گسترش موزه های خصوصی در کشور شتاب گیرد

به گزارش ایرنا سیداحمد محیط طباطبایی عصر یکشنبه در همایش روز جهانی موزه در شیراز بیان کرد: تعداد موزه های دولتی در کشور مناسب است اما در زمینه برخورداری از موزه های خصوصی و بخش غیر دولتی با وضعیت مطلوب فاصله داریم که این خلاء باید در کشور پر شود.
وی افزود: این در حالی است که در دو دهه اخیر موج تاسیس و راه اندازی موزه ها در ایران سیر صعودی طی کرده است و در حال حاضر 500 موزه در کشور وجود دارد.
محیط طباطبایی با بیان اینکه کشور ایران یک موزه بزرگ است اظهارداشت: مردم ما بزرگترین موزه و آثار تاریخی هستند زیرا دو دهم آثار تاریخی وفرهنگی توسط مردم و یک دهم در موزه های کشور نگه داری می شود.

** موزه ها بهترین مکان برای وفاق و همدلی در بین مردم است
وی اضافه کرد: امروز موزه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی، فضای آزاد شناخت و درک فرهنگ و تاریخ ملت ها را برای مردم فراهم می کند.
او ادامه داد: موزه ها ابزاری برای حفظ ارزش و هویت مردم است که امروز در روش های نوین موزه داری تنها مزیت تاریخی اشیاء مورد نظر نیست بلکه تمام ابعاد آثار تاریخی از جمله بعد تاریخی،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آثار مورد توجه قرار می گیرد.
محیط طباطبایی عنوان داشت: در دو دهه اخیر توجه ایکوم(شورای بین المللی موزه ها) بر موزه داری اجتماعی و تعامل با بطن جامعه ، ایجاد شناخت متقابل و ایجاد همزیستی و وفاق و صلح بین مردم بوده است.
وی افزود: بر این اعتقادیم موزه ها مهمترین مکان برای وفاق و همدلی بین مردم و عامل مهم در توسعه پایدار است.
او با بیان اینکه امسال ایکوم(سازمان بین المللی موزه ها) برای موزه های جهان را سال موزه و چشم اندازهای فرهنگی اعلام کرده است گفت: موزه ها دریچه ای برای رسیدن به ارزش ها و درک هویت تاریخی ملت هاست.
محیط طباطبایی با اشاره به حضور رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) و فعالان موزه ای کشور ارمنستان در ایران و شیراز بیان کرد: موزه عامل همگرایی ملت هاست لذا نمایشگاه مشترک میراث فرهنگی ایران و ارمنستان در تخت جمشید راه اندازی می شود که میراث مشترک زمینه ای برای تعامل دو ملت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهر شیراز در همه دوران ها یکی از قطب های فرهنگی در کشور و یکی از شهرهای موثر فرهنگی درجهان بوده است.
شورای بین‌المللی موزه‌ها (International Council of Museums) یا به اختصار (ICOM)، تنها سازمان تخصصی موزه‌ها و موزه ‌داران در سطح جهانی است که به ارتقا و محافظت از میراث‌های طبیعی و فرهنگی کنونی و گذشته، محسوس و نامحسوس، می‌پردازد.
این سازمان مردم‌ نهاد که در سال 1946میلادی پایه ‌گذاری و مقر آن در شهر پاریس است هم اینک حدود 30 هزار عضو در 137 کشور جهان دارد.
این سازمان مردم نهاد روابط رسمی با سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) دارد و به ارائه مشاوره به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد می‌پردازد.
این سازمان همچنین همکاری‌های نزدیکی با سازمان جهانی مالکیت فکری، پلیس بین‌الملل و سازمان جهانی گمرک دارد که کمک مهمی به جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی و نیز پاسداری از میراث جهانی در هنگام خطرهای طبیعی و پیشگیری از آسیب های بشری می کند.
3002 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گسترش موزه های خصوصی در کشور شتاب گیرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X