وقوع پدیده نادر گذر سیاره تیر از مقابل خورشید

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از رصدخانه دانشگاه كاشان، ایرج صفایی اظهار كرد: به دنبال حركت انتقالی زمین به دور خورشید، خورشید مسیری را در بین ستارگان در طول سال طی می كند كه این مسیر را دایره البروج می گویند.
وی ادامه داد: از آنجا كه همه سیاره ها در حركت مداری خود به دور خورشید به طور تقریبی در یك صفحه قرار می گیرند، منطقه ای را كه از دید ناظر زمینی، سیاره ها در آسمان طی می كنند منطقه البروج می گویند و 2 سیاره ناهید و تیر به عنوان سیاره های داخلی در این منطقه حركت می كنند.
صفایی افزود: ما از روی كره زمین به طور متوسط می توانیم شاهد 13 گذر سیاره تیر از مقابل خورشید در هر قرن باشیم و گذرهای سیاره تیر در ماه های اردیبهشت و آبان رخ می دهد كه در گذرهای اردیبهشت، سیاره تیر در گره نزولی عبور می كند، در صورتی كه در ماه آبان این سیاره از گره صعودی درحال عبور است و مدار سیاره تیر چندان هم به صورت بیضی بسته نیست و پیچیدگی زیادی دارد.
به گفته وی، عبور سیاره از گره نزولی هنگامی رخ می دهد كه سیاره از خورشید فاصله بیشتری دارد و به ناظران زمینی نزدیك تر است، اما در هنگام عبور از گره صعودی كه اینك در آبان ماه رخ می دهد سیاره به خورشید نزدیك تر بوده و از ناظران زمینی دورتر است، بنابراین اندازه ظاهری آن نیز كوچك تر است.
صفایی تاكید كرد: اندازه ظاهری سیاره در گذرهای اردیبهشت حدود 12 ثانیه قوسی است، اما در گذرهایی كه در آبان رخ می دهد اندازه ظاهری سیاره حدود 10 ثانیه قوسی بیشتر نیست و از طرفی احتمال مشاهده گذر در گره نزولی (در اردیبهشت) نصف حالتی است كه گذر در گره صعودی و در آبان رخ می دهد.
وی افزود: بنابراین گذر سیاره تیر در 20 اردیبهشت 1395 در حالتی رخ می دهد كه سیاره به ما نزدیك تر و رصد آن جالب تر است، چرا كه اندازه ظاهری آن حدود 12 ثانیه قوسی و واضح تر است.
صفایی گفت: گذرهای بعدی سیاره تیر در آبان سال های 1398، 1411، 1418 و اردیبهشت 1428 رخ می دهد، بنابراین پس از گذر در اردیبهشت 1395 گذر مشابه بعدی در اردیبهشت 1428 رخ خواهد داد و فرصتی است كه تا 33 سال دیگر تكرار نمی شود.
وی افزود: نخستین لحظه قرار گرفتن سیاره تیر در مقابل خورشید حدود ساعت 14 و 41 دقیقه بعدازظهر دوشنبه 20 اردیبهشت و كل مدت گذر حدود هفت ساعت و 29 دقیقه است.
صفایی خاطرنشان كرد: در تمامی نقاط ایران از بعداز ظهر تا زمان غروب خورشید، پدیده گذر حتی بدون تلسكوپ با چشم و البته فیلتر مخصوص قابل مشاهده است و مشاهده خورشید نیز در هر موقع از سال بدون استفاده از عینك های رصد خورشید گرفتگی زیان آور است، بنابراین سفارش می شود هنگام رصد از فیلتر مطمئن استفاده شود.
وی افزود: رصد این پدیده در هنگام غروب خورشید به دلیل عبور نور خورشید از ضخامت بیشتر جو ساده تر است اما در همان زمان هم باید از فیلتر استفاده شود.
مسئول رصدخانه دانشگاه كاشان گفت: همزمان با این رویداد و پدیده نجومی، رقابت علمی گذر تیر نیز روی می دهد.
وی افزود: به این منظور و به دلیل هدفمندتر شدن فعالیت های علمی مرتبط با این رویداد، سازمان فضایی ایران، آیوتا خاورمیانه و رصدخانه دانشگاه كاشان با همراهی و حمایت انجمن نجوم ایران، اتحادیه جهانی نجوم و ماهنامه نجوم، برنامه ای را با عنوان رقابت علمی گذر تیر ساماندهی و برنامه ریزی كرده اند.
صفایی خاطرنشان كرد: در این برنامه گروه هایی 2 تا سه نفره تشكیل و پس از رصد این رویداد، فرم ثبت رصد را به همراه سایر موارد خواسته شده تكمیل و ارسال خواهند كرد.
مسئول رصدخانه دانشگاه كاشان افزود: داوران این برنامه پس از بررسی سه تیم را به عنوان برگزیده انتخاب خواهد كرد.
3009/6021/2025

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وقوع پدیده نادر گذر سیاره تیر از مقابل خورشید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X