كارگران ساختماني بجنورد ساماندهي مي شوند

ابوالفضل رجايي روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: متاسفانه هم اكنون كارگران ساختماني اين شهر در چهارراه ها، خيابان ها و معابر پر رفت و آمد اين شهر به دليل نبود جايگاه و فضاي مناسب در انتظار كار مي نشينند.
وي از وضعيت نابسامان قشر كارگر و زحمتكش انتقاد كرد و گفت: كارگران ساختماني در سرما و گرما در كنار خيابان ها صبر مي كنند تا شايد فردي براي سفارش كار به آنان مراجعه كند كه اين وضعيت علاوه بر خستگي براي كارگران چهره شهر را نيز نازيبا كرده است.
وي با بيان اينكه بايد فضايي با حداقل ها و در شان كار و كارگر در اين شهر وجود داشته باشد افزود: علاوه بر اين در اجراي طرح ساماندهي كارگران ساختماني كارگران واقعي از غيرواقعي شناسايي مي شوند.
وي با بيان اينكه در بجنورد بيش از 15 هزار نفر كارگر ساختماني وجود دارد افزود: هم اكنون از اين تعداد 11 هزار نفر از خدمات بيمه اي برخوردار شده اند.
وي افزود: متاسفانه روزانه سه تا 10 نفر از كارگران ساختماني اظهار دارند كه نمي توانند حق بيمه كه ماهانه معادل 70 هزار تومان است را پرداخت كنند و حتي تعدادي از اين قشر به علت اين مشكل بيمه آنان قطع شده است.
وي با بيان اينكه از مسئولان عالي رتبه كشور و نماينده هاي مجلس شوراي اسلامي مي خواهيم كه رديف بودجه اي براي بيمه كارگران ساختمان به تصويب برسانند گفت: متاسفانه هر لحظه احتمال قطع شدن بيمه كارگران ساختماني وجود دارد.
وي با بيان اينكه اين قشر از نظر معيشت مشكل دارند گفت: متاسفانه كارگران ساختماني ضعيف ترين قشر جامعه هستند.
رجايي افزود: جمعيت زيادي از مردم استان كارگر هستند اما درآمد هاي پايين قدرت خريد آنان را بسيار كاهش داده است حتي اساسي ترين كالاها را نيز نمي توانند خريد كنند.
وي به ركود صنعت ساختمان نيز اشاره كرد و گفت: متاسفانه هم اكنون ساختمان سازي در بجنورد مركز استان كاهش چشمگيري يافته است و اين قشر هم اكنون بيكار هستند و براي تامين مايحتاج هاي زندگي با مشكل و چالش مواجه شده اند.
وي با بيان اينكه اين قشر هم اكنون توان پرداخت حق بيمه را ندارد افزود: برخي از كارگران 10 سال بيمه دارند اما هم اكنون توانايي ادامه پرداخت بيمه را ندارند چرا كه كار نيست و درآمد نيز ندارند.
وي خواستار ايجاد صندوق حمايت از كارگران شد و گفت: بايد براي اين قشر بيمه بيكاري در نظر گرفته شود ولي تاكنون هيچ اقدامي نشده است.
رجايي افزود: متاسفانه كارگران واقعي به علت درآمد پايين هم اكنون توانايي پرداخت حق بيمه را ندارند اما بازارياني هستند كه از اين خدمات استفاده مي كنند.
وي تعداد كارگران ساختماني اين استان را 11 هزار نفر عنوان كرد و افزود: بايد براي ارائه خدمات بيمه اي نيروهاي كاري انجمن ها نيز دخالت كنند تا نيروها از فيلتر بگذرند.
وي افزود: دستمزد كارگران در چند سال اخير با توجه به تورم ها رشد نداشته است كه اين امر باعث شكاف بين اين قشر و ساير اقشار شده است كه اميدوار هستيم در اين دولت اين عقب افتادگي ها جبران شود.
وي با بيان اينكه جامعه كارگري امروز از معيشت سختي برخوردار است افزود: قدرت خريد اين قشر كاهش يافته است و اين در حالي است كه 68 درصد جمعيت استان به نوعي كارگر هستند.
به گزارش ايرنا استاندار خراسان شمالي نيز در جلسه اي در ديدار با فعالان حوزه كار و كارگر در خصوص افزايش دستمزد كارگران نيز گفت: به علت مشكلات اقتصادي واحد هاي توليدي دستمزد نيز افزايشي نداشت كه اين امر بايد جبران شود و با توجه به تورم حقوق آنان به تدريج رشد كند.
سيد علي اكبر پرويزي افزود: هم اكنون 11 هزار كارگر ساختماني در اين استان بيمه اند اما تعدادي از اين افراد از ساير اقشار هستند كه خود را بيمه كارگر ساختماني كرده اند كه بايد اين افراد شناسايي شوند.
وي اظهار كرد: بيمه كارگر ساختماني همانند بيمه قالي بافي دچار مشكل شده است كه افرادي از اين طرح سوء استفاده كرده اند و زير پوشش خدمات بيمه اي قرار گرفته اند.
وي از مسئولان مربوط خواست تا براي اين شيوه راهكاري بيانديشند چرا كه اين امر جزء تعهدات دولت است.
وي همچنين در خصوص طرح ساماندهي كارگران ساختماني نيز گفت: اين طرح بايد بيشتر بررسي شود چرا كه احتمال دارد در اجرا دچار مشكل شود.
خراسان شمالي925 هزار نفر جمعيت دارد .
3007/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارگران ساختماني بجنورد ساماندهي مي شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X