سلامت زنان بانادیده گرفتن زایمان طبیعی به خطر افتاده است

فرهنگ بابا محمودی روز یکشنبه در جشنواره ترویج زایمان طبیعی مازندران افزود : زایمان طبیعی که با وضعیت فیزیولوژیک زنان سنخیت دارد در سالهای اخیر به فراموشی سپرده شده است .
وی از زایمان سزارین به عنوان جایگزینی نام برد که بواسطه آن خطراتی سلامت زنان را تهدید می کند .
مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به برخی خطرات و آسیب های ناشی از زایمان سزارین برای بانوان اشاره کرد و ادامه داد : عفونت ، خونریزی ، درد همیشگی و گاهی مرگ و میر مادران شرایطی است که بعد از زایمان سزارین برای آنان بوجود می آید .
وی اضافه کرد : در حالیکه زایمان طبیعی علاوه بر نداشتن این اثرات و مسائل بیماری ، متناسب با شرایط جسمی بانوان و همچنین در سلامتی نوزادانشان نیز تاثیر دارد.
بابا محمودی به آمار مرگ ومیر مادران باردار اشاره کرد و گفت که سزارین عامل 70 درصدی مرگ و میر این مادران است .
وی ادامه داد : اجرای طرح تحول سلامت دولت یازدهم مبنی بر رایگان کردن زایمان طبیعی و مناسب سازی زایشگاه ها با عنوان بازگشت دوباره بانوان جامعه به سمت این نوع زایمان و سلامتی آنان است .
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران نقش ماماها را در ترویج زایمان طبیعی بسیار حائز اهمیت دانست و افزود : نوع برخورد و رفتار این قشر با بانوان باردار قبل ، بعد و هنگام زایمان در ایجاد فضای آرام و بدون ترس برای آنان تاثیر دارد .
وی نمودار زایمان سزارین در مازندران را نموداری نامناسب در کشور برشمرد و ادامه داد : مازندران از میانگین کشوری نیز زایمان سزارین بالایی دارد .
آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران نشان می دهد که 62 درصد موالید در این استان از طریق زایمان سزارین و این درحالیست میانگین زایمان سزارین در کشور 56 درصد موالید است .
تلاش برای ترغیب زنان به زایمان طبیعی از جمله برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام شده است که برای این منظور اقداماتی نظیر مناسب سازی فضای زایشگاه ها ، آموزش بانوان باردار و بکارگیری ماماهای با تجربه از آن جمله است .
2096/6097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سلامت زنان بانادیده گرفتن زایمان طبیعی به خطر افتاده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X