سازمان تحت حمايت آمريكا در سومالي از كودكان براي جاسوسي استفاده مي كرد

خبرگزاري روسي اسپوتنيك در خبري در اين باره نوشت: گروه الشباب وابسته به القاعده به كودك ربايي از مدارس و اعزام آنها به اردوگاه هاي آموزشي براي استفاده در جنگ هاي داخلي در سومالي معروف هستند، اما به نظر مي رسد حتي كودكاني كه موفق به فرار از چنين گروه هايي شده اند در بازگشت به زندگي عادي امنيت ندارند.
اسپوتنيك افزود: سالها كودكاني در بازداشتگاه هاي دولتي موگاديشو پايتخت كشور آفريقايي سومالي نگه داشته مي شدند و از آنها براي فعاليت هاي جاسوسي استفاده مي شد تا اينكه در اواخر سال 2015، پس از سالها تلاش مقام هاي سازمان ملل متحد و حقوق بشر، مقامات سومالي اين كودكان را به مراكز توانبخشي انتقال دادند؛ مراكزي كه ارتباط آنها در آنها با عوامل جاسوسي قطع مي شد.
اين گروه از كودكان در مصاحبه با روزنامه آمريكايي «واشنگتن پست» اعلام كردند، سازمان ملي اطلاعات جاسوسي و امنيتي (NISA) سومالي از آنها به عنوان «طعمه» استفاده مي كرد. آنها به مناطق خطرناكي اعزام مي شدند كه مخفيگاه تروريست هاي الشباب بود و مجبور مي شدند همرزم هاي قديمي خود را شناسايي كند. در بسياري از مواقع چهره آنها پوشانده نمي شد، هر چند كه جاسوسان اصلي چهره خود را پنهان مي كردند.
از كودكان همچنين در عمليات گردآوري اطلاعات استفاده و گاه از آنها خواسته شده يونيفرم هاي سازمان اطلاعات جاسوسي و امنيت سومالي را بپوشند.
به گفته اين كودكان، در صورتي كه آنها از همكاري خودداري مي كردند، تهديد مي شدند و والدينشان حتي از مكان آنها بي اطلاع بودند. بسياري از اين كودكان كشته شده اند و يكي از آنها در بازداشتگاه خود را به دار آويخته است.
چنين سوء استفاده اي از كودكان در سومالي در حالي انجام شده كه به گفته بسياري از مقام هاي كنوني و سابق آمريكا، دولت آمريكا سالها با كمك هاي مالي و آموزشي خود از سازمان اطلاعات سومالي حمايت كرده است و اين در حاليست كه چنين استفاده اي از اين كودكان با قوانين بين المللي مغايرت دارد.
كنگره در سال 2008 قانون جلوگيري از استفاده از سربازان كودك (CSPA) را تصويب كرد كه جلوگيري از كمك به كشورهايي را هدف قرار مي داد كه كودكان را استخدام و از آنها استفاده مي كنند.
صندوق كودكان سازمان ملل متحد (يونيسف) بيش از 300 مورد استفاده از كودكان به عنوان سرباز توسط ارتش سومالي را در سال 2015 به ثبت رساند.
با اين حال آمريكا امسال به بهانه منافع ملي، 330 ميليون دلار به سومالي كمك مالي كرد كه بخش اعظم آن به حوزه امنيتي اختصاص داده شده است.
رئيس سازمان اطلاعات سومالي استفاده از كودكان را در اهداف جاسوسي تكذيب و ادعا كرده است كه عده اي از كودكاني كه در بازداشت هستند، بطور داوطلبانه در ماموريت هاي جاسوسي شركت مي كنند و اطلاعات مهمي را ارائه داده اند كه به نيروهاي اطلاعاتي اين كشور در جلوگيري از حملات آينده كمك كرده است.
هر چند جزييات عمليات سيا در سومالي فاش نشده است اما مقامات موگاديشو مي گويند كه سازمان اطلاعات و امنيت كشورشان همكاري نزديكي با سيا دارد.
يكي از مقام هاي ارشد سومالي كه خواست نامش فاش نشود، در اين زمينه گفت: فعاليتي نيست كه سازمان ملي اطلاعات جاسوسي و امنيتي سومالي انجام دهد و سيا از آن مطلع نباشد.
يكي از مقام هاي امنيتي سومالي نيز تاييد كرده كه سازمان اطلاعات و امنيت كشورش «صدها كودك را در بازداشت گاه هاي خود نگه مي دارد و از آنها به عنوان يك دارايي اطلاعاتي استفاده مي كند.
چندي پيش نيز خبرگزاري اسپوتنيك گزارش داد كه تعدادي از شركت هاي خصوصي نظامي انگليس، براي كار در پايگاه هاي آمريكايي در عراق سربازان كودك را با هدف شركت در عمليات نظامي در آفريقا استخدام كرده اند.
به گزارش ايرنا، سومالي از سال ۱۹۹۱ پس از سرنگوني دولت «محمد زيادباره» رئيس جمهوري وقت اين كشور تاكنون به رغم داشتن دولتي شناخته شده توسط سازمان‌هاي بين‌المللي در شهر بايدوا، فاقد دولت ملي تاثيرگذار بوده‌است.
اين سازمان يا دولت كه با نام «دولت انتقالي ملي» خوانده مي‌شود تنها كنترل بايدوا را در اختيار دارد و از نظر بيشتر مردم سومالي از وجاهت قانوني برخوردار نيست و بقيه نقاط اين كشور واقع در شاخ آفريقا در كنترل گروه هاي تروريستي چون الشباب و گروه هاي محلي و قبيله اي است.
اروپام**9158**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان تحت حمايت آمريكا در سومالي از كودكان براي جاسوسي استفاده مي كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X