دغدغه‌ای که «دی‌کاپریو» را رها نمی‌کند

«لئوناردو دی‌کاپریو» پس از درخشش در اسکار 2016 و کسب اولین تندیس اسکارش‌، فعالیت‌های عادی و مورد علاقه خود را از سر گرفته بود و در همین راستا اقدام به انتشار عکس از دریاچه در معرض خطر ارومیه کرد که هموطنان بار دیگر این موضوع را سوژه جریان‌سازی دیگری قرار دارند و موجی از پیام‌های خوشایند و ناخوشایند خود را روانه صفحه اینستاگرام این هنرپیشه آمریکایی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «لئوناردو دی‌کاپریو» فقط یک بازیگر موفق نیست‌، او به طور حرفه‌ای در زمینه محافظت از محیط زیست فعالیت می‌کند و صفحه‌های اجتماعی‌اش به مطالبی در این زمینه اختصاص دارند.

او که آثاری چون «الماس خونین»، «جاده انقلابی»، «تایتانیک»، «هوانورد»، «جزیره شاتر» و «بازگشته» را در کارنامه حرفی‌اش دارد، عکسی از کشتی به گل نشسته در بخش خشک‌شده دریاچه ارومیه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و زیر آن به نقل از پایگاه جهانی هواشناسی، نوشت: «یک کشتی مخروبه در دریاچه خشک شده ارومیه در شمال غربی ایران. این بزرگترین دریاچه نمک در خاورمیانه است، اما در حال حاضر فقط پنج درصد از آب آن باقی مانده. از دو دهه پیش به دلیل تغییر آب و هوا، ساخت و ساز سد و کاهش بارندگی، دریاچه رو به خشکی رفته است.»

عکس این مطلب دست به دست در تلگرام و دیگر شبکه‌های مجازی ایرانی‌ها چرخید و باعث بروز واکنش‌های متعدد و متفاوتی شد. بسیاری از کاربران ایرانی اینستاگرام به صفحه «دی‌کاپریو» رفتند و از او تشکر کردند‌،ستاد احیای دریاچه ارومیه از توجه این هنرمند به محیط زیست ایران سپاسگزاری کرد و از وی برای دیدار از وضعیت جدید دریاچه ارومیه دعوت به عمل آورد. اما در این میان کامنت‌های پر از توهین و ناسزای برخی ایرانی‌ها پای این تصویر، جز ابراز تاسف و شرمندگی حرف دیگری باقی نگذاشته است...

به این بهانه نگاهی خواهیم داشت به فعالیت‌های بشردوستانه «دی‌کاپریو» که حتی در سخنرانی دریافت اسکارش هم از مسائل محیط زیستی غافل نشد.

پست اینستاگرامی «دی‌کاپریو» برای دریاچه ارومیه

«لئوناردو دی‌کاپریو» پس از موفقیت فیلم سینمایی «تایتانیک»، در سال 1998 یعنی زمانی که 24 سال داشت، بنیاد «لئوناردو دی‌کاپریو» را برای حمایت از محیط زیست راه‌اندازی کرد؛ این موسسه‌، نهادی غیرانتفاعی بود برای افزایش آگاهی نسبت به مسائل محیطی. گرچه بخش‌های مختلف طبیعت محور توجه «دی‌کاپریو» بود، ‌اما او بیشتر تمرکز خود را روی مباحثی چون گرم شدن کره زمین‌، حفظ تنوع زیستی زمین و حمایت از انرژی‌های قابل تجدید قرار داد.

بنیاد «دی‌کاپریو» در 40 کشور جهان روی پروژه‌های متعدد محیط زیستی کار کرده و دو فیلم مستند به نام «سیاره آب» و «گرمایش‌ جهانی» ساخته و منتشر کرده است.

فعالیت‌های چشمگیر این بازیگر و فعال اجتماعی در این زمینه جوایزی را از سوی گروه‌های حامی محیط زیست برایش به ارمغان آورد که جایزه محیط زیست «مارتین لیتون» سال 2011 و جایزه رهبری محیط زیست 2003 که از سوی موسسه جهان سبز آمریکا برگزار می‌شود، از این جمله هستند.

«دی‌کاپریو» سال 2000 جشن روز ملی زمین را در آمریکا برگزار کرد و در این مراسم با رییس جمهور وقت کشورش «بیل کلینتون» مصاحبه کرد‌. این دو درباره موضوعاتی چون گرمایش زمین و مسائل محیط زیستی با هم به گفت‌وگو پرداختند.

او در سال 2007 نقش مهمی را در ساخت مستند «ساعت یازدهم» ایفا کرد. این مستند درباره روابط انسانی‌ها با طبیعت و گرمایش کره زمین بود. این هنرمند، تهیه‌کنندگی‌، نویسندگی و روایت این فیلم را به طور مشترک با دیگر عوامل آن برعهده داشت.

هنرپیشه «جزیره شاتر» در سال 2013 از طریق برگزاری حراجی آثار هنری که به نام «ساعت یازدهم» برپا شد، ‌40 میلیون دلار کسب کرد و آن را در راه اهداف بنیاد حامی محیط زیست خود خرج کرد.

او در این حراجی به شرکت‌کنندگان گفت: «جوری چانه بزنند که انگار سرنوشت کره زمین به ما بستگی دارد.» این گونه بود که این حراجی، پردرآمدترین حراجی خیریه مربوط به مسائل محیط زیستی جهان لقب گرفت.

«دی‌کاپریو» معتقد است که گرمایش کره زمین «چالش شماره یک محیط زیست جهان» است. او یکی از حامیان فعال نهادها و موسسات محیط زیستی است و عضو بسیاری از آن‌هاست.

این هنرپیشه اوایل سال جاری میلادی به اندونزی سفر کرد و دولت این کشور را به خاطر گسترش صنعت روغن پالم که منجر به از بین رفتن جنگل‌های «سوماترا» می‌شود، مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش ویکی‌پدیا، «دی‌کاپریو» از وسائل نقلیه دوست‌دار محیط زیست همچون «تسلا رودستر» اتومبیل الکتریکی، «فیسکر کارما» اتومبیل هیبریدی و خودرو ی «تویوتا پریوس» استفاده می‌کند. انرژی مورد استفاده در خانه‌ او با نور خورشیدی تامین می‌شود.

دیدار «دی‌کاپریو» از اندونزی و گونه‌های حیوانی در معرض خطر

بازیگر «تایتانیک» در سال 2014 از سوی سازمان ملل به عنوان نماینده بخش تغییرات آب‌وهوایی برگزیده شد. او اواخر همان سال با اعضای نشست آب‌وهوای سازمان ملل دیداری داشت. آوریل سال جاری میلادی بود که «دی‌کاپریو» بار دیگر پیش از امضای توافق تغییرات آب‌وهوایی پاریس در مقر سازمان ملل سخنرانی کرد.

این فعال اجتماعی در سال گذشته فیلمی به نام «توطئه گاوی» را تولید کرد که در آن تاثیر دامداری بر طبیعت و نقش بسیاری از نهادها در

این مساله مورد بررسی قرار گرفته است.

«دی‌کاپریو» وقتی پس از 20 سال انتظار برای دریافت تندیس اسکار، به عنوان بازیگر «بازگشته» جدیدترین فیلم «الخاندرو گونزالز ایناریتو» روی سن مراسم آکادمی علوم و هنرهای اسکار رفت، نگرانی خود را برای آینده زمین این‌گونه بیان کرد:

«... و در آخر فقط می‌خواهم بگویم فیلم «بازگشته» درباره رابطه انسان با دنیای طبیعی است. ما در سال 2015 گرم‌ترین سال جهان در تاریخ را تجربه کردیم. برای ساخت این فیلم باید به جنوبی‌ترین نقطه کره زمین می‌رفتیم تا بتوانیم برف پیدا کنیم. تغییرات آب‌وهوایی مساله‌ای واقعی است و دارد اتفاق می‌افتد. این حساس‌ترین تهدیدی است که نوع بشر در حال حاضر با آن روبروست و ما نیاز داریم که در کنار هم کاری انجام دهیم و دیگر طفره نرویم. ما باید از رهبرانی در سرتاسر دنیا حمایت کنیم که پشت آلوده‌کنندگان و کمپانی‌های بزرگ نیستند و به نفع تمام بشریت‌، تمام مردم محروم دنیا و میلیون‌ها و میلیون‌ها انسان بی‌بضاعت که تحت تاثیر این جریان قرار گرفته‌اند، حرف می‌زنند. افرادی که برای فرزندانِ فرزندان ما و برای مردمی که صدایشان توسط سیاست‌های حریصانه خفه شده، حرف می‌زنند.

امشب من از همه شما برای این جایزه شگفت‌انگیز متشکرم. بیایید خیلی روی این کره خاکی حساب باز نکنیم. من روی امشب حساب باز نمی‌کنم. خیلی ممنون.»

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دغدغه‌ای که «دی‌کاپریو» را رها نمی‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X