اردبيل در مسير انقلاب كشاورزي

محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي در سفر هفته گذشته خود به استان اردبيل و بازديد از طرح پاياب سد خداآفرين گفت: با به نتيجه رسيدن اين طرح 1.4 ميليون تن به توليد محصول كشاورزي استان اردبيل افزوده خواهد شد.
استان اردبيل هم اكنون سالانه چهار ميليون تن محصول كشاورزي توليد مي كند كه با به نتيجه رسيدن عمليات پاياب سد خداآفرين اين ميزان به 5.4 ميليون تن در سال خواهد رسيد .
در جريان سفر سال 93 رئيس جمهوري به استان اردبيل اختصاص يك ميليارد دلار از اعتبار صندوق توسعه ملي به استان اردبيل مصوب شد و قرار شد با صرف اين اعتبار آب هاي مرزي در استان مهار شده و از محل اجراي پاياب سد خداآفرين نيز حداقل 62 هزار هكتار زمين ديم به آبي تبديل شود.
اجراي موفق اين طرح كه طي سه سال آينده به بهره برداري كامل خواهد رسيد باعث ايجاد انقلابي در كشاورزي استان اردبيل خواهد شد.
به گفته استاندار اردبيل ، اين طرح بزرگ باعث خواهد شد تا زمينه هاي اشتغال براي دهها نفر فراهم شده و زمينه ايجاد دهها مجتمع كشت و صنعت، صنايع تبديلي متعدد در شمال استان شامل شهرستان هاي پارس آباد ، بيله سوار و تا حدي گرمي مغان فراهم شود.
در اين حال چنين به نظر مي رسد كه در كنار اجراي اين طرح بزرگ و تحول آفرين ضرورت نگاهي وسيع و با برنامه و ترسيم نقشه كشاوزي آينده استان ضروري به نظر مي رسد.
خداحافظي با كشت سنتي و رواج كشاورزي صنعتي، نگاه برون مرزي به توليد محصولات كشاورزي، هدف گذاري بازار بزرگ كشورهاي شمالي ايران از جمله روسيه، توليد محصول كشاورزي گران قيمت ، استفاده از نوين ترين شيوه هاي آبياري از جمله ملزومات و اهدافي است كه مديريت استان بايد در اين مسير انقلابي به آن توجه داشته و آن را مد نظر داشته باشد.
به كارگيري فناوري نوين و دانش بنيان در بخش كشاورزي ، ارتباط دادن كشاورزي با صنعت ، توسعه صنايع پايين دستي كشاورزي نيز در اين مسير بايد مورد توجه باشد.
ضرورت حمايت از لايحه دولت در ايجاد منطقه آزاد تجاري استان و هماهنگي نمايندگان منتخب در همراهي با دولت در تصويب آن در مجلس دهم، همچنين فعال سازي منطقه ويژه اقتصادي نمين نيز ضرورتي است كه براي رونق بازار بزرگ كشاورزي در منطقه بايد به صورت جدي به آن پرداخته شود.
سيفعلي موسي زاده
6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردبيل در مسير انقلاب كشاورزي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X