وقتي بوفه مدرسه سيگار مي فروشد!

هرچند وقت يكبار اخبار گوناگوني از نگراني برخي كارشناسان حوزه تغذيه و سلامت مبني بر عرضه چيپس و پفك در بوفه مدارس كشور و تاثير بد آن بر سلامت دانش آموزان را مي شنويم، اما گويا اين بار داستان كمي فرق مي كند و برخي مدارس، پا را از مسئله چيپس و پفك خيلي فراتر گذاشته اند!
چندي پيش بود كه براي پوشش خبري يك نمايشگاه دانش آموزي عازم يكي از مدارس سطح شهر شديم. در حين تصويربرداري از نقاط مختلف نمايشگاه، سوژه اي تاسف بار توجه ام را جلب كرد كه گروهي از دانش آموزان در مكاني خلوت در مدرسه در حال كشيدن سيگار بودند. در مرحله اول شايد سيگار كشيدن يك نوجوان كه گاهي او را در دام حس كنجكاوي و سركشي اش مي اندازد، چيز جديدي نباشد بلكه نكته قابل تامل اين است كه دانش آموز در مسيري قرار گرفته كه براي اين كار حتي از محيط مدرسه هم دريغ نمي كند و نكته عجيب تر اين بود كه اين محصلان آينده ساز فرداي كشور اين سيگارها را از دكان سركوچه تهيه نكرده بودند بلكه بوفه اغذيه فروشي همان مدرسه اين ها در اختيارشان مي گذاشت!
اين دانش آموز حالا به هر دليلي از دوست ناباب گرفته تا مشكلات زندگي پا را خيلي زود در اين باتلاق نهاده و به هر طريق ممكن از دكان سركوچه گرفته تا جيب آشنايان، محدوديت حاكم بر خود را مي شكند، اما مشكل جايي است كه خود محيط مدرسه كه بايد محفلي براي رشد و بالندگيش را فراهم نمايد، در مسير ناهنجاري هاي اجتماعي او را همراهي مي كند؛ حتي اگر مدير همان مدرسه دودي از سيگار در آن حوالي به مشامش نخورده باشد!
دوست ندارم پس از انتشار اين تحليل، خبر پلمپ شدن بوفه مدرسه فوق را بشنوم چون در اين قضيه همه مقصريم! از سيستمي كه دقت لازم براي ورود افراد به جايگاه معلم را ندارد، از مديري كه كوچكترين توجهي به آموزه هاي اجتماعي دانش آموز ندارد و فقط درس خواندن را بيخ گوشش زمزمه مي كند، مقصر معاون پرورشي است كه اثر چنداني از وجودش در مدرسه احساس نمي شود، مقصر ناظمي است كه با لوله پوليكا به جان دانش آموز مي افتد، مقصر معلمي است كه دغدغه هاي معيشتي او را غافلگير كرده، مقصر پدر و مادري است كه در وهله اول تمام امكانات زندگي را براي فرزندش مهيا مي كند و گاهي فراموش مي كند بايد با فرزند نوجوان خود مثل يك دوست بود و اوقاتي را بعنوان يك رفيق پاي صحبتش بنشيند و او را براي چگونگي ورود به جامعه آماده كند و سرانجام مقصر دانش آموزي است كه آموزش نديد، ياد نگرفت گاهي بايد دست رد به برخي لذايذ بزند، ياد نگرفت عاقلانه در برابر احساسات تصميم بگيرد، نوجواني كه تاريكي راه منتخب خويش را مي بيند اما همچنان در آن مسير گام مي نهد، مقصر دانش آموزي است كه تمام نگراني عوامل مدرسه بلند بودن مو و پايين بودن نمراتش است و كسي به چگونگي پرورش او توجهي نمي كند و همه اين ها باعث مي شود او آرام آرام در آينده به فردي سرخورده، بيكار و دچار فقر اجتماعي در جامعه بدل شود و اميد آنكه بياموزيم تا آموزه هاي اجتماعي و فرهنگي نباشد؛ درس خواندن تنها، بي فايده خواهد بود!
7294/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وقتي بوفه مدرسه سيگار مي فروشد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X