كاهش تراز آب خزر از 2006 تاكنون

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا پروين فرشچي روز يكشنبه در كارگاه آموزشي تغيير اقليم و درياي خزر افزود: در نواحي جنوبي درياي خزر كاهش تراز آب تا حدود 18 سانتيمتر مشاهده شده كه موجب كاهش عمق تالاب هاي ساحلي شده است.
وي با تاكيد بر اهميت توجه به تراز آبي درياها و اقيانوس ها اظهار كرد: علم كنوني فقط توانسته پيش بيني نوسانات آب دريا را تا 6 ماه آينده انجام دهد.
فرشچي ادامه داد: در طول تاريخ نوسانات سطح آب درياي خزر بسيار پيچيده و ناشناخته بوده است حتي نوساناتي در حد منفي و مثبت 7 نيز داشته است ، يعني 7 متر كاهش و 7 متر افزايش داشته است.
وي گفت: تاكنون تئوري هاي گوناكوني در رابطه با دلايل نوسانات آب درياي خزر مانند چشمه هاي كف دريا، حركات تكنوتيكي صفحه هاي كف دريا، خشك شدن درياي آرال و فعاليت هاي بشري مانند احداث سدها و ايجاد خليج قره بوغاز و تغييرات بالانس آب دريا و تعادل ورودي آبها به دريا و خروجي از طريق تبخير ارايه شده است.
فرشچي افزود: تغييرات اقليم و نوسانات آب درياي خزر اثرات گسترده اي بر جمعيت ، اقتصاد و توسعه منطقه دارد و تبعات زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي و تغييرات اقليم و نوسانات آب دريا در اين منطقه چند بعدي بوده و متاسفانه تاكنون به خوبي مورد مطالعه قرار نگرفته است.
وي گفت: اثرات تغييرات اقليم و نوسانات آب دريا بر فعاليت هاي كشاورزي، واحدهاي صنعتي، تصفيه فاضلاب، آب شيرين كن ها ، خطوط ارتباطي و واحدهاي مسكوني مستقر در سواحل در سال هاي گذشته بسيار گسترده بوده است.
وي با تاكيد بر اينكه نوسانات آب درياي خزر مي تواند باعث بروز سيل در مناطق پست سواحل شمالي آن شود افزود: سيل مي تواند مناطق تحت بهره برداري نفت و گاز در مناطق ساحلي به خصوص چاه هاي نفت رها شده در سواحل شمالي درياي خزر را مورد تهديد آلودگي قرار دهد، همچنين اثرات بر كيفيت آب آشاميدني نيز بسيار حاير اهميت است.
معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: از آنجاييكه كشورهاي حاشيه درياي خزر عضو كنوانسيون تهران ، قرارداد همكاري هاي هيدرومتئولوژي، كنوانسييون چارچوبي تغيير اقليم سازمان ملل هستند و تعهد به اجراي نشست پاريس در خصوص كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي را دارند بايد امكان ايجاد كميته منطقه اي تغييرات اقليم و نوسانات سطح آب درياي خزر را مورد بررسي قرار دهند.
فرشچي اظهار كرد: ماهيت اصلي اين كميته تهيه اطلاعات و داده هاي علمي در رابطه با تغييرات اقليم و نوسانات آب دريا و در اختيار گذاشتن آن به سياستگذاران است.
كارگاه آموزشي تغيير اقليم و درياي خزر از امروز 19 ارديبهشت به مدت سه روز در پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي ادامه دارد.
علمي 9014**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كاهش تراز آب خزر از 2006 تاكنون» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X