تاکید ایران به ترکمنستان درباره خط اینچه‌برون

با گذشت چند ماه از افتتاح یکی از بزرگ‌ترین کریدورهای بین‌المللی ریلی منطقه همچنان برخی مقدمات برای افزایش سهم این کریدور در ترانزیت منطقه‌ای فراهم نشده و این عاملی را به وجود آورده تا طرف ایرانی در مذاکرات اخیر خود بار دیگر بر لزوم نهایی کردن مقدمات از سوی ترکمنستان تاکید کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از آنکه با حضور روسای جمهور سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان خط ریلی اینچه‌برون افتتاح شد، بنا بر آن گذاشته شد که با افزایش توان ترانزیتی این خط امکان نقش آفرینی آن در خط ترانزیتی بزرگ چین به کشورهای اروپایی افزایش پیدا کند.

این مساله که مورد تاکید سران هر سه کشور قرار داشته و می‌تواند خط اینچه‌برون را در کنار سرخس به عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای ریلی بین‌المللی ایران متصل کند، هنوز در عرصه اجرا نیاز به پیگیری برخی مقدمات دارد. از جمله بحث نیاز به تغییر در عرض ریل‌هایی که ایران را به ترکمنستان متصل می‌کند.

ایران از چندی قبل درخواست عریض شدن این خط را داشته که حتی در جریان مذاکرات سه‌جانبه چند ماه قبل ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته است. مساله‌ای که به نظر می‌رسد هنوز از سمت ترکمنستان شرایط برای اجرای آن به وجود نیامده و همین امر باعث شده که پورسید آقایی - مدیر عامل شرکت راه‌آهن - در جریان مذاکرات اخیر با رشید مردوف - وزیر خارجه ترکمنستان - بر روی این مساله تاکید کند.

در جریان مذاکرات اخیر دو طرف که در ایران برگزار شده دو کشور اعلام آماده کردند حجم ترانزیت مشترک در عرصه ریلی را به شکلی قابل توجه افزایش دهد که البته در این زمینه اینچه‌برون می‌تواند نقشی کلیدی ایفا کند.

از این رو ایران اعلام کرده بحث ریل عریض در این مسیر که از ابتدا در تعهدات مطرح شده قرار داشته می‌تواند اهمیتی بسیار زیاد برای افزایش کارآیی این خط ریلی داشته باشد. موضوعی که باید دید آیا ترکمنستان مقدمات اجرایی‌اش را در کوتاه‌مدت فراهم خواهد کرد و یا استفاده از ظرفیت بالقوه خط اینچه‌برون به زمانی طولانی‌تر احتیاج خواهد داشت.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید ایران به ترکمنستان درباره خط اینچه‌برون» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X