عدم حمایت از هنرمند باعث تولید آثار نازل می‌شود

غلامعلی حدادعادل رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عدم حمایت از هنرمند باعث تولید آثار نازل می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، صد و هجدهمین جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حدادعادل برگزار شد.

در این جلسه که به بررسی سرفصل‌های رشته اقتصاد فرهنگ و هنر در مقطع کارشناسی ارشد اختصاص داشت، گزارش تهیه شده در کارگروه هنر شورای تحول و ارتقاء پیرامون این موضوع ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به نقش اقتصاد در فرهنگ و هنر و تأکید بر لزوم توجه بیشتر به مطالعات میان رشته‌ای در این زمینه، فراهم کردن زمینه برای درآمدزایی و تولید ارزش افزوده از طریق فعالیت هنری از اهم اهداف تأسیس این رشته برشمرده شده است.

در بخش دیگری از این گزارش، توجه به هنرهای بومی بازارشناسی، مدیریت، کارآفرینی و مالکیت معنوی از سایر مواردی برشمرده شد که راه‌اندازی این رشته را الزامی کرده است.

پس از ارائه این گزارش، غلامعلی حداد عادل در سخنانی گفت: یکی از ضعف‌های موجود در عرصه فعالیت هنری در کشور عدم تأمین یک درآمد ثابت و مطمئن برای اکثر فعالان هنری است.

وی افزود: اگر هنرمند به نحو مناسب مورد حمایت قرار نگیرد، بعضاً به سمت تولید آثار نازل و عامه‌پسند به منظور کسب درآمد می‌رود.

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: از جانب دیگر بعضاً مشاهده می‌شود که یک هنرمند قابل به علت نداشتن درآمد مناسب، حاضر شده تا در قبال دریافت مبلغ کلان از دشمنان بر علیه ملت ایران و انقلاب اسلامی اثر هنری تولید کند.

بعد از سخنان حداد عادل، اعضا به بیان نظرات خود پرداختند که قابلیت و توانایی حوزه هنر در ایجاد 3 میلیون فرصت شغلی، توانایی هنر در ایجاد روحیه وطن دوستی، برنامه‌ریزی به منظور سوق‌دهی سرمایه‌گذاری‌ها به سمت صنایع فرهنگی و زمینه‌سازی برای حضور بیش از پیش هنرمندان ایرانی در بازارهای بین‌المللی از اهم آنهاست.

بعد از ارائه این مباحث و موافقت‌ اعضای شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی با ایجاد این رشته، موضوع سرفصل‌های این رشته در دستور کار قرار گرفت.

در بخش مربوط به سرفصل‌های رشته مزبور، مواردی مانند اقتصاد حق نمونه‌برداری (کپی رایت)، اقتصادسنجی، مبانی اقتصاد فرهنگ و هنر، اقتصاد گردشگری و میراث فرهنگی و بازاریابی مورد اشاره قرار گرفته است.

در ادامه مبحث سرفصل‌های رشته اقتصاد فرهنگ و هنر با اشاره به جذب دانشجو در این رشته از میان فارغ‌التحصیلان هنر و اقتصاد، بر لزوم راه‌اندازی این رشته در دانشکده هنر تأکید شده است.

بعد از ارائه این بخش از گزارش هم اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که لزوم آشنایی دانشجویان این رشته با فلسفه هنر، گنجانیدن اقتصاد سیاسی فرهنگ و هنر و دیپلماسی هنری در سرفصل‌های این رشته، معطوف بودن همه برنامه‌ریزی‌ها در این رشته به ایجاد اشتغال و فرصت شغلی از جمله این پیشنهادات بود.

 ادامه بررسی سرفصل‌های رشته اقتصاد فرهنگ و هنر به جلسه بعد موکول شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عدم حمایت از هنرمند باعث تولید آثار نازل می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X