مجلس دهم بودجه ریزی عملیاتی را از دولت مطالبه کند

به گزارش خبرنگار مهر، امین حسین رحیمی صبح امروز در نشست منتخبان مجلس دهم که با عنوان «فرایند قانونگذاری؛ الزامات و راه کارها» در محل ساختمان مجلس قدیم در حال برگزاری است، در سخنانی با بیان اینکه دیوان محاسبات در مسیر مستمر نظارت، کار کارشناسی و تخصصی انجام می دهد، اظهارداشت: در این مسیر تلاش می کنیم وقت تا از حاشیه ها پرهیز شود، چرا که حاشیه برای دستگاه های اجرایی سم مهلکی است.

وی با بیان اینکه تلاش کرده ایم تا نظارت ما فقط از نوع قضائی نباشد و مدیران اجرایی را توجیه کنیم، ادامه داد: سالانه بودجه هنگفتی را در کشور خرج می کنیم اما همواره طبق گزارش تفریغ بودجه می بینیم که روند توسعه کشور، مطابق این میزان بودجه، محقق نمی شود.

رئیس دیوان محاسبات کشور بی انضباطی و فساد و مشکل ساختاری را مهمترین عوامل بازدارنده در تاثیرگذاری بودجه های کشور برای توسعه اعلام کرد و گفت: با این نظام بودجه ای، خصوصی سازی هم در کشور محقق نشده و روند خصوصی سازی باید اصلاح شود.

رحیمی با اشاره به میزان تحقق بودجه های جاری کشور در طی چند سال، گفت: در سال ۹۰ میزان ۸۹ هزار میلیارد تومان از بودجه جاری کشور محقق شده است که این میزان در سال ۹۴ به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و برای سال ۹۵ نیز رقم ۲۰۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است؛ این ارقام نشان می دهد هزینه های جاری در کشور رو به افزایش است و اگر با این روند ادامه دهیم، چیزی برای بخش عمرانی باقی نمی ماند.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح نظام بودجه ریزی کشور، گفت: تاکنون هیچ کدام از دولت ها و مجالس ما، نظام بودجه ریزی عملیاتی را اجرا نکرده اند و این نقص را به خوبی می توان در بودجه های سنواتی مشاهده کرد.

رئیس دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: مجلس دهم باید از دولت برای بودجه ریزی عملیاتی به طور جدی مطالبه کند، البته دولت یازدهم می گوید این کار را شروع کرده است، اما من به عنوان مسئول این بخش می گویم که این کار فقط به صورت شکلی انجام شده و آنها نیز هنوز این کار را نکرده اند.

رحیمی با بیان اینکه نظام بودجه ریزی کشور ما به صورت چانه زنی است، گفت: از بس رایزنی می شود، مجلس امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه جاری کشور را افزایش داده است.

برخی مسئولان نمی خواهند کار کنند، دیوان محاسبات را بهانه می کنند

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه این دیوان بازوی نظارتی مجلس است، اظهارداشت: گاهی مدیران اجرایی به دلیل بی اطلاعی از قوانین، مرتکب تخلف شده اند که آموزش مدیران دستگاه ها را در همین رابطه در دستور کار قرار داده ایم.

رحیمی گفت: برخی مسئولانی که نمی خواهند کار انجام دهند، دیوان محاسبات را بهانه می کنند و می گویند که دیوان محاسبات برای هزینه کرد اعتبارات مانع می شود.

وی تصریح کرد: این در حالی است که کمیته ای در دیوان، راهکارهای اجرایی طرح ها را بررسی می کند، اما مدیری که می خواهد تخلف کند باید از دیوان محاسبات بترسد.

برنامه دیوان محاسبات برای ارائه گزارش های سه ماهه تفریغ بودجه

رئیس دیوان محاسبات کشور از برنامه این دیوان برای تحول در نظام بودجه ریزی کشور خبر داد و گفت: مجوزی از مجلس نهم در سال ۹۴ گرفته ایم که حسابرسی ها را به روز کنیم.

رحیمی در توضیح این روش عنوان کرد: بر این اساس هر سه ماه یکبار گزارش تفریغ بودجه را به دستگاه ها ارائه می دهیم که گواهی آن به سه صورت «تائید، عدم تائید و مشروط» ارائه خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجلس دهم بودجه ریزی عملیاتی را از دولت مطالبه کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X