کاشت محصولات آب بر تابستانی در فارس ممنوع است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی افشانی ظهر یكشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به شهرهای ارسنجان و سعادت شهر افزود: زمان استحصال آب از ژرفای ۵۰۰ متر و ۶۰۰ متر برای كاهشت محصولات كشاورزی گذشته است ، مدیریت مصرف باید به صورت جدی در دستور كار باشد و كشاورزان نیز به مدیریت مصرف توجه كنند .

وی ادامه داد: از جمله سیاست های غلط دراستان فارس فشار بر بخش كشاورزی و رسیدن به خودكفایی در تولید گندم بود ، من از كشاورزان می خواهم كه از كاشت گندم تابستانه و كشت محصولات آب بر تابستانه خوداری كنند و به هشدارها توجه كنند.

استاندار فارس یادآور شد: مقوله آب با توجه به معضل خشكسالی اهمیت دوچندان دارد زیرا وضعیت کنونی نیز ۲۲ درصد بارندگی از میانگین کمتر است.

افشانی افزود: مدیریت مصرف و مدیریت منابع آب مهمترین وظیفه است ، همگان باید درك كنند كه شرایط در زمینه كاهش نزولات واقعا حساس و بحرانی است ، وضعیت سفره ها رو به پایان و رو به كاهش است و آبی برای برداشت بیشتر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: دراین شرایط باید اولویت تامین آب شرب مردم باشد ، تامین آب برای صنعت و توسعه صنعتی اولویت های بعدی است، در حوزه كشاورزی در شرایط كنونی راهكار توسعه كشاورزی به صلاح نیست ، متاسفانه اقتصاد استان بشدت وابسته به كشاورزی است ولی دراین شرایط آبی برای رها سازی كشاورزی وجود ندارد.

وی ادامه داد: شرایط فعلی به هیچ وجه مطلوب نیست، ۲۲ درصد نسبت به میانگین بلند مدت كاهش بارندگی داریم و این موضوع را برای همه سخت تر خواهد كرد.

استاندار فارس اضافه كرد : اگر آبی وجود داشته باشد بعد از تامین شرب در صنعت مصرف شود، ذخیره آب پایدار و ذخیره سدها در استان مناسب نیست، هر زیانی در سالهای گذشته از نظر كمبود آب كشاورزی به مردم رسیده به خاطر عدم توجه به هشدارها بوده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاشت محصولات آب بر تابستانی در فارس ممنوع است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X