افزايش آسيب شنوايي و شناختي نوزادان زودرس دراثرصداي زياد

به گزارش روز يكشنبه گروه علمي ايرنا از انجمن شنوايي شناسي ايران، دكتر زهرا جعفري اظهار كرد: تولد زودرس اولين دليل مرگ در اولين ماه تولد نوزاد و دليل اصلي ناتواني هاي طولاني مدت است و به رغم اينكه پيشرفت ها در مراقبت از نوزادان زودرس، احتمال زنده ماندن آنها را افزايش داده است، اين نوزادان همچنان مستعد بروز مشكلات رشدي هستند كه ممكن است در تمام طول عمر باقي بماند.
وي افزود: نوزادان زودرس كه در واحد مراقبت هاي اوليه نوزادان (NICU) نگهداري مي شوند، در برابر نورهاي درخشان اتاق چشم هايشان را مي بندند، اما امكان بستن گوش در مقابل صداهاي بلند و آزاردهنده را ندارند و انتقال بسيار سريع نوزاد از رحم مادر به محيط بسيار شلوغ (NICU)، احتمال آسيب پذيري اين نوزادان را افزايش مي دهد.
جعفري گفت: شواهد علمي فزاينده اي وجود دارد كه نشان مي دهد نويز (صداي زياد) بيش از حد در اين محيط نيز بر رشد و تكامل نوزادان اثرات منفي دارد و آنها را در معرض ناتواني هاي شنوايي، زباني و شناختي قرار مي دهد.
وي افزود: همچنين نوزادان نارس نسبت به نويز زمينه، حساسيت ويژه اي دارند زيرا دستگاه شنوايي آنها در مراحل حساس رشد عصبي قرار دارد و آنها ديگر توسط بافت و پوشش رحم، محافظت نمي شوند.
به گفته اين دانشيار دانشكده علوم توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي ايران، رشد دستگاه شنوايي در دوران بارداري، فرايند دقيق و پيچيده اي است؛ تمام ساختارهاي مهم گوش از جمله حلزون در فاصله هفته هاي 23 تا 25 بارداري شكل گرفته و نوزاد نارس قبل از ورود به بخش (NICU)، از قدرت شنيدن برخوردار است و در اين ميان آنچه مهم است حفاظت از دستگاه شنوايي نوزاد در برابر آن دسته از محركات صوتي است كه هنوز قادر نيست از عهده پردازش آنها برآيد.
جعفري افزود: به نظر مي رسد نوزادان پس از تولد، صداي مادرشان را به صداي ديگر زنان، ترجيح مي دهند. بر اساس يافته هاي مطالعات مختلف در پاسخ نوزادان، برتري واضحي نسبت به صداي مادر حتي در ساعت هاي اوليه تولد مشاهده مي شود كه بر اهميت تجارب شنوايي اوليه تاكيد دارد و نشان مي دهد كه توجه شنوايي، يادگيري و حافظه، از درون رحم شروع مي شود.
وي گفت: نوزادان نارس ممكن است هفته ها و حتي ماه هايي از زندگي را در NICU بگذرانند. در اين مدت، آنها از شنيدن اصوات مادرانه بيولوژيك كه در رحم قابل شنيدن بود، محروم مي شوند؛ زماني كه دستگاه شنوايي در دوره حساس رشد خود قرار دارد، محروميت از اين صداها مي تواند بر تكامل نواحي شنوايي مغز و نواحي مربوط به فراگيري گفتار و زبان، تاثيرات بارزي داشته باشد.
جعفري ادامه داد: بي ترديد، تنوع صداها و سطوح نويزي كه در بخش مراقبت هاي اوليه وجود دارد، از آنچه در رحم مادر شنيده مي شود، بسيار متفاوت است. در چنين محيطي، صداهاي با فركانس پايين در مايع آمنيوتيك رحم، جاي خود را به نويزهاي غيرقابل پيش بيني ناشي از وسايل تهويه، نمايشگرهاي قلبي، پمپ هاي تزريق، فراخوان ها (پيجرها) و زنگ هاي هشداردهنده مي دهند.
وي با بيان اينكه نويزهاي موجود در اين محيط مي تواند براي سلامتي، زيان بار باشد، افزود: صداي بلند، تغييرات فيزيولوژيك ناخواسته اي را در ضربان قلب، فشار خون، تنفس و اكسيژن گيري باعث مي شود. نويز، همچنين مي تواند موجب هوشياري بيش از حد و تاثيرات منفي بر دستگاه هاي قلبي-عروقي و تنفسي شود.
رييس انجمن علمي شنوايي شناسي ايران، روش هايي همچون تغيير طراحي بخش مراقبت هاي اوليه، اصلاح، جايگزيني يا تعمير تجهيزات، استفاده از دستگاه هاي هشداردهنده با صداي آرام، تغيير رفتار پرسنل، اندازه گيري منظم سطوح نويز و استفاده نكردن از ايرماف ها را براي رفع سطوح بالاي نويز در اين بخش عنوان كرد.
پانزدهمين كنگره شنوايي شناسي ايران كه از 28 تا 30 ارديبهشت ماه جاري در هتل المپيك تهران برگزار مي شود.
علمي**1834**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزايش آسيب شنوايي و شناختي نوزادان زودرس دراثرصداي زياد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X