مصرف گل در بین جوانان گل کرد!

هنوز از خاطره ها نرفته که چگونه تریاک جای خود را در میان ایرانیان باز کرد، انگلیسی ها سوخته آن را می خریدند و مردم به تریاکی شدن تشویق می شدند، چپق و قلیان از مد افتاده بودند و تریاک و  وافور مد شد، اما همانگونه که زمان از توقف باز نمی ایستد و هر روز اختراع و اکتشاف جدیدی می شود و هر روز چیزی برای تعجب کردن و انگشت حیرت به دهان گرفتن انسان ها پیدا می شود مخدرها هم روز به روز به روز می شوند. فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان مخدر گل

هنوز از خاطره ها نرفته که چگونه تریاک جای خود را در میان ایرانیان باز کرد، انگلیسی ها سوخته آن را می خریدند و مردم به تریاکی شدن تشویق می شدند، چپق و قلیان از مد افتاده بودند و تریاک و  وافور مد شد، اما همانگونه که زمان از توقف باز نمی ایستد و هر روز اختراع و اکتشاف جدیدی می شود و هر روز چیزی برای تعجب کردن و انگشت حیرت به دهان گرفتن انسان ها پیدا می شود مخدرها هم روز به روز به روز شدند و نشئه شدن ها هم به روزتر شد، روزگاری با پک زدن های عمیق به وافور، زمانی دیگر با استنشاق گردهای سفید هروئین بر روی زرورق یا تزریق آن!

 اسم ها هم به روز شدند تریاک سنتی و طبیعی رو به فراموشی می رود چون هم قدیمی است و هم بی کلاس است و کراک و شیشه و اشک مدرن و صنعتی طرفدار پیدا کرده است.

ماده مخدر گل، همان اندازه که اسم خوشایندی دارد، یکی از خطرناک ترین مواد مخدری است که این روزها در دست جوان ها می چرخد و به اسم یک روانگردان طبیعی خرید و فروش می شود. مخدری که ضربان قلب را بالا می برد، احساس بی قراری می دهد، باعث توهم می شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می کند که زندگی بدون آن غیرممکن می شود

جوانان هم تریاک و هروئین را مخدر می دانند و کراک و شیشه و اشک را مخدر نمی دانند شاید چیزی می دانند در حد یک قلیان ،آن هم از نوع میوه ای اش پس ترس و ابائی برای عدم مصرف آن ندارند
علف، قارچ، اشک، تسبیح و گل. اگر سری در دنیای روانگردان ها نداشته باشید و گوشتان با اسامی مواد مخدر آشنا نباشد، ردیف شدن این نام ها کنار هم شاید برایتان بی معنی باشد. برای معتادان اما این نام ها با نشئگی و سرخوشی یا خماری و بدن درد و بیقراری تداعی می شود.
هر روز 9نفر از ایرانی ها به خاطر مصرف مواد مخدر میمیرن. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از 10سالگی دست به سیگار می شوند و از 17سالگی مواد مخدر را تجربه می کنند. در این میان، گروهی هم هستند که از 12 سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگی شان باز می شود و روزگارشان را با شیشه، حشیش، کروکودیل و ماریجوانا سیاه می کنند؛ مخدرهایی که یک جمله مشترک که درباره بیشتر آنها تکرار می شود: «این اعتیاد آور نیست.» این جمله، امروز بیشتر از همه درباره «گل» به گوش می رسد.
ماده مخدر گل، همان اندازه که اسم خوشایندی دارد، یکی از خطرناک ترین مواد مخدری است که این روزها در دست جوان ها می چرخد و به اسم یک روانگردان طبیعی خرید و فروش می شود. مخدری که ضربان قلب را بالا می برد، احساس بی قراری می دهد، باعث توهم می شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می کند که زندگی بدون آن غیرممکن می شود.
دلیل گرایش جوان ها به سمت مخدر گل چیست؟
آنها دنبال یک سرخوشی کاذب هستند که فکر می کنند با مصرف حشیش یا مواد مخدر دیگر به دست می آورند در حالی که این حس فقط به روزهای اول استفاده از این مواد برمی گردد و بعد از آن دیگر هیچ خبری از سرخوشی نیست. البته نباید از این مسئله چشم پوشی کرد که خیلی از جوانان واقعا نمی دانند که این مواد، مخدر هستند و نباید آنها را استفاده کرد. یکی از دلایل مصرف بی رویه این ماده، ناآگاهی است.

نفوذ مویرگی در بازار

راهیابی 500 نوع روانگردان جدید در جهان و تائید این موضوع توسط 95 کشور دنیا تلنگری برای ماست، چون نمی شود پای روانگردان های تازه به بازار مصرف جهانی باز شود ولی ردی از آن در ایران به جا نماند. اما تا امروز مقامات رسمی در حوزه مقابله با عرضه و حتی درمان اعتیاد ورود روانگردان های جدید به کشور را تائید نکرده اند، شاید با هدف جلوگیری از تشنه کردن بازار و ایجاد شوق کاذب در مصرف کنندگان .

مصرف آن در دراز مدت موجب گرایش به سوی مواد خطرناک تر، عفونت های ریوی، نازایی، آترونی مغز و تشنج، اختلالات روانی شدید و پایدار، ایجاد سندروم بی انگیزگی که یک حالت ناامیدی، بی تفاوتی و بی مسئولیتی است می شود

اما خبرهای غیررسمی که مبتنی است بر رصد برخی پژوهشگران و درمانگران اعتیاد از بازار مصرف روانگردان ها، از نفوذ مویرگی برخی از انواع جدید در ایران حکایت دارد. دکتر رامین رادفر، پژوهشگر اعتیاد البته میزان نفوذ روانگردان های جدید در بازار ایران را همه گیر نمی داند و آن را محدود می داند به برخی مهمانی ها و مراسم خاص که جوان ها ترتیب می دهند و دکتر محمد عبدخدا، درمانگر اعتیاد آن را در قالب ورود روانگردان های ترکیبی به بازار می بیند که معجونی است از روانگردان های ارزان و گران با هم (با هدف کاهش قیمت ها) که با اسم های جذاب خیابانی فروخته می شوند .
اما از عوارض های بسیار خطرناک این ماده تخریب شدید حافظه، فراموشی، حواس پرتی، اشتهای شدید و بهم خوردن روال رژیم غذایی انگیزه بسیار ضعیف در ترک، ایجاد مشکلات بعضا غیر قابل برگشت(کبدی، قلبی، غددی، گوارشی، مغزی) حالات جنون آمیز در فرد همراه با (توهم، هذیان، سوءظن و پرخاشگری) است.

مصرف آن در دراز مدت موجب گرایش به سوی مواد خطرناک تر، عفونت های ریوی، نازایی، آترونی مغز و تشنج، اختلالات روانی شدید و پایدار، ایجاد سندروم بی انگیزگی که یک حالت ناامیدی، بی تفاوتی و بی مسئولیتی است می شود.
لذا ناشناخته بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، در کنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است که اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود. بیشتر روش های ترک که در ایران به کار گرفته می شود، متکی به تحقیقات و شیوه های درمانی در خارج از کشور است و این در حالی است که در خارج از ایران، مخدر گل یا همان مدیکال ماریجوانا برای مصارف دارویی بیماران خاص استفاده می شود و استفاده تفننی ندارد. بنابراین، روش مؤثری هم برای ترک آن معرفی نشده است.


منابع: برترینها/ ایسنا / انا/ باشگاه خبرنگاران

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مصرف گل در بین جوانان گل کرد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X