خراسان شمالي توانمند در ايجاد صنعت توريسم درماني

توريسم درماني در اصطلاح به مسافرتي اطلاق مي شود كه براي سلامت، حفظ بهبودي و حصول مجدد سلامت جسمي صورت مي گيرد و در آن شخص از كشوري به كشور ديگر سفر مي كند تا از خدمات درماني بهره مند شود.
اين صنعت با توجه به ارزآوري و درآمدهاي بالايي كه در حوزه پزشكي و توانبخشي دارد بسيار مورد توجه دولت ها است و با قدرت بالايي در حال تقويت است. هم اكنون كشورهايي از قبيل برزيل، كاستاريكا، هند، مكزيك و نيز سنگاپور و تايوان در عرصه توريسم درماني از كشورهاي پيشرو هستند.
بر اساس آمارهاي سازمان جهاني تا سال 2011 ساليانه 50 ميليارد دلار درآمد از طريق توريسم درماني براي كشورهاي مختلف جذب شده و در اين ميان در سال 2013 در آسيا دو كشور تايلند و سنگاپورموفق به جذب 60 درصد توريسم پزشكي در اين قاره شدند.
با اين وجود صنعت توريسم درماني در كشور ما ايران قدمت كوتاهي دارد به گونه اي كه در سال 1382 از سوي وزارت بهداشت و درمان ايران مورد توجه قرار گرفت و پس از ادغام سازمان ميراث فرهنگي و جهانگردي نيز توجه ويژه تري به آن صورت گرفت. اعتقاد بر اين است كه در ايران توانايي بالايي براي جذب يك ميليون توريسم در سال وجود دارد كه اين مقدار معادل درآمدي معدل هفت ميليارد دلار براي كشور خواهد بود كه نشان دهنده ظرفيت هاي بالا و بالقوه اين صنعت است.
بر اساس آمارهاي ارائه شده در سال 84 كشورما ايران از بيش از 17 هزار و 500 نفر توريسم درماني بهره مند شده ولي از بعد از اين سال ها هنوز آمار صحيحي در دست نيست.
توريسم درماني در كشور ما با وجود كيفيت بالاي خدمات و نيز ارزان بودن مي تواند جايگاه بسيار خوبي در منطقه و حتي جهان داشته باشد ولي شايد نبود تبليغات مناسب و فراهم آوردن امكانات مانع از اين شده كه جايگاه خود را در بازار پيدا كند اين در حالي است كه بر اساس برنامه چهارم توسعه مي بايست 30 درصد از نيازهاي درماني كشور از طريق صدور كالا و خدمات پزشكي و توريسم درماني فراهم شود.
هم اكنون كشور اردن و دبي مهمترين رقباي ايران در اين صنعت هستند به گونه اي كه كشور اردن ساليانه 500 ميليون دلار درآمد ارزي خود را از طريق توريسم درماني جذب كرده است. در امارات متحده عربي نيز در سال 2010 درآمدي بالغ بر 7 ميليارد درهم از اين طريق جذب شده است. حال انكه در كشور ما ايران استان هايي وجود دارند كه هر كدام به تنهايي مي توانند يك امارات باشند. اين امر به ويژه براي استان خراسان شمالي با توجه به اقليم خاص اين منطقه و قرار گرفتن در مسير گردشگري شمال كشور و زيارتي علي بن موسي الرضا (ع) و نيز داشتن مرز مشترك با كشورهاي همسايه اي كه در حال حاضر از توان پزشكي ممناسبي برخوردار نيستند مي تواند مزيت بالقوه اي باشد.
خراسان شمالي با وجود داشتن آب هاي معدني و آب گرم و وجود گياهان دارويي و نيز سطح بسيار مناسب جغرافيايي مي تواند ارزآوري بسياري براي كشور به همراه آورد و چنانچه تدابيري از قبيل ويزاي M' ' همچون كشور هند براي كشورهاي همسايه و يا رواديد مسافرتي اتخاذ شود تمايل مراجعه كنندگان توانبخشي و پزشكي به اين استان كه ويژگي هاي خاصي دارد براي استفاده از خدمات اين استان بيشتر شده و سيل توريسم به اين استان سرازير مي شود.
هر چند عدم وجود زيرساخت هاي موجود در جذب توريسم درماني مي تواند مانعي براي جذب توريسم درماني باشد ولي اتخاذ راهكارهايي از قبيل استفاده از خانه هاي سنتي در محيط هاي بكر روستايي مي تواند شروع كننده باشد هر چند كشورهاي اروپايي نظير امان، فرانسه، اسپانيا و انگلستان و آمريكا به شدت از اين طرح ها استقبال خواهند كرد چرا كه هم اكنون نيز بيشتر توريسم هاي مناطق بكر از همين كشورها هستند.
در اين ميان مي توان به طرح استفاده از عرقيات ناب گياهان دارويي و شفابخش استان خراسان شمالي در خانه هاي سنتي اشاره كرد كه مي تواند ضمن جذب گردشگران خارجي و داخلي پيوندي مناسب بين طب سنتي اسلامي و پزشكي مدرنيته ايجاد كند. چنانچه آمار نشان مي دهد مردم امروزه بيشتر به سمت استفاده از داروهاي گياهي روي آورده اند كه حتي مي تواند در زمينه صادرات بسيار موثر باشد و مي توان آن را به صورت جدي پيگيري كرد و اين امر ميسر نمي شود جز با تبليغات در فضاهاي مجازي و ايجاد سايت هاي مرتبط كه در همه حال طبيعت بكر و گياهان دارويي منطقه را تبليغ كند ضمن آنكه هزينه هاي پايين در استان نيز جزء مزيت ها به شمار مي آيد.
همچنين با توجه به وجود آب گرم بسيار جذاب و زيباي خراسان شمالي همانند ايوب پيامبر و چشمه هاي مشابه، استفاده از ماساژهاي ايراني همراه با روغن تراپي در قالب تورهاي يك روزه بسيار مفيد خواهد بود بنابراين نبايد به دليل نبود زيرساخت ها در حال حاضر عقب بكشيم چرا كه توريسم هايي هستند كه با وجود همين نبودها به خاطر چنين داشته هايي با معرفي بيشتر و اطلاع رساني، تمايل بسياري به سفر به اين استان و استفاده از امكانات آن دارند و مي توان از ارزآوري انها استفاده كرده تا به منابع سرشار دست يافت و تجربه آموزي كرد و در اين ميان ثبت، آناليز و نگارش تحقيقات و مقاله در خصوص آب هاي معدني اين استان و خواص سرشار آن مي تواند در برجسته كردن اين مكان ها بسيار تاثيرگذار باشد.
به گفته كارشناسان اسب تراپي با توجه به وجود اسب اصيل تركمن در خراسان شمالي در حوزه توريسم درماني امروزه حرف هاي تازه اي براي گفتن دارند چرا كه با وجود اين گونه اسب اصيل تركمن در استان كه شهرت جهاني دارد مي توان از اين ظرفيت بالاي استان بهترين بهره برداري را در جهت توريسم درماني داشته باشيم كه هزينه و بودجه زيادي نيز نمي خواهد. و حتي دلفين تراپي نيز مي تواند جايگاه مناسبي در استان پيدا كند هر چند دلفين تراپي هزينه بر است اما آن چنانچه در كيش و تهران تجربه شده نشان داده در جذب گردشگر داخلي و خارجي توان بالقوه اي دارد كه مي تواند با سبك جديدتري در كنار اسب تراپي باععث شود اين استان رونق تازه اي بگيرد و در كنار طب هاي سنتي ايراني از جمله زالودرماني، عسل درماني و زنبور درماني سود سرشاري را نصيب اين استان كند.
در كنار تمامي اين اثرهاي مناسب و بكري كه خداوند به اين منطقه از كشورمان عطا كرده با وجود محصور بودن در رشته كوه و كوهستاني بودن منطقه، اكسيژن تراپي طبيعي نيز اين پكيج را كامل خواهد كرد.
به نظر مي رسد با توجه به توان بالاي اين استان در جذب توريسم درماني در حوزه توانبخشي كه در چند سال اخير شاهد آن بوديم توجه به اين امر مي تواند مفيد فايده واقع شده و نقطه آغازين راه باشد چنانچه هم اكنون مراكزي از قبيل مركز آموزشي و توانبخشي سورنا نيز اين كار را در حال انجام دارد و با وجود فعاليت هاي جديدي كه در حوزه توانبخشي كودكان انجام مي دهد مراجعه كنندگان بسياري از ساير استان ها داشته كه براي درمان كودكان ناتوان و بيمار خود يا در حال رفت و آمد به اين استان هستند و يا در اين استان ساكن شده اند تا از خدمات توانبخشي اين مركز استفاده كنند كه بنا به گفته خود اين خانواده ها فعاليت هاي اين مركز تاثير بسياري نيز در درمان كودكانشان داشته است.
در پايان سوال اينجاست با وجود اين همه منابع سرشار و جذابيت توريسم درماني سهم خراسان شمالي در ارزآوري اين بخش تا چه ميزان است چرا كه شايد اين امر جز با همدلي و وفاق مديران ارشد استان و حضور در نمايشگاه ها و ايجاد جشنواره هاي مختلف براي جذب گردشگران كشورهاي همسايه، تبليغات و خصوصا توجه به شركت هاي دانش بنيان مرتبط در استان ميسر نمي شود.
1744/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خراسان شمالي توانمند در ايجاد صنعت توريسم درماني» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X