پيام فرمانده ابو رضا به ايراني ها از فراز خاكريز البشير

ابو رضا كه اصالتا تركمن و از اهالي 'طوز خورماتو'در استان صلاح الدين است، به دليل احترام ويژه اي كه در منطقه برايش قائل هستند و از افراد موثر در حل اختلافات منطقه است، حالا به حلال مشكلات منطقه هم معروف شده است.
او روز چهارشنبه، در طول يك نصف روز، بايد در يك مراسم ويژه شهداي عمليات البشير شركت مي كرد، دو سه مقر نيروها را مورد سركشي قرار مي داد و بعد از آن به خطوط دفاعي و خط تماس نيروهايش در طول چندين كيلومتر مي رفت و گشتي 4 ساعته براي پيگيري مشكلات نيروهاي خط تماس كه همه اينها تا ساعت 9 شب طول كشيد و بعد از آن بايد به جلسه هماهنگي در طوز خورماتو براي پايان دادن به اختلافات نيروهاي الحشدالشعبي و پيشمرگه مي رفت كه حدود 10 - 12 روز پيش، با هم درگير شده بودند.
ابو رضا در نزديكترين فاصله با سنگرهاي داعش بر روي خاكريز و در كنار يك دستگاه تانك ايستاد و از فراز آن خاكريزي در غرب روستاي البشير ، براي ما توضيح داد كه بعد از عمليات شنبه گذشته و آزادي البشير حالا منطقه چه وضعيتي دارد. وي گفت: اين خاكريز 2 كيلومتر از روستاي البشير فاصله دارد و دشمن حالا در تل الجوال و ساير روستاهاي مقابل ما در منطقه حضور دارد و فاصله ما و دشمن 3 تا 4 كيلومتر است و شايد در برخي نقاط فاصله كمتر هم باشد.
وي با اشاره به لودري كه در آن حوالي سرگرم زدن خاكريز بود، گفت، احداث اين خاكريز كه از دو روز پيش شروع شده و هنوز ادامه دارد، با هدف جلوگيري از نفوذ و تحركات گروه تروريستي داعش طراحي شده است و ما در اين مرحله ابتدا يك خندق حفر كرديم و پشت آن يك خاكريز زديم و اين مرحله اول است.
او بعد ادامه داد، اين خاكريز كه ايجاد كرده ايم براي احتياط است و در مرحله دوم جلوتر خواهيم رفت و قرار نيست پشت اين خاكريز بمانيم.
ابو رضا به امكانات جديدي كه براي ايجاد استحكامات در راه است، اشاره كرد و گفت كه بزودي اين امكانات به دست ما خواهد رسيد.
فرمانده ابو رضا به كار شبانه روزي و سخت نيروهايش اشاره كرد و گفت، ما اين خاكريز را احداث مي كنيم و اين همه قرباني داديم تا بارديگر مساله البشير تكرار نشود ، اما اگر هم جلوتر برويم ، استحكامات براي حفاظت از شهر البشير باقي خواهد ماند.
شهر البشير تمامي خانه هايش را داعش بطور كامل ويران كرده است و هيچ خانه سالمي در شهر پيدا نمي شود. فرمانده ابو رضا گفت، اگر تك و توك خانه هاي منهدم نشده اي را از دور دست مي بينيد، اينها در واقع يك نماست و از داخل منهدم شده و قابل سكونت نيست.
وي اضافه كرد: نابودي، شامل همه شهر شده و ما از نخست وزير خواسته ايم كه روستاي البشير را به عنوان روستاي منهدم و ويران تلقي كرده و مبالغي براي بازسازي اين شهر اختصاص دهد تا اين روستاي مظلوم، از نو و از صفر ساخته شود.
درباره امنيت تازه سوال كرديم؛ بخشي كه اسفند ماه گذشته مورد حملات شيميايي داعش قرار گرفت و بيش از 700 تن از اهالي آن مصدوم شدند و يك كودك نيز قرباني شد و ابو رضا ، گفت ما البته ديرزماني نيست كه در خاكريز اول روبه روي البشير بوديم كه فاصله آن تا البشير يك كيلومتر است، اما الان ما خارج از البشير هستيم و دشمن 7 كيلومتر از البشير دور شده است، بنابراين با توجه به فاصله تقريبا 14 كيلومتري ناحيه تازه با البشير، دشمن الان با تازه 21 كيلومتر فاصله دارد و ديگر توان آن را ندارد كه بخش تازه را با خمپاره هاي حاوي مواد شيميايي هدف قرار دهد.
ابو رضا، هدف عمليات آينده را دور كردن خمپاره ها از البشير دانست و گفت امكان ندارد اهالي البشير بتوانند به خانه هايشان برگردند، درحالي كه خمپاره هاي دشمن به شهر مي رسد. به همين دليل هدف ما دور كردن دشمن تا فاصله بيش از 22 كيلومتري از البشير است تا اين روستا از دسترس داعش خارج شود.
فرمانده محور شمال الحشدالشعبي درباره واكنش سازمان هاي بين المللي به گلوله باران شيميايي بخش تازه در دسامبر سال گذشته گفت، اين ناحيه با خمپاره هاي گاز خردل هدف گرفته شد، اما مجامع بين المللي، به اين حملات تروريستي و ضد انساني اهميت ندادند و دو روز پيش نيز خاكريز اول ما هدف قرار گرفت و آن روز به دليل شدت باد ، ناحيه تازه بارديگر تحت تاثير قرار گرفت و اگرچه در سطح كم، اما باز هم تعدادي از شهروندان مصدوم شدند.
درجريان حمله شيميايي داعش به ناحيه تازه در اسفند ماه سال گذشته نزديك به 700 تن مصدوم شدند كه سه تن از آنان از جمله يك كودك جان باخت.
ابو رضا به عنوان شخصيت معتبر منطقه كه كردها و عرب ها و تركمن هاي منطقه برايش اعتبار ويژه اي قائل هستند، به بي تحركي جامعه بي المللي نسبت به جنايات داعش نسبت به اهالي منطقه بويژه تركمن هاي شيعه، انتقاد كرد و گفت كه تاكنون هيچ يك از سازمان هاي بين المللي و بشردوستانه اقدامي نكرده اند و حتي از سازمان ملل هم عكس العملي نديديم و اين درحالي است كه ما از سازمان ملل هم درخواست كمك و ياري كرديم و آنها هنوز جواب نداده اند.
وي در اشاره به واكنش كشورهاي منطقه به بحران تروريسم جاري در عراق هم گفت آنچه باعث تاسف شديد است، بي تحركي كشورهاي عربي است و بايد از اين كشورها سوال كرد، كجا هستند و چرا احوال ما را نمي پرسند؟ ما عراقي هستيم، چقدر كمك كرديم و كنارشان ايستاديم، ولي هيچ سازمان عربي نديديم كه به كمك ما بيايد ، يا به اين مناطق سر بزند.
ابو رضا در بيان مظلوميت مردم منطقه گفت، پيام ما به همه سازمان هاي بين المللي و حقوق بشري كه مدعي حقوق بشر هستند، اين است كه اينجا يك ملت را سر بريدند و يك شهر بطور كامل نابود شد و صدايي برنخاست و از جنبه انساني حداقل جاداشت در منطقه حاضر مي شدند و اين حقايق را ثبت مي كردند.
وي، در ادامه ايران را تنها حامي واقعي عراقي ها در جنگ عليه داعش معرفي و اضافه كرد تاريخ شهادت خواهد داد كه در روزهاي سخت بحران، چه كسي اينجا حاضر بود و از مظلومان منطقه دفاع و چه كسي از البشير مظلوم حمايت كرد.
اين فرمانده عالي نيروهاي مردمي عراق ، افزود: ما از سازمان هاي بين المللي و سازمان ملل و مدعيان حقوق بشر، مي پرسيم حقوق تركمن ها كجاست؟؛ مردمي كه به شكل بي رحمانه اي هدف اقدامات تروريستي قرار گرفتند.
ابو رضا در ادامه صحبت هايش در پشت خاكريز خط مقدم ، گفت: تاريخ گواهي خواهد داد كه تنها جمهوري اسلامي ايران، اولين كشوري بود كه مانند هميشه در جريان گلوله باران شيميايي داعش به كمك ما آمد و پس از اعزام يك تيم پزشكي و اقدامات اوليه امدادي ، تعدادي از مصدومان را براي مداوا به تهران و كرمانشاه منتقل كرد.
ابو رضا گفت ، هر چه از جمهوري اسلامي ايران تشكر و تقدير كنيم، كم است، چرا كه ايراني ها از ابتدا با ما بودند، در آمرلي در كنار ما بودند و همچنين كمك كردند براي آزادي البشير و همچنان در ساير مناطق كمك مي كنند و در كنار ملت عراق قرار دارند.
ابو رضا سپس با اشاره به حضور همه جانبه جمهوري اسلامي در كنار تركمن ها در مدت محاصره دو ساله از سوي داعش، گفت: ما درود مي فرستيم براي رهبر معظم انقلاب و دستش را مي بوسيم و تشكر مي كنيم از ملت برادر خود ايران كه مواضع شرافتمندانه اش را شاهد بوده ايم.
ابو رضا پنجشنبه شب، در تاريكي مطلق و در پستي و بلندي ها و شيارهاي عميق منطقه و پس از سركشي نيروها، از ما جدا شد و ما به مقر نيروها در تازه بازگشتيم و آنجا خبر دار شديم كه ابورضا بعد از بازديد از خاكريزها و استحكامات ، براي پيگيري موضوع طوزخورماتو كه يك هفته پيش از آن به يك بحران تبديل شده بود، به اين شهر رفته است تا دور جديدي از گفت وگوها و هماهنگي ها را با طرف هاي كرد در منطقه بعمل آورد.
كردها هم خوب مي دانند كه نقش موثر ابو رضا درپايان دادن به اختلافات و كشمكش هايي كه حالا خيلي ها معتقدند دست هاي خارجي پشت آن قرار دارد، چه ميزان ارزشمند است. او در طول بحران طوز ، بطور مستمر در كنار هادي العامري رئيس سازمان بدر و ابو مهدي المهندس قائم مقام الحشد الشعبي، تلاش بي وقفه اي كرد تا آتش اختلافات را كه دامنه آن هر روز گسترش مي يافت، مهار كند؛ اختلافاتي كه همه در اين منطقه اعتقاد دارند دست هاي خارجي پشت آن قرار دارد.
خاورم*1*1770**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پيام فرمانده ابو رضا به ايراني ها از فراز خاكريز البشير» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X