لزوم تدوین لایحه حمایت از افراد دارای اتیسم در مجلس

به گزارش خبرنگار مهر، در این همایش که با حضور علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی، محمدهادی ایازی معاون وزیر بهداشت و همچنین برخی چهره های ورزشی و هنری کشورمان همچون فاطمه معتمدآریا و رضا یزدانی برگزار شد، تعداد زیادی از خانواده ها و افراد دارای اختلال اتیسم حضور داشتند.

آغاز گفتگوی ملی در زمینه اتیسم

محمدتقی جغتایی، مشاور وزیر بهداشت در این مراسم با تاکید بر اهمیت تشخیص به موقع اختلال اتیسم گفت: هرچه غربالگری زودتر انجام شود، موثرتر است. همچنین ارجاع به موقع به مراکز تخصصی و ارائه خدمات مختلف روانشناسی، توانبخشی، مددکاری و حتی تغذیه در بهبود کیفیت زندگی افراد دارای اتیسم بسیار مهم است.

وی با اشاره به لزوم تغییر نگاه جامعه به این اختلال افزود: کودکان دارای اتیسم همانند همه کودکان هستند اما تفاوتهایی دارند که باید این تفاوتها را شناخت و درک کرد.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: دستگاه های بسیاری در زمینه ارائه خدمات به افراد دارای اتیسم مسئولیت دارند و خوشبختانه کارگروهی با حضور وزارت رفاه، وزارت آموزش و پرورش و انجمن های علمی اتیسم تشکیل شده است تا وظایف هر سازمان در یک گفتگوی ملی تعیین شود.

لزوم تدوین لایحه حمایت از افراد دارای اتیسم در مجلس

همچنین انصاری عضو هیات مدیره انجمن اتیسم با اشاره به وجود 2 قطعنامه سازمان ملل در خصوص اختلال اتیسم گفت: یک قطعنامه در سال 2005 و یکی در سال 2014 به موضوع اتیسم پرداخته است که این در مورد هیچ اختلال دیگری سابقه ندارد. اتیسم از معدود مسایل بشری است که  روز جهانی آگاه سازی دارد زیرا هم در زمینه سبب شناسی و هم در زمینه درمان بسیار ناشناخته است.

وی ادامه داد: به طور میانگین از هر 68 کودک یک نفر مبتلا به اتیسم می شود که این آمار در پسرها یک نفر در هر 42 نفر است. این آمار مربوط به سال 2014 است و همه ساله رشد دارد.

انصاری اضافه کرد: در آسیا، آمریکای شمالی و اروپا یک تا 2 درصد جامعه در طیف اتیسم هستند که آمار 100 میلیون نفری را به خود اختصاص می دهند. به طوری که هزینه سالانه اتیسم در آمریکا حدود 260 میلیارد دلار است.

عضو انجمن اتیسم تاکید کرد: اگر رسیدگی به موقع به مبتلایان اتیسم انجام نشود این اختلال می تواند به معلولیت ذهنی منجر شود.

وی افزود: مثلث وزارت رفاه، آموزش و پرورش و وزارت بهداشت باید با یک هماهنگی ملی اقدام کنند و نیاز به یک هماهنگ کننده فراوزارتخانه ای در این زمینه احساس می شود.

انصاری گفت: با توجه به اینکه قانون جامع معلولان در کش و قوس تصویب به سر می برد، تدوین یک لایحه یا طرح برای حمایت از افراد دارای اتیسم می تواند موثر باشد.

عضو انجمن اتیسم خاطرنشان کرد: سیاستگذاری ملی در این زمینه باید مبتنی بر 3 اصل باشد که در آن آموزش مادام العمر و فراگیر، درمان مبتنی بر بیمه و حمایت از اشتغال و ازدواج افراد اتیسم پیش بینی شده باشد.

من هم دارای اختلال اتیسم هستم

در ادامه این مراسم فاطمه معتمدآریا با بیان اینکه دقت بالا به جزییات یکی از خصوصیات رفتاری افراد مبتلا به اختلال اتیسم است، گفت: شاید در این خصیصه با افراد دارای اتیسم دارای اشتراک باشم زیرا به عنوان یک بازیگر همواره باید به جزییانی همچون نگاه به اطراف و شنیدن صداهای کوچک دقیق باشم. 

وی با اشاره به اطلاعات زیادی که در زمینه اختلا اتیسم در این همایش ارائه شد، افزود: با نگاه حساس تر و شنوایی تیزتر به محیط من هم می توانم با افتخار جزو خانواده اتیسم به شمار بیایم.

در پایان این همایش، از تعدادی از کودکان و نوجوانان دارای اتیسم که در زمینه های مختلف هنری، فرهنگی و ورزشی به موفقیت هایی دست یافته اند یا مقامات کشوری و بین المللی کسب کرده اند، با حضور وزیر تعاون تقدیر شد.

 

 

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم تدوین لایحه حمایت از افراد دارای اتیسم در مجلس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X