اختلاف هزار برابری درآمد پزشک و پرستار/نفوذ جریان پزشک‌سالار به نظام سلامت

۱۳۹۵/۰۲/۱۹ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 182166 اختلاف هزار برابری درآمد پزشک و پرستار/نفوذ جریان پزشک‌سالار به نظام سلامت

سلامت نیوز:قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: بالاترین دریافتی یک جراح چند صد میلیون تومان و پایین‌ترین کارانه پرستار 100 هزار تومان است. یعنی خود را فریب ندهیم؛ اختلاف بیش از یک‌هزار برابری بین درآمد پزشک و پرستار وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،محمد شریفی مقدم در رابطه با وضعیت حقوق پرستاران و تفاوت آن با جامعه پزشکان گفت: قائم مقام وزیر بهداشت به تازگی محاسبه جدیدی از تفاوت دریافتی بین پزشک و پرستار مطرح کرده است، در این مقایسه درآمد پرستار با 8 ساعت اضافه‌کاری 3 میلیون و 200 هزار تومان و در مقابل، پزشک 5.5 میلیون و متخصص 10 میلیون و 400 هزار تومان است.

وی ادامه داد: سؤال اینجاست، نحوه محاسبه قائم مقام وزیر بهداشت چگونه بوده که بالاترین طرح کارانه پرستار با پایین‌ترین سطح کارانه پزشک و جراح مقایسه شده است، اگر این مقایسه صحیح است، اولاً باید با یک شاخص انجام شود و دوماً؛ این را باید درنظر گرفت که بالاترین دریافتی جراح چند صد میلیون تومان و پایین‌ترین کارانه پرستار 100 هزار تومان است.

شریفی مقدم گفت: اختلاف بیش از یک‌هزار برابری بین دریافتی پزشک و پرستار وجود دارد و ما نمی‌خواهیم یکدیگر را فریب دهیم، شاید این اظهارنظر از سوی وزارت بهداشت به دنبال اقناع افکار عمومی است تا نشان دهد پرداختی به پزشکان آنگونه که گفته می‌شود نیست.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری ادامه داد: اگر این محاسبه درست باشد و تفاوت فقط 3 برابر باشد، جامعه پرستاری از این اختلاف 3 برابری استقبال می‌کند و از وزارت بهداشت تشکر می‌کند، چرا که همواره به دنبال آن بوده است.

وی افزود: اگر این درست است، وزیر بهداشت با ابلاغ یک دستورالعمل به دانشگاه‌ها، حداکثر اختلاف درآمد بین پزشک و پرستار را همین 3 برابر تعیین و اعلام کند. در حالی که قطعاً اینگونه نیست.

وی گفت: نظام پرداخت براساس استانداردهای سایر کشورها و شاخص‌هایی مثل سختی کار، ریسک خطر برای بیمار و ارائه کننده خدمت، مقطع تحصیلی، تخصص، شیفت غیرمتعارف، کیفیت خدمات، رضایتمندی مردم و ساعت حضور افراد تعیین می‌شود، در حالی که در کشور ما اینگونه نیست.

وی گفت: تعرفه‌ها به‌گونه‌ای تعریف شده که نه تنها ما معترض هستیم بلکه قاطبه پزشکان عمومی و پزشکان داخلی که شامل روانپزشکان و گوارش می‌شود، در واقع غیر جراحان، ناراضی هستند و نظام پرستاری اعلام می‌کند که آمادگی دارد براساس منابع معتبر دنیا نظام پرداخت عادلانه را تعیین کرده تا تیم درمانی منسجم شود.

شریفی مقدم در بخش دیگری در رابطه با اظهارنظر جامعه جراحی مبنی بر اینکه دریافت زیرمیزی حق پزشک است، گفت: اکنون در دنیا پزشکان نباید از نظام قانونی پرداخت تخطی کنند، در غیر این صورت به شدت با آنها برخورد می‌شود چون سلامت و جان مردم شوخی نیست.

وی افزود: اینکه به بهانه بی موقع گرفتن کارانه، دریافت زیرمیزی را حق خود بدانند، لطمه‌ای است که نظام سلامت را دربرمی‌گیرد.

شریفی مقدم گفت: این زمانی رخ می‌دهد که یک جریان پزشک‌سالار در نظام سلامت، تصمیم‌گیر، سیاستگذار و ناظر باشد، در نتیجه زیاده‌خواهی‌ها اینگونه مطرح می‌شود و این زیاده‌خواهی در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اختلاف هزار برابری درآمد پزشک و پرستار/نفوذ جریان پزشک‌سالار به نظام سلامت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X