تحول در وضعیت اقتصادی خلیج فارس نیازمند رویکرد نو در اقتصاد و فرهنگ است

ابراهیم بای سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحول در وضعیت اقتصادی خلیج فارس را منوط به تغییر نگرش در اقتصاد و فرهنگ توسط سیاستگذاران و نخبگان فرهنگی دانست.

غلام حیدر ابراهیم بای سلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کیش اظهار داشت: متاسفانه همیشه به دلیل سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود نتوانسته‌ایم از فرصت‌های به دست آمده خوب استفاده کنیم.

وی در ادامه بیان داشت: پس از جنگ شرایط مناسبی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های کشور وجود داشت همانگونه که پس از برجام این فرصت بوجود آمده است اگر فرهیختگان و نخبگان سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ما از مرداب چارچوب‌های موجود و حوزه‌های اندیشه‌ای موجود بیرون بیایند و رویکرد جدیدی درحوزه اقتصاد و فرهنگ داشته باشند ما به سرعت می‌توانیم در وضعیت اقتصادی منطقه تحول ایجاد کنیم.

ابراهیم بای سلامی تاکید کرد: ما نباید به دنبال این باشیم که دیگران نام خلیج فارس را تغییر ندهند باید شرایطی ایجاد کنیم تا همه با افتخار زیر نام ایران و خلیج فارس فعالیت کنند. اگر امروز کشورهای نو کیسه رانتی و نفتی خلیج فارس ادعا می‌کنند که از حاشیه، متن را تغییر می‌دهند، نام ایران و خلیج فارس را تغییر می‌دهند به دلیل غفلتی است که ما در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اقتصاد و فرهنگ، برای سیاست و انسجام اجتماعی در بیم مردم محلی و مردم ایران داشته ایم.

وی تصریح کرد: اگر ما منطقه خلیج فارس را مهاجر پذیر کنیم و شرایط اقتصادی پر منفعت برای مردم بوجود آوریم، بسیاری از مردم مناطق مختلف ایران به این شهر ها مهاجرت کرده و با وجود جمعیت و ثروت نام خلیج فارس برای همیشه زنده و با شکوه  می‌ماند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی در پاسخ به اینکه آیا افزایش مناطق آزاد اقتصادی با وجود شرایط فعلی امری مطلوب است یا خیر اظهار کرد: ما می‌توانیم مناطق آزاد را افزایش دهیم اما مشروط بر این که در این مناطق آزادی لازم و شرایط برای تجارت، گردشگری، حضور تورهای داخلی و خارجی و سرمایه گذاری به وجود آمده باشد و اگر این تعامل برقرا شود و ما سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسبی ایجاد کنیم می توانیم شاهد تحول در اقتصاد این مناطق باشیم.

وی راهکار خروج از وضعیت نامطلوب در مناطق آزاد و خلیج فارس را در اولویت قرار دادن گردشگری در سیاستگذاری ها در این مناطق عنوان کرد و افرود: باید با یک رویکرد تخصصی، علمی و کارشناسی در تطبیق با سایر نقاط جهان به گردشگری نگاه کرد. باید به صورت جدید برای تسهیل، تسریع و تشویق سرمایه گذاری در این مناطق گام برداشت.

ابراهیم بای سلامی به جزیره کیش اشاره کرد و افزود: کیش 30 سال است که برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تلاش کرده است اما هنوز هم به جایگاه مطلوب و ویژه ای که باید، دست نیافته است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحول در وضعیت اقتصادی خلیج فارس نیازمند رویکرد نو در اقتصاد و فرهنگ است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X