برگزاری چهل و هفتمین کمیته مشورتی شورای بین المللی زیتون

به گزارش ایرنا ، فهیمه عزیزی، نماینده رسمی ایران در شورای بین المللی زیتون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مادرید اشاره نمود که اولین بار است یک سازمان بین المللی اقتصادی با هزینه خود اجلاس بین المللی کشورهای عضو خود را در تهران - جمهوری اسلامی ایران برگزار می کند .
جمهوری اسلامی ایران پس از به عضویت در آمدن به شورای مذکور ( با تصویب دولت و مجلس و شورای نگهبان و و با رای نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ) در سال ١٣٨٢ از رتبه بیستم زیتون در جهان به رتبه دهم زیتون جهان از نظر سطح باغات و تولید زیتون دست یافته است.
وی در مورد این سوال که چه کشورهایی در این اجلاس حضور خواهد داشت پاسخ داد : نمایندگانی از کشورهای اروپایی اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه ، پرتغال، از کشورهای آمریکایی: برزیل، از کشورهای مدیترانه: لبنان، از همسایگان: ترکیه، عراق، از آفریقا: تونس و مراکش و از کشورهای غیرعضو: افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و احتمالا ارمنستان و آذربایجان ، حضور خواهند داشت .
شایان ذکر است که کشورهای عضو این شورا متشکل از آلبانی ، الجزایر ، آرژانتین ، مصر ، عراق ، ایران ، رژیم صهیونیستی ، اردن ، لیبی‌ ، لبنان ، مراکش ، مونته نگرو ، تونس ، ترکیه ، اروگوئه ، بلژیک ، اسپانیا ، فرانسه ، یونان ، ایتالیا ، پرتغال و انگلیس هستند .
از سوی دیگر ، «لیویا اولیوا» عضو هیأت مدیره و مسئول رسانه ای شورای بین المللی زیتون در گفت و گو با ایرنا در این زمینه گفت: ایران از ژانویه سال 2014 ، عضو این شورا است و در این رابطه ، مقامات ایرانی ، چهل و هفتمین اجلاس کمیته مشورتی را برگزار می‌ کنند .
وی افزود :ایران ویژگی‌های بسیار زیاد جغرافیایی و ریشه های تاریخی مشترکی را با کشورهای مدیترانه ای که مرکز اصلی ترین اراضی‌ کشت زیتون هستند، دارد .
اولیوا اشاره کرد که بر اساس آمار شورا ، ایران در حال حاضر دارای 36 هزار مزارع با درختان زیتون است و مساحت کشت درختان زیتون به بیش از 88 هزار هکتار می‌ رسد که 70 درصد آن به کشت زیتون رو میزی و 30 درصد برای روغن زیتون اختصاص می‌ یابد .
از سوی دیگر ، گزارشات شورا نشان می‌ دهند که تولید روغن زیتون در ایران به رغم نوسانات بین سالها ، افزایش 160 درصدی در بین سالهای 2004 و 2016 داشت به طوری که از 2500 تن سال 2004 به 6500 تن سال 2016 رسید .
شورای بین المللی زیتون ، تنها سازمان بین المللی در جهان است که به روغن زیتون و زیتون روی میزی اختصاص دارد. این سازمان در سال 1959 در مادرید پایتخت اسپانیا و تحت نظارت سازمان ملل تاسیس شد .
این سازمان به طور قاطع به توسعه مسئول و پایدار مزارع درخت زیتون کمک می‌ کند و یک انجمن جهانی‌ که در آن سیاست هایی‌ که باید اتخاذ شود مورد بحث قرار می‌ گیرند و چالش هایی‌ که این بخش باید با آن روبرو شود مورد بررسی قرار می‌ گیرد را در بر می‌ گیرد .
اهداف اصلی‌ این سازمان عبارتند از :
- ارتقاء همکاری های فنی‌ بین المللی در چارچوب پروژه های تحقیقاتی‌ و توسعه و فعالیت ها در زمینه آموزش و انتقال فناوری .
- ترویج گسترش تجارت بین المللی روغن زیتون و زیتون روی میزی ، ایجاد یا به روز رسانی قوانین تجاری قابل اجرا به محصولات زیتون و بهبود کیفیت آنها .
- به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی‌ باغ های زیتون و صنعت زیتون .
- ترویج مصرف روغن زیتون و زیتون روی میزی از طریق برنامه های اقدام ابتکاری و کمپین تبلیغاتی .
- انتشار اطلاعات و آمار روشن و دقیق در مورد بازار جهان روغن زیتون و زیتون روی میزی .
- سازماندهی جلسات منظم بین نمایندگان و کارشناسان نهادی برای رسیگی به مشکلات بخش و شناسایی اقدامات الویتی شورای بین المللی زیتون .
- همکاری نزدیک با بخش خصوصی .
اروپام *3*491**1599

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزاری چهل و هفتمین کمیته مشورتی شورای بین المللی زیتون» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X