تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه نتیجه اهتمام و اقدام های همه جانبه دولت

به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه پس از گذراندن دوره سخت حدود 2 دهه ای در كاهش مستمر تراز آبی و كاهش نزدیك به هشت متری این تراز و دهها میلیارد مترمكعبی آب، امسال با عنایت ی الهی و همت دولت تدبیر و امید، مسئولان دستگاه های اجرایی و همراهی مردم، روزگار خوشی را می گذراند و تراز آن به حدود 1271.1 متر رسیده كه در چند سال اخیر بی سابقه بوده است.
این دریاچه در حالی به تراز بالاتر از 1271 متری رسیده كه در ابتدای سال آبی جاری تراز آن اندكی بیش از 1270 متر بوده و در سال آبی گذشته نیز عددی كمتر از 1270.5 متر را نشان می داد.
به گفته مسئولان در حال حاضر از وسعت بیش از پنج هزار كیلومتر مربعی دریاچه ارومیه، بیش از سه هزار كیلومتر مربع در گستره آبی قرار گرفته و حجم آب آن نیز به بیش از سه و نیم میلیارد متر مكعب رسیده است كه همه اینها خبرهایی خوش برای هواداران میلیونی احیای دریاچه ارومیه است كه نظیر این خبرها را در سال های اخیر نشنیده بودیم.
برخی از صاحب نظران معتقد هستند كه این میزان آب به دلیل ورود سامانه های بارشی متعدد و تحقق بارش های قابل توجه برف و باران در منطقه در حوضچه دریاچه ارومیه جمع شده ولی آمارها نشان می دهد كه بارش های امسال در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود 9 درصد و 32 میلیمتر كمتر از سال قبل بوده است.
به منظور بررسی وضعیت فعالیت های فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته و همچنین اقدامات انجام شده توسط دستگاه های مختلف اجرایی در خصوص برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه عصر شنبه جلسه ای در استانداری آذربایجان غربی برگزار شد كه در آن نیز اجرای طرح های تثبیتی و احیایی و همچنین برنامه های فرهنگی و اجتماعی درخصوص كاهش مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف و كشت یكی از عوامل افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه و رسیدن به اهداف تثبیتی ستاد عنوان شد.

** اجرای چند طرح برای احیای دریاچه ارومیه
قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی در این جلسه گفت: ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد كه به رغم كاهش بارش نزولات آسمانی، شاهد افزایش قابل توجه تراز دریاچه ارومیه بوده ایم كه این امر ناشی از تلاش مستمر دولت و دستگاه های اجرایی برای رسیدن به شرایط تثبیتی و احیایی در دریاچه ارومیه است.
وی افزود: در سال گذشته میزان بارش صورت گرفته بیشتر از امسال بود ولی امسال به علت اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه، آب ناشی از باران و برف در كنار اجرای طرح های احیایی، وارد بستر دریاچه شده و حجم آب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
وی ضرورت توجه بیشتر دستگاه های اجرایی كشوری به موضوع اشتغال جایگزین را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد تاكید قرار داد و اضافه كرد: در یكی از موارد توسعه اشتغال صنعتی در این حوضه، سرمایه گذار لازم برای استحصال پتاس از نمك دریاچه ارومیه وجود دارد ولی سازمان های دخیل، توجه لازم را به این امر نداشته و مجوزهای لازم را ارائه نمی كنند.
استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از فعالیت های فرهنگی صورت گرفته در استان، لزوم تلاش بیشتر در این خصوص را یادآوری كرد و ادامه داد: یكی از نتایج قابل توجه این امر، تجمیع بیش از سه هزار هكتار زمین و استفاده از آبیاری قطره ای برای آن است كه توسط خود كشاورزان صورت گرفته و كار ارزشمندی به شمار می رود.
سعادت اظهار كرد: دولت تدبیر و امید، به مشاركت مردم در احیای دریاچه ارومیه اعتقاد جدی دارد و این امر را با قوت و قدرت ادامه می دهد.
وی با اشاره به كمبود آب در آذربایجان غربی و لزوم توجه به صرفه جویی در مصرف آن تاكید كرد: در صورتی كه مشكل دریاچه ارومیه نیز اتفاق نمی افتاد ما ملزم به اجرای طرح های اصلاح الگوی مصرف آب و اصلاح الگوی كشت در استان بودیم ولی خشك شدن دریاچه ارومیه، عمق مشكل را به خوبی به ما نمایان كرد.
وی تلاش در راستای افزایش راندمان محصولات كشاورزی در آذربایجان غربی را مورد تاكید قرار داد و گفت: در حال حاضر از هر هكتار باغ سیب در استان حدود 30 تن محصول برداشت می شود در حالی كه در باغ نمونه شهر ورامین كه اصلاج الگوی كشت در آن صورت گرفته، از هر هكتار بیش از 60 تن سیب برداشت می شود كه ما باید تلاش كنیم به این نقطه برسیم.

** تخصیص 10 هزار و 190 میلیارد ریال اعتبار توسط دولت به احیای دریاچه ارومیه
مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در 2 سال گذشته 10 هزار و 190 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت تدبیر و امید به موضوع احیای دریاچه تخصیص داده شده كه در شرایط مالی نامناسب كشور، اعتباری قابل توجه بوده و نشانه توجه دولت به این امر است.
وی افزود: از این میزان چهار هزار و 450 میلیارد ریال در سال 93 و پنج هزار و 740 میلیارد ریال در سال گذشته تخصیص یافته است.
وی اضافه كرد: اختصاص این میزان اعتبار، زمینه ساز تسریع در اجرای پروژه های احیایی دریاچه ارومیه بوده و اهتمام دولت را به این امر نشان می دهد.
مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه بر اصلاح الگوی كشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با همراهی مردم تاكید كرد و ادامه داد: این امر می تواند تاثیری دوچندان در احیای دریاچه ارومیه داشته و مانع رشد بی رویه مصرف آب در بخش كشاورزی در این حوضه شود.
در این جلسه گزارشی از وضعیت اجرای طرح های احیایی دریاچه ارومیه توسط دستگاه های اجرایی مسئول ارائه شد.
2093/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه نتیجه اهتمام و اقدام های همه جانبه دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X