سفیر روسیه:مسکواجازه تکرار پرونده لیبی را نمی دهد/سرنوشت بشارالاسد قابل بحث نیست

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، زاسپکین که در نشست « روسیه و جهان عرب» سخن می گفت، خاطرنشان کرد: « دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه گفته بود که هرگز اجازه نمی دهیم سناریوی لیبی در سوریه تکرار شود و به همین دلیل در خصوص سوریه از حق وتو استفاده کردیم تا امور به سمت سناریوی لیبی پیش نرود.
این نشست را موسسه «عصام فارس» برای مطالعات سیاست های عمومی و امور بین الملل دانشگاه آمریکائی بیروت برگزار کرده بود.
سفیر روسیه تاکید کرد: مسکو تلاش می کند تا مانع ویرانی سوریه شود و به همین دلیل همکاری نظامی و فنی با دولت سوریه را ادامه داده و به درخواست دولت سوریه، به طور مستقیم وارد عملیات نظامی علیه تروریسم شده است.
وی تصریح کرد: یک اصل وجود دارد و آن اینکه تروریست ها نباید به قدرت دست پیدا کنند وعلاوه بر این، معنای عملیات سیاسی این نیست که دولت سوریه به معارضان تسلیم شود.
زاسپکین گفت:در سوریه ،عراق ، لیبی و یمن هیچ راه حلی بجز مسیر سیاسی وجود ندارد و آن هم از طریق گفت وگوهای داخلی و حفاظت از دولت ملی امکان پذیر است درغیر این صورت هرج و مرج ها تا بی نهایت ادامه خواهد یافت.
سفیر روسیه در لبنان افزود: راه حل در سوریه علاوه بر گفت وگوها و حفظ نظام کشور، نیازمند آن است که درباره سرنوشت بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه بحثی در میان نباشد زیرا مساله شخص مطرح نیست.
وی خاطرنشان کرد: با وجود همه سختی ها و مشکلات متعدد در زمینه آتش بس و رساندن کمک های انسانی، مذاکرات باید ادامه پیدا کند.
زاسپکین با بیان اینکه « مسکو با نظام و برخی از معارضان سوری همکاری دار»، تاکید کرد: یک مشکل وجود دارد و آن اینکه ایالات متحده آمریکا کاری برای تاثیرگذاری بر کشورهای منطقه ای نزدیک به خود انجام نمی دهد و مشکل دیگر وارد کردن تروریست ها به سوریه است.
سفیر روسیه در لبنان در خصوص سیاسی خارجی کشور متبوعش در خاورمیانه ، ضمن تاکید بر مخالفت مسکو با تقسیم خاورمیانه به مناطق نفوذ این و آن گفت: ما ادعا نداریم که یک قطب از جهان دو قطبی هستیم بلکه به دنبال توازن بین همه طرف ها هستیم.
وی افزود: همکاری روسیه و آمریکا باید پیش از این به نحوی تعیین کننده برقرار می شد اما حوادث اوکراین تاثیر منفی بر روی همه چیز گذاشت.
زاسپکین تصریح کرد: روسیه برای مبارزه با تروریسم آماده همکاری با همه است و ایده تشکیل یک جبهه گسترده علیه تروریسم پیشنهادی بود که توسط « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه مطرح شد.
سفیر روسیه در لبنان خاطرنشان کرد: مساله مهم در خاورمیانه این است که درگیری ها و هرج و مرج ها باید متوقف شود و طرفی ادامه آنها را تشویق نکند، باید به این توجه کنیم که تروریست ها توان گسترش در مناطق دیگری از جهان را دارند و حتی قادرهستند سلاح های کشتار جمعی به دست آورده و در این مناطق از آنها استفاده کنند.
وی در خصوص لبنان هم گفت: تهدید اصلی برای آن است که تروریست ها در سوریه به قدرت دست پیدا کنند و منطقه وسیعی از الرقه سوریه تا شمال لبنان و دریای مدیترانه را به یکدیگر مرتبط سازند اما این طرح آنها تاکنون تحقق نیافته و در آینده هم محقق نخواهد شد.
زاسپکین تاکید کرد: روسیه از هم زیستی در لبنان حمایت می کند و نسبت به حفظ موجودیت مسیحیان در خاورمیانه اصرار دارد.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفیر روسیه:مسکواجازه تکرار پرونده لیبی را نمی دهد/سرنوشت بشارالاسد قابل بحث نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X