آیین نکوداشت فردوسی در بوشهر برگزار شد

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، مسئول فرهنگسرای بافت قدیم بوشهر روز دوشنبه دراین آئین گفت: فردوسی گوهری است که برتارک تاریخ وشعر جهان می درخشد و مهمترین شناسنامه فرهنگی ایرانیان است.
فرید میرشکار اظهارکرد: فردوسی با شاهنامه ایران باستان را دوباره زنده کرد و ایران او ایرانی آرمانی، شکوفا، پرخیر و خرد پروراست.
یکی از استادان دانشگاههای بوشهر گفت: اگر جایگاه شاهنامه را در میان ملل بررسی کنیم به اذعان شرق شناسان شاهنامه در بین آثار برتر بی نظیر است.
نسرین مظفری اضافه کرد: هنر فردوسی ازاین لحاظ برجسته است که وی دریک عصر گذار وگذر می زیسته است.
وی ادامه داد: از یک سو گذر از سیطره عربها و گذر از هجوم زبان عربی که سالهای متمادی زبان فارسی راخسته و درمانده کرده بود.
مظفری بیان کرد:دراین دوره به برکت بزرگ مردی چون فردوسی باردیگر زبان فارسی دوره شکوفایی و اوج خود را ازسر می گیرد و اگر شهامت وشجاعت فردوسی در پی ریزی این اثر عظیم وپرآوازه نبود معلوم نیست اینک زبان فارسی چه سرنوشتی داشت.
شاهنامه شناس خورموجی گفت: واژه خرد درشاهنامه پارادوکسی عجیب است که با اسطوره آمیخته شده که ژرفای آن واکاویده نشده است.
مسعود بهرامی افزود: فردوسی با نبوغ خود خرد واسطوره را باهم آمیخت و خردمندترین چهره شاهنامه زال است که لایه لایه وجودش بااسطوره پیوند دارد.
وی یادآورشد: روز بزرگداشت فردوسی روز نکوداشت خرد است وما بدون آنکه خود بدانیم با فردوسی زندگی کرده ایم.
اجرای نقالی و روایت گری توسط طوبا شیرکانی٬عالمه عبداللهی٬ احمدقربانی٬ پریاعسکری٬ آیناز فکروند و پردیس شیرکانی از دیگر برنامه های این همایش بود.
6047/6043

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیین نکوداشت فردوسی در بوشهر برگزار شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X