باغ هاي قديمي كانون آلودگي مگس زيتون در كشور هستند

به گزارش ايرنا، محمد رمضاني ملك رودي روز يكشنبه در نخستين نشست مشترك استانداران گيلان، زنجان و قزوين كه در زمينه هماهنگي كنترل آفت مگس زيتون در مجموعه باغستان قزوين برگزار شد، افزود: كم بازده بودن، برداشت محصول در شرايط سخت و غيراقتصادي و نيز جوان نبودن از جمله مشكلات باغ هاي قديمي و سنتي هستند.
وي، هزينه بالاي انتقال و تامين آب، اجراي پروژه هاي پرهزينه و برداشت سخت زيتون را از ديگر مشكلات اين نوع باغ ها اعلام كرد.
رمضاني ملك رودي، كمبود اعتبار را از ديگر مشكلات پيش روي توليدكنندگان محصول زيتون در كشور عنوان و خاطرنشان كرد: با توجه به صفر رسيدن ميزان خسارت آفت مگس، در صورت تامين نشدن اعتبارهاي لازم ادامه اين وضعيت با مشكل روبرو خواهد شد.
مجري طرح زيتون كشور در ادامه به دلايل عمده افزايش عملكرد باغ هاي زيتون اشاره و اظهار داشت: در برخي از باغ ها ارقام كم محصول با ارقام پرمحصول از طريق پيوند جايگزين شده و عوامل مختلف از جمله هرس، تغذيه، محلول پاشي به موقع، مديريت كف باغ و آبياري و نيز حذف علف ‌هاي هرز كه رقيب جدي درخت براي مصرف آب به شمار مي روند، از جمله عوامل موثر در افزايش ميزان عملكرد اين محصول بوده است.
وي، اولويت اصلي وزارت جهاد كشاورزي را اصلاح باغ هاي موجود عنوان و يادآور شد: برنامه ششم در حال تدوين و اعتبارهاي مورد نياز نيز براي اصلاح باغ هاي زيتون در حال برآورد مي باشد.
اين مسئول اضافه كرد: هم اكنون برنامه هاي كنترل و پيش آگاهي مبارزه با آفت مگس زيتون، برگزاري دوره هاي آموزشي و ترويجي درباره كنترل آفت در حال انجام بوده و اميدواريم با همكاري استانداران گيلان، زنجان و قزوين روند كاهش اين آفت در سال جاري نيز ادامه داشته باشد.
رمضاني ملك رودي افزود: باغ هاي كم بازده در سه استان زيتون خيز كشور در بهترين مناطق واقع شده اما متاسفانه به دليل برخي مشكلات عملكرد آنها يك تا دو تن در هر هكتار است.
به گفته وي، در ساير استان هاي كشور از جمله استان هاي فارس، سمنان و مركزي با اصلاح باغ هاي قديمي عملكرد توليد اين محصول به بيش از 10 تن در هر هكتار رسيده است.
وي به عضويت ايران در شوراي زيتون اشاره و خاطرنشان كرد: بايد سعي كنيم از نظرها و پيشنهادهاي اين شورا در خصوص افزايش عملكرد در واحد سطح و مبارزه به موقع با آفت زيتون استفاده كنيم.
وي يادآور شد: از دهه 80 تاكنون با كمك هاي فني سازمان مبني بر اصلاح باغ هاي كم بازده و استفاده از ارقام پرمحصول به عملكرد خوبي در اين زمينه دست يافته ايم.
رمضاني ملك رودي بر اقتصادي كردن باغ هاي قديمي زيتون تاكيد و افزود: تامين اعتبار براي فراهم كردن ابزار مورد نياز براي مبارزه با آفت و اصلاح باغ هاي قديمي كه كانون اصلي بيماري ها به شمار مي روند از محل پروژه مديريت بحران، امري ضروري بوده كه توجه بيشتر مسئولان را مي طلبد.
وي با بيان اينكه توسعه محصول زيتون در دنيا رو به افزايش است، گفت: در حال حاضر مردم خواستار محصولات زيتون و فرآورده آن بوده كه اين مساله باعث افزايش روز افزون اين محصول شده است.
مجري طرح زيتون كشور در پايان يادآور شد: از اوايل 80 تا سال 92 ميزان خسارت آفت مگس زيتون در كشور ميلياردها ريال بود كه خوشبختانه با اتخاذ تدابير لازم و كارشناسي، اين ميزان امروز كاهش چشمگيري يافته است.
7390/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «باغ هاي قديمي كانون آلودگي مگس زيتون در كشور هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X