محصولات ارگانیکی نقش مهمی در سلامت غذایی جامعه دارد

به گزارش ایرنا محمد صالح احمدی روز دوشنبه در کمیته استانی توسعه کشاورزی ارگانیک در سنندج، توسعه پایدار کشاورزی، امنیت غذایی و ارتقای سلامت جامعه را از اهداف مهم توسعه کشور دانست و گفت: این مهم در قانون اساسی و سند چشم انداز، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
او تدوین، پایش و مدیریت آلاینده ها، تدوین برنامه های راهبردی محیط زیست و توسعه پایدار، اجرای الگوی ارزیابی محیط زیست، شناسایی اثرات منطقه در تغییرات اقلیمی نظارت بر مناطق کشاورزی، نظارت بر مصرف نهاده های شیمیایی در زراعت باغبانی، دام و طیور آبزیان بر اساس شاخص های زیست محیطی را از جمله سیاست های دولت برای توسعه پایدار ارتقاء سلامت غذا عنوان کرد.
وی توسعه کشاورزی ارگانیک را جزو سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد عنوان کرد و گفت: بر همین اساس حمایت و توسعه کشاورزی ارگانیک اولویت جهاد کشاورزی است.
او توسعه کشاورزی ارگانیک و عملیاتی کردن سیاست ها و برنامه های توسعه کشاورزی ارگانیک را از اهداف این جلسه عنوان کرد.
احمدی تمرکز بر حاصلخیزی خاک و سلامت گیاه دام و آبزیان و عدم مصرف کود و سموم شیمیایی را کشاورزی ارگانیک تعریف کرد و گفت: در تولید محصولات ارگانیک باید از کود، سموم شیمیایی و آنتی بیوتیک استفاده نشده باشد.
وی اظهار کرد: در تولید محصول ارگانیک سلامت آب، خاک، گیاه، دام و انسان مورد تاکید است.
او با اشاره به اینکه محصولات ارگانیکی نقش مهمی در امنیت و سلامت غذایی جامعه دارد آگاهی بخشی جامعه در زمینه مصرف محصولات ارگانیک را ضروری دانست.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان کردستان شناسایی ظرفیت های بالقوه و بالفعل تولید محصولات کشاورزی ارگانیک در سطح استان را جزء وظایف کمیته استانی توسعه کشاورزی ارگانیک عنوان کرد و گفت: در همین راستا اعتبارات لازم جهت اجرایی شدن برنامه های کاربردی پیش بینی خواهد شد.
وی تاکید کرد: بهره مندی از توانایی اتحادیه ها، تشکل ها، انجمن ها، دانشگاهیان و متخصصین در تولید الگوی محصولات کشاورزی ارگانیک ضروری است.
احمدی یادآورشد: بیش از 80 درصد محصولات تولید زراعی استان مانند گندم، جو، نخود، کلزا، عدس و تولیدات باغی مانند گردو، آلبالو، انجیر، توت و بادام 100 درصد سالم هستند.
وی افزود: 15 واحد تولیدی کود ورمی کمپوست در سطح استان فعالیت دارند و بیش از دو هزار کود در سطح مزارع و باغات استان مصرف می شود.
او به فعالیت سه شرکت تولید کننده پلیت کود مرغی در شهرستان های سقز، دهگلان و قروه اشاره کرد و گفت: تولیدات آنها در محصولات زراعی به ویژه در سیب زمینی مورد استقبال کشاورزان سیب زمینی کار قرار گرفته است.
وی به نقش و اهمیت زراعت سیب زمینی در تغذیه و اشتغال استان اشاره کرد و گفت: کشت این محصول به دلیل وجود شرایط مساعد کشت موقعیت خاص جغرافیایی از اهمیت بالایی برخوردار است.
او افزود: صادرات سیب زمینی به کشورهای عراق و روسیه می تواند کمک ویژه ای به سیب زمینی کاران استان کند.
به گفته وی سال گذشته 9 هزار و 500 هکتار از اراضی استان زیر کشت سیب زمینی قرار گرفت.
وی سهمیه سالانه کودهای استان در مزارع سیب زمینی را 118 هزار تن ذکر کرد و گفت: سال گذشته تنها 50 هزار تن کود در مزارع استان مصرف شد.
وی اظهارکرد: 35 مورد آزمون خاک در مزارع الگویی داشته ایم و بر اساس آن مصرف کودهای شیمیایی انجام داده ایم.
7352/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محصولات ارگانیکی نقش مهمی در سلامت غذایی جامعه دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X