سرمربی هندبال فولاد سپاهان: متضرر شدیم و هیچ کس جوابگوی ما نیست

سرمربی تیم هندبال فولاد مبارکه سپاهان در مورد لیگ جاری و مشکلات و نحوه برگزاری آن سخن گفت.

مجید رحیم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کیفیت لیگ برتر هندبال امسال را همانند سال قبل دانست و اظهار داشت: لیگ امسال نیز مانند سال گذشته فقط برگزار شد و تنها تفاوتش نسبت به قبل در چگونگی برگزاری بود.

او در ادامه افزود: نمی‌توان گفت کیفیت لیگ امسال نسبت به سا‌ل‌های قبل تفاوتی داشته است. این‌بار نیز مانند سال‌های قبل از ابتدا قهرمانان مشخص بودند، هرچند که دو تیم ثامن‌الحجج که هرسال حضور پرقدرتی داشتند در این لیگ منحل شدند ولی بازیکنان آنها در تعداد اندکی از تیم‌های تهران و منیزیم و کرمان تقسیم شدند. بازیکنان و مربیان همان‌ها بودند و فقط تیم و بودجه‌ای که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شد متفاوت و کمتر بود. بازهم از همان ابتدا نتایج مشخص بود.

وی با بیان اینکه مشکلات مالی یکی از بزرگترین موانع برگزاری هرچه بهتر لیگ هندبال است، گفت: چند سالی است که مشکلات مالی بر سر راه هندبال است و تیم‌ها به خاطر مشکلات مالی در ابتدای لیگ یا در ادامه‌ی رقابت‌ها از ادامه‌ی لیگ انصراف می‌دهند. در صورتی که در کشورهای دیگر این‌طور نیست و چه نتیجه بازی تاثیرگذار باشد چه نباشد خود را ملزم به حضور در ادامه رقابت‌ها می‌دانند. اما در ایران 60 تا 70 درصد مشکلات پیش‌رو به خاطر مشکلات مالی است.

رحیم‌زاده در مورد برگزاری لیگ به شکل کنونی نیز افزود: برگزاری این‌گونه لیگ به صورت دو گروهی چندین سال پیش نیز اتفاق افتاده بود ولی آن موقع نیز به این صورت برگزار نشد. تیم‌ها در دو گروه رقابت کردند و بعد در مرحله دوم هشت تیم به صورت تک حذفی رقابت‌ کردند و در نهایت چهار تیم باقی‌مانده به صورت ضربدری بازی می‌کردند.

به گفته‌ی سرمربی تیم فولاد برگزاری لیگ برتر با این شکل حسن هم داشت. او تشریح کرد: حسن این نوع مسابقات این‌است که برخی تیم‌ها با وجود چند باخت در مرحله اول، با سعی و تلاش می‌توانند تیم خود را به مراحل بالای جدول برسانند.

او معتقد است این‌گونه برگزاری معایبی نیز چون طولانی شدن رقابت‌ها و ندانستن و اجرا شدن آیین‌نامه‌های جدید نیز داشت. رحیم زاده در این‌باره تشریح کرد: ما با وجودی که در رده دوم، سوم جدول بودیم ولی بازی‌های رو در رو را حساب کردند و ما پنجم جدول شدیم. اگر قرار است تعداد مسابقات لیگ زیاد شود و بازی‌ها به صورت رفت‌و برگشتی باشد باید امتیاز تیم‌ها با هم قیاس شوند و در نهایت اگر جدول جواب نداد به بازی‌های رودررو اکتفا کنند. درصورتی که این کار یکی از 100 درصد اشتباهاتی بود که در بین سه تیم هم امتیاز، نتایج رودر رو محاسبه شد و تیم ما حذف شد. ما متضرر شدیم و هیچ کس جوابگوی ما نیست، چون آیین نامه و قانون است نمی‌توان چیزی گفت. حالا بعد کمیته تشکیل دهند و این را حذف کنند ولی خوب جواب ما را خواهد داد؟

رحیم‌زاده با بیان اینکه باید بین تیم‌هایی که تلاش می‌کنند و آن‌ها که نمی‌کنند تفاوت قائل شد گفت: این تیم نسبت به مرحله اول که تنها چهار امتیاز داشت، در مرحله‌ی دوم لیگ توانست 11 امتیاز کسب کند. در مرحله دوم هیچ تیمی مثل تیم من نتیجه نگرفت، تیم من سیر صعودی داشته است. ولی تیم‌هایی مثل منیزیم و گچساران که رده‌های اول و دوم جدول نیز هستند در مرحله دوم 9 امتیاز کسب کرده‌اند یا تیم تهران و مس هرکدام تنها پنج یا شش امتیاز گرفته‌اند. این‌ها به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند ولی تیم من که پیشرفت کرده از ادامه رقابت‌ها باز ماند.

او برگزاری لیگ در دو گروه را دلیل اصلی کاهش امتیازات این تیم‌ها نسبت به دور اول لیگ عنوان کرد و توضیح داد: برگزاری لیگ با این شکل باعث شد تیم‌هایی که در دور اول امتیاز زیاد گرفتند و می‌دانستند که به مرحله دوم راه‌ می‌یابند مسابقات مرحله دوم برای آن‌ها بی اهمیت باشد، چون می‌دانستند که چه بازی کنند یا نکنند یا حتی اگر ببازند اهمیتی ندارد و صعود کننده هستند. این باعث بی انگیزگی در این لیگ برتر شد. برگزاری لیگ به شکل دو گروهی و دو برد از سه بازی برای بالا بردن کیفیت مسابقات بود اما با این روند کیفیت بازی‌ها خیلی کمتر نیز شد.

او برای توضیح بیشتر به برخی تیم‌ها اشاره کرد و گفت: در هفته آخر مرحله دوم، تیم تهران با 17 امتیاز به یزد باخت. آن‌هم به تیمی که هفته قبل حاضر نشد به دلیل مشکلات مالی به اصفهان بیاید و خیلی بی‌انگیزه بود. هیچ ذهنی نمی تواند قبول کند که با وجود اینکه بازیکنان اصلی یزدی به دلیل عدم پرداختی حذف شده بودند اما باز هم توانستند با 17 اختلاف کفش ملی را شکست دهند، آن‌هم کفش ملی که تا پیش از این با اختلاف کم نتایج را واگذار می‌کرد.

رحیم زاده ادامه داد: همچنین تیم گچساران در جدال با منیزیم که تا هفته قبل همه‌ی تیم‌ها را برده بود و یا با 1 اختلاف نتایج را واگذار می‌کرد در آخرین هفته‌ی مرحله دوم با 12 اختلاف مقابل منیزیم شکست خورد. اگر تیم تهران با ملی‌پوشانی که در اختیار داشت محکم بازی می‌کرد و بی انگیزه نبود و به یزد نمی‌باخت، شاید هم می‌برد و به راحتی سوم می‌شد و این تشابه امتیاز ایجاد نمی‌شد و بین ما و مس کرمان نیز ما صعود کننده بودیم. این بی انگیزی در لیگ باعث شد تمام تلاش 9 ماهه تیم ما به‌هدر رود.

سرمربی فولاد سپاهان گفت: فقط سه تیم کاشان، اراک و فولاد هفته‌آخر را نیز مانند هفته‌های اول جنگیدند و اختلاف امتیازاتشان مانند قبل بود ولی سایر تیم‌ها 180 درجه اختلاف داشتند. این خود نشان‌دهنده‌ی برگزاری مسابقات این‌گونه است.

او معتقد است این‌گونه رقابت‌ها ورزش را زیر سوال می‌برد و افزود: با شرایط موجود در هفته‌ی آخر انگار مسابقات از قبل چیده شده بود و این برای ورزش ما وحشتناک است. در ورزش چه اول باشی چه آخر، باید با قدرت جنگید. این‌که عده‌ای در مسابقات شرکت نمی‌کنند یا مهره‌های اصلی را نمی‌آورند یا نتیجه بازی برایشان بی اهمیت است نام ورزش را زیر سوال می‌برد. خیلی مضحک است که 9 ماه تلاش برای این لیگ و چندین سال فعالیتم در هندبال به خاطر ندانم کاری و یا کم ارزش کردن لیگ هندبال به فنا رود.

به گفته‌ی رحیم‌زاده باید در تغییر شرایط لیگ از کارشناسان و پیشکسوتان استفاده می‌شد. او ادامه داد: کارشناسانی که انتخاب شدند و تصمیم گرفته‌اند باید دید بر چه اساس و مبنایی انتخاب شده اند. باید برای کارشناسی، مربیانی انتخاب می‌شدند که در لیگ تیم داشتند یا دست کم قبلا تیم‌داری کرده بودند، به‌همراه پیشکسوتان و کارشناسان این رشته تصمیم می‌گرفتند تا جای گله و شکایتی باقی نمی ماند.

سرمربی تیم فولاد مبارکه اصفهان پدیده لیگ امسال را نیز مانند سال قبل تیم نفت‌ و گاز گچساران خواند و گفت: این تیم بدون ادعا و بومی است. بازیکنانش بچه‌های خیلی خوب و پر تلاش هستند و هیچ بازیکن ملی‌پوشی در ترکیب خود ندارد. بدون هیچ ادعایی جلوی سایر تیم‌ها ایستاده‌اند و با کمترین امکانات صعود کرده‌اند.

او در انتها با بیان این‌که تیم فولاد اسپانسر ندارد و تنها چیزی که روحیه‌ی بازیکنان را بالا می‌برد پول است، نیز افزود: کارخانه فولاد مبارکه حامی است ولی آن‌طور که باید و شاید نتوانسته است کمکی به این تیم کند و مشکلات و تحریم‌ها باعث شده ما برای کارخانه فولاد جزو فراموش شده ها باشیم. فقط هزینه‌های سفر مسابقات را تقبل کرده اند ولی قرارداد بازیکنان در لیگ 93 را در ماه اخیر تسویه کرده است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمربی هندبال فولاد سپاهان: متضرر شدیم و هیچ کس جوابگوی ما نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X