تازه‌ترین گزارش رسمی دولت از نرخ تورم معدنی ها/زمستان بر معادن چگونه گذشت؟

تازه‌ترین گزارش رسمی دولت از نرخ تورم معدنی ها/زمستان بر معادن چگونه گذشت؟ اقتصاد > صنعت - تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از روند کاهشی نرخ تورم تولیدکننده کل بخش معدن حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در فصل زمستان سال 1394 با 0.9 درصد افزایش نسبت به فصل قبل به 201.3 رسید. شاخص مذکور نسبت به فصل مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش معدن) 10.8 درصد کاهش نشان داده است.

درصد تغییرات شاخص کل در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال 1394 نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش معدن) 3.3- است. افزایش 0.9 درصدی شاخص قیمت بخش معدن در فصل مورد بررسی ناشی از افزایش قیمت بخش استخراج کانه‌های فلزی است.

شاخص قیمت در بخش «استخراج کانه‌های فلزی» با 1.5 درصد افزایش نسبت به فصل قبل به عدد 199.7 رسید. این افزایش بیشتر تحت‌تاثیر افزایش 1.8 درصدی فعالیت استخراج سنگ‌های آهنی به وجود آمده است.

شاخص قیمت در فصل زمستان 1394 در فعالیت استخراج سنگ‌های آهنی به رقم 276.6 رسید و به این ترتیب نسبت به فصل قبل 1.8 درصد افزایش نشان داده است. افزایش مذکور به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی سنگ‌آهن است.

در فعالیت استخراج سنگ کرومیت، شاخص قیمت در فصل زمستان 1394 به رقم 151 رسید که به این ترتیب نسبت به فصل قبل به میزان 10.1 درصد افزایش نشان داده است. افزایش مذکور به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی سنگ کرومیت است.

در فصل زمستان سال 1394 شاخص قیمت در فعالیت‌های استخراج سنگ مس، استخراج بوکسیت، استخراج سنگ بالاست، استخراج بر، استخراج فسفات و گوگرد، استخراج تالک، استخراج صدف دریایی، استخراج میکا و استخراج فیروزه بدون تغییر مانده است.

در همین حال، براساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در سال 1394 با 3.3 درصد کاهش نسبت به سال قبل به عدد 20.6 رسید. شاخص قیمت بخش معدن در سال 1393 عدد 213.3 بوده که نسبت به سال قبل از آن معادل 31.3 درصد رشد نشان داده است. شاخص مذکور در همه فصول سال به استثنا زمستان روند نزولی داشته است.
فعالیت‌های زیر به ترتیب بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص قیمت سال 1394 داشته‌اند: استخراج سنگ مس، استخراج سنگ‌های آهنی، استخراج سرب و روی، استخراج سنگ منگنز، استخراج سنگ کرومیت و استخراج فسفات و گوگرد.


22539

کلید واژه ها: معدن - مرکز آمار ایران - تورم -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تازه‌ترین گزارش رسمی دولت از نرخ تورم معدنی ها/زمستان بر معادن چگونه گذشت؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X