بيكاري سوژه تكراري معضلات اجتماعي استان ايلام

به گزارش ايرنا، ايلام به عنوان يكي از معدود استان هاي كشور با وجود ثروت هاي بسيار و منابع خداداد طبيعي از جمله نفت و گاز و زمين هاي حاصلخيز كشاورزي در كنار آب زياد و جنگل هاي اقتصادي همچنان در دور باطل توسعه نيافتگي دست و پا مي زند.
شكوفا نشدن اين ثروت ها و فقدان برداشت از منابع نفت و گاز و عدم بهره برداري اقتصادي از زمين هاي كشاورزي و جنگل هاي استان باعث شده از اين ظرفيت هاي بزرگ اشتغال زايي به نفع مقابله با بيكاري جوانان ايلامي به درستي بهره گرفته نشود.
جدول بيكاري در استان ايلام اگر چه در دولت هاي مختلف پس از پايان جنگ تحميلي و دفاع مقدس فراز و فرودهاي داشته اما واقعيت اينكه كاريابي و يافتن فرصت شغلي مناسب در اين منطقه همواره دغدغه اصلي جامعه به ويژه جوانان جوياي كار به شمار مي رود.
بيكاري در اين استان به عنوان پديده اي اجتماعي از زماني كليد خورد كه جنگ پايان يافته بود و جوانان ايلامي كه از تحصيلات عالي و دانشگاهي در دهه 70 فارغ شدند به عنوان نيروي تازه نفس پاي به عرصه گذاشتند اما به علت نبود زيرساخت هاي اشتغال در حوزه هاي كشاورزي، صنعت و خدمات نتوانستند وارد بازار كار و فعاليت اقتصادي شوند.
اگر چه در دولت هاي پنجم تا هشتم به مدد سياست هاي اقتصادي دولت هاي وقت تحولي در حوزه اقتصادي استان شكل گرفت اما به علت هاي گوناگون از جمله خيل بالاي جمعيت بيكار فرصت اشتغال براي همه كساني كه جوياي كار بودند فراهم نشد.
بي برنامگي، شعار زدگي و وعده و وعيدهاي دولت هاي نهم و دهم نه تنها گره ايي از مشكل بيكاري استان ايلام باز نكرد بلكه بر پيچيدگي آن نيز افزود، بر اساس گزارش مركز آمار ايران در فاصله سال‌ هاي 84 تا 91 وضعيت اشتغال نه در ايلام بلكه در بسياري از استان هاي كشور بدتر شد و 24 استان نرخ بيكاري 2 رقمي داشته اند.
با اين حال دولت وقت مدعي است در اين سال‌ها هفت ميليون فرصت شغلي ايجاد كرده اما مركز آمار مي‌گويد از ابتداي فعاليت دولت نهم تا پايان سال 91 در مجموع 542 هزار و 769 نفر به شاغلان افزوده شد كه اگر اين وضعيت را نسبت به پايان سال 90 بسنجيم نه تنها چيزي به شاغلان كشور افزوده نشده بلكه 108 هزار و 554 نفر نيز از جمعيت شاغل كشور كاسته و به اصطلاح رشد اشتغال منفي شده است.
داده هاي گزارش مركز آمار ايران در فاصله سال هاي 84 تا 91 نشان مي دهد در هشت سال فعاليت دولت هاي نهم و دهم در استان ايلام تنها هفت هزار و 675 فرصت شغلي ايجاد شده كه اين يعني فاجعه!
اين در حاليست كه به گفته مسئولان اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي ايلام، سالانه بايد 10 هزار فرصت شغلي در استان ايجاد شود تا مشكل بيكاري در اين منطقه به حداقل برسد.
ميراث دولت هاي گذشته انباشت نيروي كار و اضافه شدن به خيل جمعيت بيكاران در استان ايلام بود كه اين موضوع با توجه به رويكردهاي غلط اقتصادي دولت نهم و دهم و تحريم هاي ظالمانه غرب و مشكلات مالي بر جا مانده از قبل، دولت يازدهم را با چالش اساسي در حوزه اشتغال كشور مواجه كرد.
بر پايه اعلام مسئولان ايلام، اكنون حدود 43 هزار بيكار در استان وجود دارد كه اشتغال آنان از دغدغه ها و اولويت هاي اصلي مديران ارشد استاني است.
نزديك به 200 هزار نفر از جمعيت 590 هزار نفري اين استان را جمعيت فعال تشكيل مي دهد كه سالانه بايد حدود 10 هزار فرصت شغلي ايجاد شود تا بتوان بر مشكل بيكاري اين منطقه چيره شد.
به گفته عمران علي محمدي نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي، 14 هزار دانش آموخته دانشگاهي بيكار در استان ايلام وجود دارد كه لازم است دولت براي اشتغال اين افراد تحصيل كرده چاره انديشي كند.
در زمستان 91، سال كامل پاياني عملكرد دولت دهم، مركز آمار ايران در گزارشي با عنوان وضعيت بيكاري در استان ها اعلام كرد كه ايلام با نرخ 19.2 پس از لرستان (با نرخ 20.4) در انتهاي جدول بيكاري استان هاي كشور قرار دارد.
ايجاد فرصت هاي شغلي حاصل مولفه‌هاي گوناگون از جمله آموزش، سرمايه گذاري، محيط مناسب كسب و كار، فضاي مساعد سرمايه‌گذاري و وجود تقاضا و بازار مناسب است كه دولت يازدهم كوشش كرده با فراهم سازي اين بسترها زمينه را رفع معضل بيكاري در كشور فراهم كند.
دولت يازدهم از سال 92 تاكنون با تاكيد بر سياست هاي حمايتي و رونق و تشويق سرمايه گذاري بخش خصوصي روي منابع و ثروت هاي خدادادي ايلام در بخش هاي نفت و گاز، گردشگري، كشاورزي و پتروشيمي زمينه هاي لازم را براي كارآفريني و ايجاد اشتغال در اين استان مهيا كرده است.
بررسي داده هاي مركز آمار ايران از سال 92 تاكنون نشان مي دهد كه دولت در راستاي سياست هاي اقتصادي و بسته هاي حمايتي خود با وجود مشكلات منابع مالي و كمبود شديد نقدينگي در مناطق غيربرخودار از جمله ايلام تا حدودي در موضوع ايجاد فرصت هاي شغلي موفق عمل كند.
بررسي تحليلي و آماري دستگاه هاي مرتبط با حوزه اشتغال نشان مي دهد در پايان سال 92 نرخ بيكاري در استان ايلام كه در پايان سال قبل از آن 19،2 درصد بود به 13،6 درصد كاهش يافته است.
بررسي داده هاي مركز آمار ايران و استناد به گزارش هاي رسمي نشان مي دهد كه بيكاري در استان ايلام از سال هاي 93 تا 94 روند كاهشي به خود گرفته و در اين مدت، سال به سال اوضاع مناسب تر شده اگر چه هنوز تا وضعيت ايده آل فاصله هاي زياد وجود دارد.
در بهار 94 نرخ مشاركت اقتصادي در استان ايلام 37.3 و نرخ بيكاري 12،2 درصد بوده است، اين شاخص ها در زمستان 93 به ترتيب 36 و 10،6 درصد بود.
همچنين نرخ مشاركت اقتصادي استان در بهار 93 رقم 35 درصد و نرخ بيكاري 11 درصد بود كه اين آمارها گوياي آن است كه اشتغال در طول سال هاي خدمت دولت يازدهم در ايلام در مقايسه با دولت هاي گذشته از وضعيت بهتري برخوردار بوده است.
واقعيت غيرقابل انكار اينكه بيكاري در كنار چند پديده از مهم ترين چالش هاي اجتماعي و اقتصادي استان ايلام به شمار مي رود كه رفع كامل اين معضل نياز به عزم جدي و برنامه ريزي دقيق و علمي دارد.
در صورت حمايت ها و مشوق هاي دولتي و ورود بخش خصوصي به ويژه سرمايه گذاري خارجي در معادن و منابع بي نظير استان ايلام و بخش هاي نفت و گاز، كشاورزي و منابع طبيعي، گردشگري سياحتي و زيارتي، پتروشيمي و صنايع تكميلي و تبديلي نه تنها مي توان جوانان ايلامي را از كلاف سردرگم بيكاري رهانيد بلكه مي توان براي بيكاران ساير مناطق كشور در اين منطقه شغل ايجاد كرد.
ايلام كه از نظر منابع و ذخاير نفت و گاز دومين و سومين استان كشور و از حيث گردشگري زيارتي و سفر به عتبات عاليات عراق كانون ورود و خروج زائران ايراني و عراقي است و از منابع آبي فراوان و زمين هاي مستعد كشاورزي در كنار جنگل هاي بلوط گسترده برخوردار است شايسته محروميت و بيكاري نيست در صورت توجه و حمايت بيشتر دولت هر يك از فرصت ها مي تواند ثروت هاي هنگفتي و رونق و پويايي اقتصادي نصيب استان و كشور كند.
گزارش از: جلال اسكندري
6033/9002

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بيكاري سوژه تكراري معضلات اجتماعي استان ايلام» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X