مجلس باید از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه پرهیز کند

محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: نیازمند اولویت‌یابی در بخش قانونگذاری هستیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان در همایش فرآیند قانونگذاری، الزامات و راهکارها در جمع منتخبان مجلس دهم که در محل مجلس قدیم در حال برگزاری است، گفت: مجلس را باید در جایگاه خودش و خودمان را در جایگاه خودمان ببینیم.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در نظام سیاسی ما واقعا در راس امور بوده و هست.

اسماعیلی خطاب به منتخبان مجلس دهم گفت: شما از 7 خردادماه دیگر منتخب حوزه انتخابیه خود نیستند، بلکه نماینده کل مردم ایران هستید و باید نگاه فراملی داشته باشید که این نیازمند الزاماتی است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: شما منتخبان مجلس دهم باید متوجه جایگاه خودتان باشید و بدانید که نیاز کشور چیست و شما را از نفوذی که مجلس می‌تواند داشته باشد، محروم نکند.

وی با تاکید بر اینکه ما باید بعد از اینکه وارد کار شدیم نگاه بخشی و شخصی را کنار بگذاریم، گفت: این نوع نگاه مجلس و منتخبان مردم را ناکارآمد می‌کند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه ما نیازمند اولویت‌یابی در بخش قانونگذاری هستیم، تاکید کرد: ما نیازمند نظام اولویت‌داری نیز هستیم. باید نیازهای کشور، دستور کار مجلس را تعیین کند و اولویت‌های آن نباید طبق سرعت عمل دستگاه‌ها باشد.

وی با اشاره به اقدامات مرکز پژوهش‌های مجلس طی سال های اخیر گفت: خوشبختانه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی روز به روز رشد بیشتری داشته که لازم است نمایندگان به یافته‌های این مرکز توجه داشته باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: در دوره گذشته مرکز پژوهش‌های اسلامی هم راه‌اندازی شد که یکی از مزایای آن این است که کمتر رفت و آمد طرح‌ها و لوایح بین شورای نگهبان و مجلس اتفاق می‌افتد.

اسماعیلی با بیان اینکه این ارتباط روانی و مستمر باید بین مجلس و شورای نگهبان در دوره دهم نیز ادامه داشته باشد، گفت: برای دوره بعد باید جایگاه معلوم و مشخص سازمان‌یافته‌ای در مجلس برای حضور حقوقدانان شورای نگهبان وجود داشته باشد تا ارتباطات حقوقدانان شورای نگهبان با نمایندگان نزدیک‌تر باشد.

وی در توصیه‌ای به منتخبان مجلس دهم اظهار داشت: از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه در مجلس باید پرهیز شود، دلیل اینکه قوانین اجرا نمی‌شود این است که قانون با واقعیت‌های جامعه سازگاز نیست بودجه باید طوری باشد که دولت نیز بتواند آن را اجرا کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان سیاست‌های کلی نظام، اسناد بالادستی و برنامه‌های توسعه را از مهمترین موارد مورد توجه نمایندگان در امور قانونگذاری دانست و تصریح کرد: سیاست‌های کلی نظام توصیفات تشریفاتی نیست، بلکه باید در همه پیکره‌های قانونگذاری کشور ساری و جاری باشد که این در تدوین قوانین برای نمایندگان مجلس نیازمند مطالعه است. اسناد بالادستی را به هر شکلی که مناسب می‌دانید باید با آنها آشنایی داشته باشید، زیرا در تنقیح قوانین کمک می‌کند و نیز سرعت را بالا می‌برد.

اسماعیلی اضافه کرد: اگر سوگندنامه نمایندگان به خوبی اجرا شود مجلس به جایگاه واقعی خودش خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه لازم است در دوره بعدی مجلس از ظرفیت‌های سایر قوا در تدوین قوانین و اظهارنظرها استفاده شود، تصریح کرد: وقتی دستگاه‌های دولتی احساس کنند که پیشنهادات‌شان مدنظر شما منتخبان قرار گرفته همکاری بیشتری با نمایندگان خواهند داشت.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پایان درگذشت منتخب مردم مراغه در مجلس دهم را در سانحه تصادف روز گذشته تسلیت گفت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجلس باید از طرح‌های شتابزده و خلق‌الساعه پرهیز کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X