مقام مسئول: ابزار مهم است اما فرهنگ استفاده از آن مهمتر است

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، «امير اميني» روز يكشنبه در آئين گشايش بيست و سومين همايش ملي و نمايشگاه ژئوماتيك 95 كه در محل سازمان نقشه برداري كشور برگزار شد، گفت: اطلاعات مكاني نقش مهمي در توسعه كشور دارد اما اينكه در تحليل اين اطلاعات چه ميزان عمل كرده ايم جاي بحث و شك است.
اميني معتقد است،حجم عظيمي از داده ها را كنار هم مي گذاريم كه در نهايت به كلنگ زني چند پروژه منجر مي شود كه حاصلي براي اقتصاد ندارد.
وي اظهار داشت: در شهرسازي امروز اگر پرسيده شود دولت چه ميزان زمين در اختيار دارد نمي توانيم با دقت 95درصد به اين پرسش پاسخ دهيم.
معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: اينكه چند كيلومتر جاده داريم ،چه ميزان جاده در حال بهره برداري و چه ميزان از شبكه راه هاي كشور به سيستم هوشمند متصل است، اطلاعات متقني در اختيار نداريم.
اميني گفت: سبك مديريتي در كشور مبتني بر احداث پروژه است و مدام در حال توليد پروژه هستيم و بالطبع به همين منظور داده هاي مكاني توليد مي كنيم.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي بيان داشت: شيوه ياد شده ما را از سبك بهره وري از زير ساختها دور كرده است به طوري كه به طور دائم در حال انتقال اطلاعات از يك حافظه به حافظه ديگر هستيم.
وي با اشاره به فناوري هاي خارجي گفت: به طور مثال اگر بخواهيد كم هزينه ترين مسير را از بندر هامبورگ تا بندر امام(ره) بيابيد اين كار را با جستجوگر گوگل براحتي مي توانيد انجام دهيد اما در ايران سبك مديريتي براي تحليل اطلاعات مديريتي نداريم.
وي گفت: در حوزه راه ، جاده هايي مي سازيم كه در سه تا 10 كيلومتري همان مسير جاده وجود دارد.
وي با اشاره به اينكه يك هزار و 500 هزار ميليارد ريال (150هزار ميليارد تومان) پروژه نيمه تمام در كشور وجود دارد، بيان داشت: يك هزار و 900 هزارميليارد ريال (190 هزار ميليارد تومان) پروژه در دست احداث فعال است و 500 هزار ميليارد ريال( 50 هزار ميليارد تومان) از پروژه ها زير 50 درصد پيشرفت دارد.
وي با اشاره به نقش سيستم اطلاعات جغرافيايي( GIS ) در برنامه ريزي هاي كلان كشور گفت: استفاده از اين ابزار مي تواند در توسعه پايدار و سرمايه گذاري هاي درست و همچنين افزايش ايمني راه ها موثر باشد.
به گفته وي استفاده از GIS در كاهش تصادفات جاده اي نقش موثري دارد و مي تواند در هوشمند سازي شبكه حمل و نقل جاده اي نقش خود را ايفا كند.
معاون وزير راه و شهرسازي همچنين به استفاده از ابزار اطلاعات مكاني در اجراي اقتصاد مقاومتي اشاره كرد و رشد بهره وري با ايجاد بستري رقابت پذير بين مناطق و استان ها، شكل دهي بازارهاي جديد،صرفه جويي در هزينه هاي عمومي كشور از طريق حذف فعاليت هاي موازي و هزينه هاي زايد و برخي موارد ديگر را از جمله مزاياي استفاده از اطلاعات مكاني در تحقق اقتصاد مقاومتي برشمرد.
بيست و سومين همايش و نمايشگاه ملي ژئوماتيك 95 با شعار «نقشه و اطلاعات مكاني، در خدمت برنامه‏ريزي و اقتصاد مقاومتي» از امروز به مدت 2 روز در محل سازمان نقشه‌برداري كشور برگزار مي شود.
همچنين در حاشيه اين همايش، نمايشگاه بزرگترين رويداد علمي و تخصصي در حوزه مهندسي نقشه‌برداري و ژئوماتيك كشور و جايگاهي براي تبادل اطلاعات و تعامل بين توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان دانش، اطلاعات، تجهيزات، خدمات و دستاوردهاي مهندسي نقشه‌برداري در بخش‌هاي دولتي و خصوصي در حال برگزاري است.
اقتصام(3)9123 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام مسئول: ابزار مهم است اما فرهنگ استفاده از آن مهمتر است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X