه شود و مهمان را ابزار قرار ندهیم.

فهمیم در پایان صحبت‌هایش با بیان اینکه تلویزیون ما در بخش اجرا تجربه‌های کمی دارد، اظهار کرد:‌ ما در اجراهای قائم به مجری یعنی مجری‌محور، جوان هستیم و تجربه‌ی کمی داریم؛ این در حالی است که شبکه‌های جهانی دوره‌های زیادی در این زمینه گذرانده‌اند و تجربه‌های زیادی دارند.

به گزارش ایسنا، پخش ویدئویی از رفتار فرزاد حسنی، مجری برنامه «اکسیر» با یکی از شرکت‌کنندگان در برنامه، انتقادهایی را در فضای مجازی به همراه داشته است. در پی این اتفاق تهیه‌کننده برنامه در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرده است که فردی که مقابل فرزاد حسنی حاضر شده، بازیگر و این آیتم نمایشی بوده است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجریان مرز صمیمیت و توهین را رعایت کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X