هزار راه نرفته برای افزایش سرانه مطالعه در كشور

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، برگزاري نمايشگاه كتاب مي ‌تواند يكي از بزرگ ‌ترين رويدادهاي فرهنگي كشور باشد زيرا اين نمايشگاه هر ساله به صورت مستمر برگزار مي ‌شود و عده زيادي براي آن برنامه‌ ريزي مي ‌كنند با اين وجود نمايشگاه تأثير به ‌سزايي در ارتقاي فرهنگ كتابخواني و جذب مخاطب دارد.
هدف از برگزاري نمايشگاه بين‌ المللي كتاب تهران و صدور پروانه نشر به ناشران طبق مقررات آمده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، گسترش فرهنگ مطالعه و ارتقاي سطح آگاهي و فرهنگ جامعه است. از اين‌رو،‌ كاركرد نمايشگاه بين ‌المللي كتاب تهران را بايد در تاثيرش بر سطح فرهنگ مطالعه و آگاهي جامعه جستجو كرد.
نمايشگاه بين المللي كتاب تهران امروز بيست و نهمين دوره خود را آغاز كرد و هرساله خيل عظيمي از اقشار و طبقات جامعه و گروه هاي مختلف فكري و اصحاب قلم را به سوي خود مي كشاند؛ اما آيا اين افراد آن گونه كه بايد و شايد از اين نمايشگاه بهره مند مي شوند و اين فضا مي تواند بر ميزان سرانه مطالعه در كشور نقش داشته باشد؟ بي شك نمايشگاه كتاب تاثير بسزايي در ارتقاي فرهنگ كتابخواني و جذب مخاطب خواهد داشت.
عموم مردم در طول سال اقدامي در جهت خريد كتاب نمي كنند و در انتظار آغاز برپايي نمايشگاه مي نشينند. اين در حالي است كه در تمام دنيا نمايشگاه كتاب محلي براي نمايش كتاب است و نه فروش آن!
سيد عباس حسيني مدير مسوول انتشارات مجد در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با اشاره به توسعه فرهنگ كتابخواني افزود: ما نيازمند تغيير نگاه جامعه به كتاب به عنوان يك كالا ارزشمند هستيم .
وي ادامه داد: با اهتمام مسوولان به برگزاري نمايشگاه هاي كتاب به ويژه همراه با شرايط خريد ارزان كتاب ، بستر مناسب براي توسعه و ترويج كتابخواني فراهم مي شود . از اين رو برپايي اينگونه نمايشگاه ها بايد ادامه يابد .
حسيني افزود: كتاب جز كالاهاي اساسي و ضروري زندگي است و اگر با اين رويكرد به اين كالاي فرهنگي نگريسته شود ، اعضاي خانواده به ويژه كودكان همواره با كتاب و كتابخواني مانوس و بدين ترتيب شاهد گسترش فرهنگ مطالعه در جامعه خواهيم بود .
وي افزايش مطالعه كتاب را در گسترش دانش و تغيير نگاه جامعه به جهان ، آفريدگار و نقش انسانها در جهان هستي موثر دانست و افزود : مطالعه مستمر ، علاوه بر تاثير بر زندگي خانوادگي ، بر زندگي شغلي و حرفه اي نيز موثر است.
حسيني مطالعه كتاب را از نيازهاي ضروري مردم در عصر حاضر عنوان كرد و گفت : اگر مطالعات تاريخي را براي شناسايي روابط اجتماعي با دقت ادامه دهيم ، پيش بيني آينده كاملا امكان پذير است .
حسيني افزود: ويترين كتاب در جامعه را بايد افزايش دهيم اين ويترين ها مي تواند موقتي و دائم باشد. افزايش سطح تماس با مردم مثل هر كالاي ديگري باعث رونق آن كالا خواهد شد اين سطح تماس و ايجاد ويترين كار اساسي است كه نمايشگاه كتاب يكي از اين ويترين ها است كه اگر دائمي باشد خيلي بهتر خواهد بود.
وي بيان داشت: نمايشگاه بين ‌المللي كتاب تهران تنها يكي از هزاران راهي است كه مي ‌توان از طريق آن سرانه مطالعه را تغيير داد و كتاب را به سبد كالاهاي مورد نياز خانواده ‌هاي ايراني وارد كرد اما چه خوب است كه معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در كنار اين نمايشگاه چند نمايشگاه تخصصي كتاب را نيز برگزار كند تا شاهد رونق حوزه نشر باشيم.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با شعار «فردا براي خواندن دير است...» از 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب برگزار مي شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس (عوارضي اتوبان تهران - قم) ، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.
فراهنگ**9338**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزار راه نرفته برای افزایش سرانه مطالعه در كشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X