صدور مجوز نشر از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مطلوب است

جانمراد احمدي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با اشاره به سخنان رييس‌ جمهوري درباره واگذاري صدور مجوز نشر به انجمن ناشران افزود: اين موضوع چندين سال است مطرح شده و در حال حاضر كتاب‌ ها توسط نويسندگان در اختيار ناشر قرار مي ‌گيرد و ناشر آن را براي مميزي و بازبيني در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار مي دهد.
وي گفت: مسير طولاني مجوز نشر گاهي چند سال طول مي كشد، كه با واگذاري آن به خود اتحاديه اين مسير كوتاهتر مي شود.
احمدي، در ادامه با اشاره به جايگاه كتاب الكترونيك اظهار كرد: كتاب الكترونيك هنوز به عنوان يك مرحله قابل قبول مردم قرار نگرفته است و مردم با كتاب فيزيكي خيلي بيشتر انس دارند.
وي گفت: كتاب فيزيكي را كم سوادترين فرد جامعه نيز مي تواند مطالعه كند و حداقل از تصاوير آن استفاده كند، ولي براي مطالعه كتاب الكترونيك به تخصص نياز است.
احمدي گفت: سواد رسانه ديجيتال را بايد بالا ببريم تا در آينده اين موضوع با اقبال خوبي رو به رو شود و جايگاه خود را پيدا كند.
وي با اشاره به مزايا و معايب كپي رايت در ايران نيز گفت: يكي از معايب كپي رايت اين است كه فرد به راحتي مي تواند يك اثر را بردارد و براي خود تكثير كند كه به ضرر ناشر است و از مزاياي آن اين است كه مي تواند بين المللي شود، بايد با رعايت همه جوانب احترام متقابل ايجاد شود.
احمدي در ادامه با اشاره به مشكل تيراژ كتاب گفت: ايران با جمعيت بيش از 70 ميليون كه ميزان سواد آنها بيش از 80 درصد است، تيراژ كتاب به زحمت به 1500 نسخه مي ‌رسد و متاسفانه اين تيراژ در سال ‌هاي اخير رو به كاهش نيز بوده است.
وي يكي از دلايل اين امر را سرانه پايين مطالعه در كشور و گراني كتاب و چاپ دانست كه دولت و مسئولان فرهنگي در هدايت و ارشاد فرآيند نشر كتاب، مي توانند نقش اساسي داشته باشند.
احمدي در ادامه با اشاره به شعار بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران افزود: اين شعار انتخاب به جايي بوده است و با وضعيت كشور كارشناسي شده است و از آنجا كه كتاب خواني در ايران كم است با اين شعار مي توان گفت بايد از همين امروز مطالعه را شروع كنيم.
وي كتاب هاي پرفروش انتشارات دارالخوين را «آقاي مدير» و «روز ديدار» خواند كه به تشريح شهداي غواص در اصفهان پرداخته و به چاپ دوم نيز رسيده اند.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران از 15 تا 25 ارديبهشت ماه در شهر آفتاب برپا است.
فراهنگ**9338**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدور مجوز نشر از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مطلوب است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X