یارکشی لاریجانی و عارف در تهران/چه کسی پیروز شد؟

همایش فرایند قانونگذاری الزامات و راهکارها امروز در تهران ۲ نشست برگزار شد که در آن منتخبان اصولگرا و اصلاح‌طلب مجلس دهم شورای اسلامی حضور داشتند. گزارش‌ها حاکی از این است که تعداد حاضران در نشست اصولگرایان با محوریت لاریجانی بیشتر از حاضران در نشست اصلاح‌طلبان با محوریت عارف بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، امروز اصلاح‌طلبان و اصولگرایان منتخب مجلس دهم شورای اسلامی اقدام به برگزاری دو نشست متفاوت کردند؛ اصلاح‌طلبان در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست‌جمهوری، و اصولگرایان در ساختمان قدیم مجلس.

اصولگرایان اعلام کرده‌اند که در نشست امروزشان، 181 منتخب مجلس دهم رسما از فراکسیون فراگیر اصولگرایان اعلام حمایت کرده و بیش از 150 تن هم در نشست حضور داشته‌اند. این به معنای آن است که اصولگرایان در عمل هم اکثریت مجلس دهم هستند.

از سوی دیگر، اصلاح طلبان نیز با اعلام آماری، اعلام کرده‌اند که بیش از 150 منتخب مجلس دهم در نشست‌شان حضور داشته‌اند، رقمی که خیلی واقعی به نظر نمی‌رسد و خبرنگاران حاضر در نشست، تعداد منتخبان حامی عارف در این نشست را حداکثر 100 تا 110 نفر اعلام کرده‌اند.

مشروح کامل نشست اصلاح‌طلبان با عنوان نشست هم‌اندیشی فراکسیون امید به‌شرح زیر است:

موسوی لاری: فراکسیون امید نماد هماهنگی و همدلی باشد

عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان امروز در این نشست با بیان این مطلب که باید برای آینده گام‌های استوارتر و محکم‌تر برداشته شود، گفت: در چند مقطع از جمله در سال 84، علی‌رغم حضور جریان تحول‌خواه در متن تصمیم‌گیری‌های قوه مجریه و مقننه متأسفانه مسیر دیگری رقم خورد که یکی از علل آن عدم انسجام و وحدت نظر در جمع دوستان بود.

وی افزود: از سال 84 تا 92 فضای کشوری به‌گونه‌ای پیش رفت که هنوز تلخی آن دوران در ذائقه ملت باقی مانده است اما به‌لطف خدا در سال 92 اتفاق جالبی رخ داد و در شرایطی که هیچ کس فکر نمی‌کرد تحولی رخ دهد با یک نگاه صحیح، خردورزانه و همراهی ملت امیدها به آینده در جامعه احیاء شد.

وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان این مطلب که نتیجه سال 92 به‌دلیل حضور چهره‌های تأثیرگذار و تبادل نظر با آنان بوده است، گفت: با گذشت برخی بزرگان و همچنین کنار رفتن داوطلبانه دکتر عارف و بیانات خوب و جهت‌دار دکتر روحانی آن چیزی شد که ملت و دوستان ما می‌خواستند و حقیقتاً دولت در مسیر میثاقی که با مردم بسته بود حرکت کرد.

موسوی‌ لاری تصریح کرد: تجربه سال 84 با تجربه سال 92 تفاوت‌های زیادی داشت که اگر در سال 84 ناهماهنگی داشتیم اما در سال 92 همدلی و انسجام موجب پیروزی دوستان ما شد.

وی تشکیل شورای مشورتی زیر نظر محمد خاتمی، فعالیت احزاب هم‌جهت را از عوامل تأثیرگذار در نتیجه انتخابات مجلس دهم عنوان کرد و گفت: اگر گام اول انتخابات 92 بود، گام دوم انتخابات 94 است و برای گام‌های بعدی باید جامعه آماده شود و دوستان ما تلاش‌های بیشتری کنند.

وزیر کشور دولت اصلاحات با اشاره به انتخاب شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی برای رقابت‌های انتخاباتی مجلس دهم، خاطرنشان کرد: در بحث امید و آرامش فکر می‌کنم دوستان ما تلاش‌های خوبی انجام دادند و ان‌شاءالله دولت محترم نیز در مسیر رونق اقتصادی تلاش‌های خود را نیز انجام خواهد داد.

موسوی لاری احترام به رقیب و رعایت اخلاق را یکی از معیارهای جریان تحول‌خواه در انتخابات مجلس دهم عنوان کرد و اظهار داشت: فراکسیون امید در مجلس باید نمادی از همدلی، همراهی و هماهنگی باشد و همه کسانی که عضو فراکسیون هستند باید در جهت اهداف والا تلاش کنند که اگر فراکسیون به جمع‌بندی نهایی رسید انتظار این است که همه اعضا در آن جهت باشد که اگر غیر از این باشد با مشکل روبه‌رو خواهیم شد، حقیقتاً در تهران اگر گفته نمی‌شد همه به لیست رأی بدهند شاید این معجزه رخ نمی‌داد.

الیاس حضرتی: تقاضا می‌کنیم عارف ریاست مجلس دهم را قبول کند/ دعوت از عارف به‌معنی نفی زحمات لاریجانی نیست

الیاس حضرتی منتخب مردم تهران در مجلس دهم نیز در نشست فراکسیون امید با اشاره به روند شکل‌گیری این فراکسیون و اهداف آن، اظهار داشت: سال 92 به‌عنوان یک نقطه عطف در تاریخ تصمیم‌گیری سیاسی بود، رأی مردم دست به دست هم داد و با عقلانیت آقای عارف که با تمام سوابق درخشان، ویژگی‌های برجسته و اقبال مردمی که داشتند برای یک منفعت ملی کنار رفتند و آن حماسه شکل گرفت.

وی افزود: کنار رفتن یک کاندیدا در شرایطی که مناظره‌های تلویزیونی انجام داده، سفر استانی رفته و یاران بسیاری را پیدا کرده کار سختی است؛ بنده به‌عنوان فردی که 5 دوره وارد مجلس شده‌ام می‌گویم کاری که آقای عارف کرد کار سختی است.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم ادامه داد: آقای هاشمی رفسنجانی به‌عنوان ستون انقلاب در سال 92 رد صلاحیت شد اما به خانه نرفت، قهر هم نکرد بلکه مردم را به حضور و شرکت در انتخابات دعوت کرد و مردم با روی خوش نشان دادند پای صندوق رأی سرنوشت خودشان را مشخص می‌کنند.

حضرتی با طرح این موضوع که مبنای حرکت سال 92 را باید به‌عنوان معیار در تصمیم‌گیری‌های سیاسی لحاظ کنیم"، خاطر نشان کرد: نباید فراموش کنیم در انتخابات مجلس دهم بر اساس حرکت سال 92 تصمیم گرفتیم و نه فقط اصلاح‌طلب بلکه مستقلین و اصولگرایان ارزشی را به یاری طلبیدیم.

وی در ادامه خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که در این نشست حضور داشت، گفت: آقای ظریف ما اسم حرکت خود را برجامیان و نابرجامیان گذاشتیم، همه کسانی که می‌خواهند دلسوزانه منافع کشور را اولویت خودشان قرار دهند دعوت به همکاری کردیم و نتیجه انتخابات شکوهمند شد.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم، با ابراز اینکه به دنبال تشکیل فراکسیون کارآمد و قوی در مجلس دهم هستیم، تصریح کرد: فراکسیون امید در برگیرنده اصلاح‌طلبان، معتدلان و مستقلین است و حتی کسانی که اصولگرای معتدل هستند را هم دعوت به کار می‌کنیم.

حضرتی بر همین اساس اضافه کرد: در فراکسیون امید همیشه باز است و کسانی که اساسنامه را بپذیرند قدمشان را بر روی چشم می‌گذاریم. البته افراد افراطی جایی در بین ما ندارند.

وی در ادامه با اعلام اینکه از آقای عارف خواهش کردیم که منت بگذارند و برای بحث مدیریت مجلس وارد شوند، تاکید کرد: ریاست مجلس خواسته مردم است چرا که ایشان در انتخابات 92 ایثار کرد و رای میلیونی وی در انتخابات مجلس موید شایستگی ایشان است و از آقای عارف تقاضا داریم به عنوان کاندیدای ما برای ریاست مجلس پا پیش بگذارد.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم، در توضیح سخنان خود تاکید کرد: تقاضا از آقای عارف برای ریاست مجلس دهم به معنای نفی زحمات آقای لاریجانی نیست، آقای لاریجانی در بحث برجام کمک خوبی به دولت کردند اما آقای عارف نشان داده در هر سفر استانی که رفته است اقبال عمومی داشته و این تکلیف ایجاد شده تا در این مقطع از مدیریت‌شان استفاده کنیم.

عارف: به دنبال تفرقه در بیرون و درون مجلس نخواهیم بود/فراکسیون امید، اکثریت مجلس است

محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم و رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز امروز در نشست هم‌اندیشی فراکسیون امید با بیان این مطلب که رای مردم در خرداد 92 نشاندهنده دوری و بیزاری مردم از قانون‌گریزی، افراط و تندروی بود، اظهار داشت: این رای در اسفند 94 و اردیبهشت 95 تکرار شد و مهر تاییدی بر همان خواسته‌ها و مسیر بود.

وی رای مردم در خرداد 92 به روحانی را خواسته مردم برای بازگرداندن زمام امور به مدار عقلانیت توصیف کرد و افزود: در این روز اکثریت مردم به افراط و تندروی نه گفتند و جریان اصلاح‌طلب و حامیان تدبیر و امید با فهم این واقعیت توانستند در انتخابات مجلس در جهت خواست مردم گام بردارند.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: پیروزی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت برغم رد صلاحیت‌ها آن هم در شرایط نابرابر رخ داد و باید قدردان رهنمودهای رهبر انقلاب بود که با دعوت عام از شهروندان برای حضور در انتخابات و اعلام حق‌الناس بودن رای مردم از سوی ایشان زمینه را برای خلق این حماسه ماندگار فراهم کردند.

عارف ضمن قدردانی از وزارت کشور و دولت در برگزاری انتخابات مجلس دهم، تصریح کرد: ما به درستی دریافتیم که مردم چه می‌خواهند. دریافتیم که باید به دولت منتخب مردم در جهت رسیدن به اهداف کمک کرد و اصلاحات، اعتدال و میانه‌روی را مبنای هر حرکت سیاسی قرار دهیم.

وی با اشاره به این مطلب که در لیست امید بنا بر همدلی و هماهنگی گذاشته شده است و فراکسیون امید برای تشکیل مجلسی قانون‌گرا در طراز قانون اساسی و آموزه‌های امام و رهبری تلاش خواهد کرد، اظهار داشت: از یاد نبریم که رسیدن ما به این نقطه مرهون توصیه‌های بزرگان، دلسوزان کشور، نخبگان و فعالان اجتماعی و فرهنگی کشور بود. همچنین باید قدردان نامزدهایی باشیم که برغم کنار رفتن از عرصه رقابت اما کنار نرفتند و در رسیدن به هدف به ما کمک کردند.

منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم، با بیان این مطلب که نشست فراکسیون امید حاصل خرد و اقدام جمعی است، گفت: ما به دنبال آن هستیم که نشان دهیم که این نظام و قانون اساسی ظرفیت آن را دارد که به خوبی به خواسته‌های ملت پاسخ دهد و فراکسیون امید به عنوان اکثریت مجلس به دنبال تفاهم و گفت‌وگوی ملی خواهد بود. با احترام به اختلاف‌نظرها و اختلاف دیدگاه‌ها در پی آن هستیم که یک سازوکار دموکراسی در مجلس فراهم کنیم.

عارف تصریح کرد: ما هیچ‌گاه به دنبال تفرقه در بیرون و درون مجلس نخواهیم بود و با تکیه بر هویت سیاسی در جهت همراهی دولت و پشتیبانی از وحدت ملی و تامین کننده مصالح ملی حرکت خواهیم کرد و در کنار کسانی که افراط را خطر عمده کشور می‌دانند دولت را به موقعیت و موفقیت به دوران پسابرجام سوق خواهیم داد.

ظریف: باید "برجام اقتصاد مقاومتی" را هم اجرا کنیم/ میلیون‌ها دلار پول می‌دهند تا فضا به حالت قبلی برگردد
 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه عصر امروز (شنبه) در نشست فراکسیون امید که در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با تلاش شایسته پاسخگوی این میزان از محبت مردمی که شما را انتخاب کردند باشید.

وی ادامه داد: امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که مهمترین مولفه آن مراکز قدرت ، تکثر بازیگران، تنوع روش‌های نفوذ و جلوگیری از آسیب پذیری است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه سیاست خارجی نیازمند درک عمیق از شرایط بین المللی است، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی نیاز به درک واقعیات دارد، مجموعه‌ای از امکانات می‌تواند امنیت ملی را تأمین و تضمین کند. برای همین است که در دنیای کنونی مشاهده می‌کنیم اشتباه در محاسبه می‌تواند آثار بسیار خطرناکی داشته باشد و محاسبه صحیح به یک کشور چندین برابر نقش می‌دهد.

ظریف در ادامه با اشاره به اینکه قبل از برجام هر اقدامی که علیه ایران صورت می‌گرفت را در قالب تحریم‌ها و مشکلات توجیه می‌کردند، ابراز داشت: مشکلات خودشان را در قالب تهمت به ایران حل می‌کردند، بی دلیل نیست که رژیم صهیونیستی یا قدرت‌های پوشالی منطقه بیشترین نگرانی را از مذاکرات دارند.

وی ادامه داد: تلاش‌های زیادی توسط معاندین صورت می‌گیرد که ایران را غیرقابل اعتماد نشان بدهند و سرمایه گذاری کردن در ایران را غیرمنطقی جلوه بدهند.

وزیر امور خارجه با یادآوری اینکه قوانین داخلی باید مشوق سرمایه گذاری خارجی باشد، بیان کرد: ما نمی‌خواهیم مانند سالهای فشار و تحریم واردات بی رویه به کشور انجام شود و مجددا دربهای مملکت به روی واردات باز شود.

ظریف تأکید کرد: برای اینکه کشور برای روابط اقتصادی امن باشد نیاز وجود دارد که شرکای ما احساس کنند با اطمینان می‌توانند سرمایه گذاری کنند و دانش فنی به ما منتقل کنند. اگر اطمینان وجود نداشته باشد و این نگرانی از بازگشت تحریم‌ها وجود داشته باشد تنها فایده برجام واردات بی رویه است.
وزیر امور خارجه باتأکید براینکه نباید شرایطی ایجاد شود که نتیجه مقاومت و حضور مردم در انتخابات واردات کالا برای کشور باشد، بیان کرد: طرف خارجی باید احساس کند ایران شریکی دراز مدت است که اگر این هدف حاصل شود نیازمند این هستیم که آب را به آسیاب دشمنان نریزیم.

ظریف با ابراز اینکه نباید توسط برخی‌ها شعارهای صهیونیست‌ها تکرار شود، گفت: خدا نکند که حرف‌های دشمنان خواسته یا ناخواسته از زبان برخی دوستان ما صادر شود.

وی با بیان اینکه امروز بدخواهان این کشور تمام تلاششان را به خرج می‌دهند تا در منطقه ایران هراسی، شیعه هراسی و اسلام هراسی ایجاد کنند ادامه دادنیاز داریم که این نقشه‌ها نقش برآب شود امید داریم قوه مقننه برای ادامه حرکت کنار ما باشد و به نقد و همراهی شما دل بسته‌ایم.

وزیر امور خارجه خطاب به حاضرین در نشست گفت: ما نیاز داریم که نقد مشفقانه بشنویم، نیاز داریم در کنار حمایت‌های شما تذکرات را هم بشنویم البته نه به اندازه مجلس قبلی.

ظریف در ادامه با اشاره به روند اجرای برجام اذعان کرد اجازه بدهید برسر این موضوع توافق کنیم که برجام نه 100 است و نه صفر. برجام یک تلاش عزت مندانه است برای اینکه بیشترین امکانات در ظرف واقعیات به دست بیاید.

وی برهمین اساس افزود: به جای اینکه برسر این دعوا کنیم که برجام همه چیز را به باد داد یا به ما همه چیز داد بیایید توافق کنیم برجام تهدید را از سر ما بیرون برد و وظیفه این است از فرصت استفاده کنیم و کشور را بسازیم.

وزیر امور خارجه با اعلام اینکه برجام اقتصاد مقاومتی را باید دنبال کنیم و از این فرصت (برجام) استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: اگر همانطور که در چند ماه گذشته به نمره دادن به برجام وضعیت گذشت چیزی باقی نخواهد ماند.معاندین سخت در تلاش هستند و میلیون‌ها دلار به موسسات روابط عمومی در دنیا می‌دهند تا فضا را به حالت سابق برگردانند.

مطهری در جمع خبرنگاران: پرونده مینو خالقی به هیئت اختلاف قوا ارجاع داده شد
 

علی مطهری نماینده منتخب مردم تهران در مجلس دهم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه آیا پرونده مینو خالقی به هیئت عالی حل اختلاف قوا ارجاع داده شده است یا خیر، گفت: بله.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا رهبری این موضوع را به این شورا ارجاع داده است، پاسخ داد: بله، ارجاع داده شده است.

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس دهم همچنین در پاسخ به سوالی که آیا قرار است پرونده مینو خالقی پیش از افتتاح مجلس دهم اعلام شود، اظهار داشت: باید منتظر بمانیم تا ببینیم  چه زمانی نتیجه به سرانجام می‌رسد.البته نظر هیئت مشورتی است و حکم قطعی نخواهد بود.

طیب نیا: واگذاری‌ها در سال 94 به 100 درصد رسید/سال 94 اولین سال تاریخ انقلاب در مثبت بودن تراز تجاری بدون نفت

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، علی طیب‌نیا امروز طی سخنانی در نشست هم اندیشی فراکسیون امید که در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با بیان این مطلب که در شرایط خطیری قرار گرفته ایم و از فرصتی که برجام برای کشور ایجاد کرده باید نهایت استفاده را ببریم، گفت: برجام فرصت بزرگی برای دستیابی به رشد اقتصادی است و قطعاً در سایه همدلی و هماهنگی همه قوا بخصوص مجلس و دولت باید فرصت‌های ایجاد شده را شناسایی و از آن برای رشد اقتصادی استفاده کنیم.

وی سال 94 را یکی از سخت‌ترین دوران اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: در شرایطی که کشور از آسیب‌های جدی در اقتصاد کلان رنج می‌برد سخت‌ترین تحریم‌ها نیز در این ایام علیه کشور اعمال شد و این در شرایطی بود که در سال 93 موفق شدیم با برنامه ریزی‌های حساب شده با تحریم‌ها مقابله کنیم و رشد اقتصادی کشور را از منفی 6.8 به مثبت 3 درصد تبدیل کنیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی کاهش شدید قیمت نفت را تکانه دوم در اقتصاد کشور توصیف کرد و گفت: در شرایطی که ما با تحریم‌ها مقابله می‌کردیم و تلاش می‌کردیم رشد اقتصادی را در وضعیت مثبت حفظ کنیم قیمت نفت با کاهش شدیدی روبرو شد و از 105دلار به نرخ‌های پایین‌تر حتی به 20 دلار هم رسید. اما با این شرایط توانستیم همان رشد 3 درصد را در سال گذشته حفظ کرده و مثبت نگه داریم.

طیب‌نیا در بخش دیگری سخنان کنترل سرعت افزایش قیمت‌ها را از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: در حالی که سرعت افزایش قیمت‌ها در مهرماه 92 به 40 درصد رسیده بود ما این رقم را 11.9 درصد در اسفندماه 94 رساندیم و این روند در فروردین 95 به 7.4 درصد رسید قبول داریم قیمت‌ها در حال افزایش است اما سرعت افزایش قیمت‌ها به نحو قابل توجهی کاهش یافته است و تلاش ما این است تا دو سه ماه آینده نرخ متوسط تورم تک نرخی شود.

وی کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را از دیگر دستاوردهای دولت عنوان کرد و افزود: سال 94 اولین سالی بود که بعد از انقلاب اسلامی تراز تجاری بدون نفت ما مثبت یعنی یک میلیارد دلار شد و صادرات غیرنفتی ما نسبت به واردات فزونی گرفت و این رقم در سال 95 نیز ادامه پیدا خواهد کرد و سرعت تراز تجاری بدون نفت به وضعیت خوبی خواهد رسید.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روند واگذاری‌ها در دولت تدبیر و امید، گفت: واگذاری‌ها تا سال 93 تنها 13 درصد واقعی بود اما ما در سال 94 به 100 درصد ارتقا دادیم.

طیب‌نیا در پایان سخنانش با اشاره به تلاش دولت به رساندن کشور به رشد اقتصادی 5 درصدی درسال 95 گفت: انشاءالله به این پیش بینی خواهیم رسید و طی سال‌های آینده نیز رشد 8 درصدی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

به گزارش تسنیم، هاشم‌زائی که اداره این جلسه را برعهده داشت در پایان سخنان طیب‌نیا خطاب به وی، گفت: ما خواستار این هستیم که کشور را از رکود خارج کنیم بسیاری از واحدهای تولیدی هنوز حقوق کارگران خود را نداده‌اند و امیدوار هستیم کنترل تورم را جدی بگیریم و مجلس آینده نیز در این زمینه نهایت تلاش و همکاری را با شما خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار تسنیم، یک خیابان پایین تر از پاستور اصولگرایان نیز همایشی را برای منتخبین متعلق به جناح خود برگزار کرده بود.همایش هم‌اندیشی اصول‌گرایان و مستقلین مجلس دهم با حضور آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجلس قدیم برگزار شد.

در این جلسه که با حضور جمع گسترده‌ای از اصول‌گرایان و مستقلین مجلس دهم آغاز شده، برخی منتخبان اصلاح‌طلب مجلس دهم نیز در نشست حضور دارند.

به‌گفته احمد امیرآبادی منتخب مردم قم در مجلس دهم و یکی از اعضای کمیته 7نفره اصول‌گرایان، تعداد حاضرین در جلسه 150 نفر است.

علی لاریجانی: مجلس نیازی به سایه گروه‌های سیاسی بیرون از پارلمان ندارد/ محور کار ما "اقتصاد مقاومتی" است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست فراکسیون فراگیر مجلس دهم که با حضور بیش از 150 نماینده اصولگرای مجلس در محل مجلس قدیم برگزار شد در سخنانی گفت: آیت‌الله موحدی کرمانی از ارکان انقلاب هستند که همیشه در انقلاب نقش موثری داشته‌اند.

وی تاکید کرد: در تصمیمات مجلس ما نیازمند چنین جلساتی هستیم تا اکثر دیدگاه‌ها مطرح شود.

رئیس مجلس در ادامه حزب جمهوری اسلامی را یکی از احزاب ماندگار در تاریخ پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: موسسان این حزب از بزرگان انقلاب بودند و سازماندهی درستی نیز داشتند، حزب جمهوری اسلامی در کار حزبی بسیار پرقدرت بود.

لاریجانی، اولین مولفه یک جمع موفق را رابطه آن جمع با خدا دانست و افزود: یکی از کارهای مهم مجلس نظارت است که باید در حوزه قانونگذاری به این مسئله توجه شود.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم حرکت باثبات و درستی داشته باشیم باید این حرکت با محوریت روحانیت و مرجعیت باشد، باید حواسمان باشد که مبنای اصولی برای حرکت مکتبی‌مان داشته باشیم.

رئیس مجلس همچنین اصل ولایت فقیه را یکی از اصول پایدار و پیشرفته انقلاب اسلامی دانست و تاکید کرد: اگر ولایت فقیه نبود با حوادث رخ داده مشکلاتمان بیشتر از امروز بود. ولایت فقیه بود که حرکت را در جنگ ایجاد کرد و جبهه‌ها فعال شد؛ البته پس از امام خمینی (ره) و در زمان رهبری انقلاب طوفان‌های مختلفی داشتیم که ایشان آنها را مدیریت کردند.

لاریجانی تاکید کرد: برای همه ما افتخار است که رهبری پارسا، متقی، فقیه، شجاع و باتجربه داریم و شاید یکی از افتخارات ما این است که در زمانی زندگی می‌کنیم که چنین فردی رهبری ما را برعهده دارد؛ ایشان همه جانبه‌نگر در مسائل کشور هستند و انصافا کشور را در مقاطع مختلف خوب عبور داده‌اند.

وی ادامه داد: در زمان ریاست بنده در شورای عالی امنیت ملی وزرای اطلاعات و خارجه و سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس به دبیرخانه شورا آمدند و قرار شد محضر رهبری انقلاب که در مشهد حضور داشتند برسیم و مواردی را عرض کنیم. رهبر انقلاب در آن جلسه 4،5 نکته مطرح کردند که دچار تغییر شرایط شد و بعدها سیدحسن نصرالله گفت که وقتی نکات رهبر انقلاب را به جبهه‌ها بردیم، وضعیت تغییر کرد.

رئیس مجلس تاکید کرد: مبنای حرکت ما رهبری انقلاب و منشاء حرکت ما ایشان خواهد بود.

رئیس مجلس اضافه کرد: چپ و راست اصلا گرایش سیاسی نداشت بلکه در نحوه اداره کشور و جنبه‌های اقتصادی مربوط به آن اختلافاتی داشتند به طوریکه جریان راست معتقد بود که اقتصاد باید در دست مردم بوده و جریان چپ نیز معتقد به اقتصاد دولتی بود و بعد از آن اصلاح‌طلب و اصولگرا مطرح شد.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب معتقد است که اصولگرایی و اصلاح‌طلبی برایشان اهمیتی ندارد، بلکه انقلابی بودن حائز اهمیت است، گفت: باید اینطور باشد که افراد روحیه انقلابی داشته و مدافع اهداف انقلاب باشند، بعضی‌ها اصرار دارند که سایه گروه‌های سیاسی بیرون را به روی مجلس بیندازند، این فایده‌ای برای مجلس ندارد. ما نیازی به سایه گروه‌های بیرون از مجلس نداریم. ما نیازمند روحیه واقعی مکتبی انقلاب هستیم که ربطی به گروه‌های سیاسی بیرون از مجلس ندارد.

لاریجانی تاکید کرد: چه اشکال دارد که پدربزرگ‌های سیاسی بیرون از مجلس داشته باشیم که به مجلس بیایند و به ما چیزهایی یاد بدهند؟ من فکر می‌کنم انقلاب نمی‌تواند یک امر تاریخمند باشد، انقلاب یک امر زنده و پرتحرک است اما هر زمانی روحیه و اهدافی را دنبال می‌کند و روحیه آن انقلابی بودن است. اگر اینطور باشد مجلس فائقی خواهیم داشت.

رئیس مجلس اضافه کرد: جمهوری اسلامی یک کالبد است که محتوای آن انقلاب اسلامی است اگر این مبنا را در نظر بگیریم می‌توانیم موضوعات را به زبان امروز بیان کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه باید مردمی کردن اقتصاد محور کار ما در حوزه اقتصاد مقاومتی قرار گیرد گفت: ما در بیابان زندگی نمی‌کنیم. کشورهای اطراف ما عجیب در حال کار هستند و سرعت زیادی نیز در این زمینه دارند.

لاریجانی با بیان اینکه سیاست‌های اصل 44 ناقص اجرا شده است گفت: باید بپذیریم که اقتصاد می‌بایست توسط مردم اداره شود. ما باید دولت را ملزم کنیم که اقتصاد را به مردم واگذار کند.

رئیس مجلس با اشاره به اوضاع منطقه و بحران تروریسم گفت: جمهوری اسلامی ایران کم‌غلط‌ترین استراتژی را در منطقه داشته است، اکثر کشورها در تحلیل اوضاع منطقه دچار زیکزاک شدند اما اقدامات جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های جدیدی در منطقه ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: در عراق، سیاست جمهوری اسلامی ایران این بود که مردم خودشان به سرنوشت‌شان حاکم باشند که این سیاست در کشور عراق حاکم شده است. ساختار دموکراتیک عراق دستاورد مهمی بود که جمهوری اسلامی به خوبی برای ایجاد آن عمل کرد.

لاریجانی همچنین حمایت از مستضعفین و مبارزه با استکبار را جزو مبانی حرکت جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین‌الملل دانست و تاکید کرد: ما باید در این زمینه حرکت کنیم، این رویکردها از بطن انقلاب اسلامی بیرون آمده و مسیر آن روشن است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور گفت: حدود 90 درصد بودجه کشور جاری است و کمتر از 10 درصد آن صرف عمرانی کشور می‌شود که باید برای آن فکری کرد. حدود 500 میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ‌زده داریم به طوریکه با این وضعیت بیش از 30 سال طول می‌کشد که این پروژه‌ها با این وضعیت به بهره‌برداری برسد.

وی اضافه کرد: در دو سال اخیر به دولت اجازه دادیم که پروژه‌ها کلنگ‌زده را به بخش خصوصی واگذار کند که اشتباه کردند و این کار را نکردند.

لاریجانی همچنین بیکاری و رکود را در کشور امری جدی ارزیابی کرد و گفت: سالی حدود یک میلیون شغل در کشور ایجاد می‌شود در صورتی که رشد ایجاد شغل باید 12 درصد باشد و این کافی نیست.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید برای اجرای اصل 44 مصمم باشیم، گفت: دولت باید در واگذاری امور به بخش خصوصی جدی باشد.

عزت الله یوسفیان ملا منتخب مردم آمل در مجلس دهم نیز در نشست امروز با حضور در جایگاه سخنرانان طی سخنانی اظهار داشت: در نشست امروز 154 نفر از متخبین برگه حضور در جلسه امضا  کردند و 27 نفر با بنده تماس گرفتند به صورت تلفنی تمایل خود را  برای حضور در این نشست اعلام کردند که آقایان قومی، شهریاری، واحمدی لاشکی از جمله این افراد بودند.

خبرنگار تسنیم نیز در گزارشی تحیلی از برگزاری این دو نشست نوشت:

از دقایقی پیش نشست منتخبان مجلس دهم در دو سوی پایتخت آغاز شده است. در یک سو، همایش هم اندیشی منتخبان اصولگرای مجلس دهم در صحن مجلس قدیم به میزبانی علی لاریجانی و با سخنرانی آیت‌الله موحدی کرمانی در حال برگزاری است و از سوی دیگر، نشست منتخبان لیست امید به دعوت و میزبانی محمدرضا عارف و با سخنرانی محمدجواد ظریف و در محل مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری در حال برگزاری است.

مسئولان برگزاری نشست اصولگرایان که ابتدا اعلام کرده‌ بودند 148 منتخب در جلسه حضور دارند، اندکی بعد اعلام کردند که 154 منتخب مجلس دهم در نشست حضور داشته و برگه حضور را امضا کرده‌اند و 27 منتخب مجلس دهم نیز اعلام کرده‌اند که قصد حضور در نشست را داشته‌اند اما به دلایل شخصی، امکان حضور در نشست را نیافته‌اند ولی اعلام حضور تلفنی کرده‌اند.

در دیگر سوی پایتخت، اصلاح‌طلبان که ابتدا اعلام کرده‌ بودند 141 منتخب مجلس دهم در جلسه آنها حضور دارند، تعداد حاضران را 150 تن اعلام کرده‌اند.

نکته جالب توجه این است که علی لاریجانی و محمدرضا عارف،منتخبان تهران و قم به عنوان کاندیداهای اصلی ریاست مجلس دهم مطرح بوده و در حال رقابت و وزن‌کشی برای روز انتخابات هستند، رقابتی که شمار نمایندگان مجلس دهم را تا لحظه انتشار این خبر به رقمی بیش از 330 منتخب رسانده است، مجلسی که فقط 290 کرسی و نماینده دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یارکشی لاریجانی و عارف در تهران/چه کسی پیروز شد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X