تلاش حوزه يورو براي جلوگيري از بروز بحران جديد در يونان

به گزارش خبرگزاري فرانسه از بروكسل، اين نشست فوق العاده در حالي برگزار مي شود كه اصلاحات خواسته شده از يونان در قبال كمك مالي به اين كشور هنوز نتوانسته است رضايت نهادهاي طلبكار (اتحاديه اروپا و صندوق بين المللي) را جلب كند و همين امر راه را بر پرداخت كمك هاي مالي بسته است. اين نهادها تابستان گذشته و در پي 10 ماه مذاكره، كمك مالي قابل توجه به يونان را پذيرفتند.
«ژان كلود يونكر» رئيس كميسيون اروپا در مصاحبه ديروز (شنبه) با رسانه هاي آلماني، گفت: يونان عملا به اهداف اصلاحاتي خود دست يافته است.
19 وزير دارايي حوزه يورو موسوم به «يوروگروپ» زير فشار صندوق بين المللي پول كه حمايت از طرح كمك به يونان را مشروط كرده، فردا ساعت 13 به وقت محلي (15 و 30 دقيقه به وقت تهران) راه هاي كاهش بدهي يونان را كه به 180 درصد توليد ناخالص داخلي رسيده است، به بحث مي گذارند.
پارلمان يونان بايد امروز (يكشنبه) پس از 48 ساعت اعتصاب سراسري در اين كشور، دو اقدام كليدي در زمينه اصلاحات بازنشستگي و نظام مالياتي را كه به تعهدات اين كشور براي دريافت سومين كمك مالي 86 ميليارد يورويي مرتبط است، تصويب كند. اين تدابير لازمه توافق حوزه يورو براي تخصيص كمك هاي جديد به يونان است.
يونان تا امروز 21 ميليارد و 400 ميليون يورو كمك دريافت كرده و با سررسيد بازپرداخت دو ميليارد و 300 ميليون يوروئي بدهي اش به بانك مركزي اروپا در 20 ژوئيه (30 تير)، مواجه است.
« اوكليد چاكالوتوس» (Euclide Tsakalatos) وزير دارايي يونان ديروز (شنبه) به همتايان خود در حوزه يورو در مورد بروز بحران تازه اي در يونان هشدار داد.
وي از اعضاي يوروگروپ مصرانه خواست تا در نشست فردا اصلاحات صورت گرفته را تاييد كنند چرا كه اين امر مي تواند به يونان براي « بازگرداندن اعتماد سرمايه گذاران و بهبود» وضعيت اين كشور كمك كند.
پيشتر وزير دارايي يونان با همراهي «ميشل ساپن» همتاي فرانسوي خود موفق شده بود خواسته صندوق بين المللي پول را مبني بر تصويب تدابير اقتصادي ويژه در پارلمان يونان براي دريافت سه ميليارد يورو كمك بيشتر، رد كند.
يونان همواره بر آغاز مذاكرات به منظور كاهش بدهي هايش اصرار دارد.
«پيير موسكوويسي» كميسيونر امور اقتصادي اتحاديه اروپا پيشتر اطمينان داده بود كه «هيچ دليلي» براي نگراني از بروز «بحراني مشابه سال 2015» كه در جريان آن يونان از احتمال خروج از حوزه يورو جان به در برد، وجود ندارد.
«ولفگانگ شوئبله» وزير دارايي آلمان نيز اطمينان داده است: امسال بحران بزرگي در يونان نخواهيم داشت.
همان گونه كه «دونالد توسك» رئيس شوراي اروپا روز سوم مه (14 ارديبهشت) گفته است، سران اتحاديه اروپا اميدوارند «بسرعت» به توافقي در مورد يونان دست يابند. آن ها بهار امسال با نگراني از خروج احتمالي انگليس از اتحاديه مواجه هستند و اميدوارند پيش از همه پرسي انگليس در مورد اين مساله، يونان را از دستور كار خارج كنند. همه پرسي در مورد خروج انگليس از اتحاديه اروپا، 23 ژوئن (3 تير) برگزار مي شود.
بحران يونان از سال 2009 و زماني آغاز شد كه كسري بودجه قابل توجه اين كشور بحران اقتصادي را در منطقه يورو و كل اتحاديه اروپا رقم زد. مقامات وقت يونان با درخواست وام هاي خارجي تلاش كردند تا كشور را از ورشكستگي نجات دهند. اين وام ها در قبال تعهدات مالي سنگين و نيز اجراي سياست هاي رياضتي كه بر زندگي مردم يونان اثر گذاشت، به يونان اعطا شد.
اروپام ** 9053**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش حوزه يورو براي جلوگيري از بروز بحران جديد در يونان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X