سيستان و بلوچستان بدترين وضعيت تغذيه را در كشور داراست/ از هر 100 هزار نفر سيستاني و بلوچ، 78 نفر مبتلا به سل هستند

دراين مطلب آمده است: معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهرستان زابل عنوان كرد: به دليل هم مرزي با كشورهاي بيماري خيز افغانستان و پاكستان، از هر 100 هزار نفر سيستاني و بلوچ، 78 نفر مبتلا به سل مي باشند.
به گزارش پايگاه خبري اوشيدا؛ جواد اكبري زاده به خبرنگار ما گفت: سل و سوتغذيه دو معضل اساسي در سيستان و بلوچستان به شمار مي رود كه در راستاي مبارزه با آن در طي سال هاي اخير تلاش هاي وافري انجام گرفته است.
وي افزود: در ده سال گذشته به طور ميانگين از هر 100 هزار نفر، حدود 120 نفر در سيستان و بلوچستان به بيماري سل مبتلا بوده كه متاسفانه با آمار بالايي مواجه بوده است.
وي ادامه داد: با تلاش هاي انجام شده در طي سال هاي اخير آمار ابتلا به سل در استان به 78 نفر در هر صد هزار نفر رسيده است كه با اين وجود نسبت به ساير نقاط كشور از آمار بالايي برخوردار است.
وي تصريح كرد: به دليل هم مرزي با دو كشور افغانستان و پاكستان كه داراي بدترين وضعيت بهداشتي هستند و همچنين به خاطر خشكسالي هاي اخير و ريزگردها كه عامل مستعد كننده در بحث سل مي باشد با وجود اقدامات ارزنده آمار سل در استان بالاست.
وي با بيان اينكه، هرچه وضعيت تغذيه اي پايين تر باشد سل گسترش بيشتري دارد افزود: عدم همكاري و عدم مراجعه برخي از شهروندان با توجه به اينكه بيشتر خدمات آزمايشگاهي رايگان مي باشد افزايش سل را در برداشته است.
وي با اشاره به، مشكل راه اندازي بخش راديولوژي در سيستان برطرف شده است، عنوان كرد: مراكز شبانه روزي موجود در مراكز بهداشتي روستايي پنج شهرستان سيستان به بيماران سرپايي، خدمات ارايه مي كنند.
وي تاكيد كرد: بيش از چهار هزار سبد غذايي با هدف مبارزه با سوءتغذيه بين زنان باردار و شيرده توسط ارگان خيريه تحت نظر بيت رهبري توزيع مي شود.
اكبري زاده افزود: كشور به هفت منطقه سوءتغذيه اي تقسيم شده است كه در اين راستا سيستان و بلوچستان با خشكسالي هاي اخير و عدم توان مالي مردم با فاصله بسيار در بدترين وضعيت تغذيه اي قرار دارد.
وي در پايان گفت: خدمات بهداشتي در روستاهها به نحواحسن انجام مي شود به طوري كه دانشگاه علوم پزشكي شهرستان زابل، از لحاظ بهداشتي در سطح بالايي قرار گرفته و از نظر شاخص هاي وزارت بهداشت نيز از بسياري از دانشگاه هاي كشور برتر مي باشد.
8006/6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سيستان و بلوچستان بدترين وضعيت تغذيه را در كشور داراست/ از هر 100 هزار نفر سيستاني و بلوچ، 78 نفر مبتلا به سل هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X