امروز صلح و امنیت بین‌المللی را نمی‌توان جز در چارچوب‌های فکری و علمی نوین تحلیل کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا - نسرین مصفا عصر یکشنبه در نشست جوانان، صلح و امنیت در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به قطعنامه 2250 شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسامبر 2015 اظهار داشت: این قطعنامه تنها بخشی از تلاش‌های گسترده سال‌های اخیر در رسمی کردن مفاهیم و راهکارهای جدید در صلح و امنیت بین‌المللی است.
وی افزود: این قطعنامه نقش جوانان و سازمان‌های مرتبط با جوانان به‌عنوان یکی از شرکای اصلی تلاش‌های بین‌المللی در مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم و ترویج صلح و حفظ امنیت بین‌المللی را تاکید می‌کند.
مصفا گفت: این قطعنامه در زمانه‌ای صادر شد که بیش از 600 میلیون جوان در مناطق مخاصمات مسلحانه و یا ناآرام زندگی می‌کنند؛ زمانی به نقش جوانان و راهکارهای مشارکت همه جانبه آنها در امور سیاسی و اجتماعی جوامع محلی پرداخت که جوانی در بروکسل ناامید از سازوکارهای اجتماعی محلی به افراط‌گرایی داعشی رو می‌آورد.
وی ادامه داد: زمانی که این قطعنامه به دنبال هویت بخشی جوانان در سازوکارهای امنیتی بین‌المللی رفت که بخشی از جمعیت جوان جهان هویت خود را در مقابله با ساخت موجود و در ارکان‌های افراطی می‌جویند.
مصفا ادامه داد: در نگاهی گذرا شاید توجه به جوانان و نقش آنان در صلح و امنیت بین‌المللی تشریفاتی به نظر بیاید اما با عنایت به آنچه که در جهان می‌گذرد و نظام بین‌المللی‌ای که در حال گذار است، جوانان را باید به‌عنوان جمعیتی محکم و به‌عنوان یک کنشگر غیردولتی با ظرفیت به حساب آورد.
رییس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد اظهار داشت: در قطعنامه مذکور به لزوم حضور و رهبری جوانان در جوامع به‌ویژه به هنگام پاسداری از صلح و یا جلوگیری از مخاصمات تاکید شده است. اعلامیه جوانان امان (اردن)، یکی از این مثال‌هاست که طی آن و در طی اولین مجمع جوانان و صلح و امنیت نیاز برای افزایش حمایت نهادی در قبال ابتکارها و برنامه‌هایی با محوریت جوانان مورد تاکید قرار گرفت.
مصفا افزود: از این منظر می‌توان به این قطعنامه نگریست که در زمانی که مسبب بسیاری از اقدامات تروریستی و خشن یا هرج و مرج نارضایتی را جوانان می‌دانند، قطعنامه شورای امنیت به نقش مثبت و ایجابی جوانان در جهان تصریح دارد. جوانان هم نیازمند حمایت و هم نیازمند مشارکت هستند.
وی گفت‌: در عرصه حقوق بین‌الملل، زنان و کودکان به‌عنوان اقشار آسیب‌پذیر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند اما کمتر به جایگاه جوانان در واقع مرحله بین کودکی و بزرگسالی توجه شده است. این قطعنامه صراحتا لزوم توجه به جوانان را در سطح تقریبی زنان و کودکان تعریف کرده است؛ ضمن تاکید بر نقش مثبت آنها، جایگاه آسیب‌پذیر آنها در جهان، بیکاری فزاینده، فقر گسترده، انتظارات بی‌پایان و امکانات و منابع محدود را تدوین کرده است.
مصفا گفت‌: در سطح نهادی، قطعنامه زمینه‌های لازم برای چارچوب بین‌المللی مستحکم جهت مشارکت جوانان در صلح و امنیت بین‌المللی را فراهم می‌آورد. در سطح عملی، عرصه اقدام جوانان از سطح ملی به سطح بین‌المللی رسیده است.
وی افزود: در سطح شناختی و گفتمانی به جوانان مسئولیت مضاعف داده شده است که به‌عنوان نمونه همایش امروز ناشی از این مشروعیت‌بخشی به موضوع جوان و اهمیت بیش از پیش آن است.
در این نشست، همسر وزیر امور خارجه،‌ کاردار سفارت فرانسه در تهران و نماینده سفارت فلسطین در تهران حضور دارند.
قرار است، سفیر فرانسه در تهران نیز در این نشست سخنرانی کند.
سیام ** 6084 ** 3377 ** 3053 /1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امروز صلح و امنیت بین‌المللی را نمی‌توان جز در چارچوب‌های فکری و علمی نوین تحلیل کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X