تاثير حضور مثبت بانوان دانشگاهي در فرهنگ خانواده هاي خراسان جنوبي

هم اكنون حدود 51 هزار دانشجو در مراكز آموزش عالي استان كه حدود 800 هزار نفر جمعيت دارد،در حال تحصيل هستند كه 92درصد آنها با سوادند.
مژگان شريفي روز يكشنبه در نشستي در آستانه چهلمين سال تاسيس دانشگاه بيرجند(چهارم خرداد 95) افزود: نقش و جايگاه فرهنگي و اجتماعي زنان در خراسان جنوبي از جايگاه نسبتا خوبي برخوردار است.
وي خراسان جنوبي را مهد تمدن و فرهنگ ناميد و اظهار كرد: تعداد زيادي از نيروي انساني آن در ساير استانها اشتغال دارند كه بر اساس آخرين آمار و اطلاعات به ازاي 4.57 نفر جمعيت يك نفر در دوره كارشناسي ارشد تحصيل كرده اند كه چنين رتبه اي ، افتخاري براي منطقه است.
وي بيان كرد: زنان خراسان جنوبي در عرصه هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي حضور فعالي دارند و برخي مواقع، باورهاي اشتباهي در مورد توانايي آنها بيان مي شود، در حاليكه اين قشر قادر است، توانمندي هاي خود را در عرصه هاي مختلف در كشور به ويژه استان نشان دهند.
وي افزود: «نجمه خدمتي» بانوي المپيكي تيرانداز ايران يكي از دختران مركز استان و دانشجوي دانشگاه بيرجند است كه تاكنون افتخار زيادي براي كشور و استان به ارمغان آورده است.
شريفي ادامه داد: همچنين « زهرا علي زاده ثاني» بانوي مخترع طبسي، توانست در سال 1392 مدال طلا و جايزه ويژه چهل و يكمين جشنواره اختراع ژنو را از آن خود كند.
مديركل امور بانوان و خانواده استانداري خراسان جنوبي يادآور شد: بانوان منطقه مانند ساير نقاط كشور از سال 1357تاكنون پا ‌به ‌پاي مردان و حتي گسترده تر از آنان در صحنه هاي مختلف حضور داشته اند و افزايش حضور آنها در عرصه‌ هاي قدرت و تصميم ‌گيري نشانه ‌اي از توسعه نيروي انساني در استان است.
به گفته وي بانوان استان سهم ارزنده اي در مديريت بخش هاي مختلف دستگاه هاي اجرايي و تدريس در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي بر عهده دارند.
وي يادآور شدد: در عرصه ملي و بين المللي پنج پدر علم فرزندان اين استان هستند و تاثير علم و فرهنگ با توجه به قدمت دانشگاه بيرجند قطعا در حوزه زنان و فرهنگ خانواده در استان نقش موثري داشته است.
از جمله اين افراد كاظم معتمد نژاد پدر علم ارتباطات، غلامحسين شكوهي پدر تعليم و تربيت، گنجي پدر علم جغرافيا و جلالي مود سم شناس جهاني و ... از فزندان خراسان جنوبي هستند.
مشاركت اقتصادي بانوان خراسان جنوبي17.1 است، بر اساس آمار و اطلاعات سال گذشته11 هزار622 نفر زنان استان در بخش دولتي و 29 هزار و 186 تن در بخش خصوصي مشغول فعاليت هستند.
109سال قبل (1286ه.ش) مدرسه شوكتيه بعد از مدرسه دارالفنون تهران و رشديه بيرجند به عنوان سومين واحد آموزشي به سبك جديد در ايران در شهر بيرجند تاسيس شد.
هم اكنون دانشگاه بيرجند با حدود 12 هزار دانشجو،11 دانشكده، سه آموزشكده، يك پژوهشكده ، دو مركز پژوهشي، يك رصدخانه، 10 گروه پژوهشي، 331 عضو هيات علمي و 339 كارمند اداري در 10 كد رشته كارداني، 116 رشته كارشناسي، 152 رشته كارشناسي ارشد، 33 كد رشته دكتراي تخصصي فعاليت دارد.
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاثير حضور مثبت بانوان دانشگاهي در فرهنگ خانواده هاي خراسان جنوبي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X