تثبيت وضعيت درياچه اروميه نتيجه اهتمام و اقدامات همه جانبه دولت

به گزارش خبرنگار ايرنا، درياچه اروميه پس از گذراندن دوره سخت حدود دو دهه اي در كاهش مستمر تراز آبي و كاهش نزديك به هشت متري اين تراز و دهها ميليارد متر مكعبي آب، امسال با عنايت هاي الهي و همت دولت تدبير و اميد، مسئولان دستگاه هاي اجرايي و همراهي مردم، روزگار خوشي را مي گذراند و تراز آن به حدود 1271.1 متر رسيده كه در چند سال اخير بي سابقه بوده است.
اين درياچه در حالي به تراز بالاتر از 1271 متري رسيده كه در ابتداي سال آبي جاري تراز آن اندكي بيش از 1270 متر بوده و در سال آبي گذشته نيز عددي كمتر از 1270.5 متر را نشان مي داد.
به گفته مسئولان در حال حاضر از وسعت بيش از پنج هزار كيلومتر مربعي درياچه اروميه، بيش از سه هزار كيلومتر مربع در گستره آبي قرار گرفته و حجم آب آن نيز به بيش از سه و نيم ميليارد متر مكعب رسيده است كه همه اينها خبرهايي خوش براي هواداران ميليوني احياي درياچه اروميه است كه نظير اين خبرها را در سال هاي اخير نشنيده بوديم.
برخي از صاحب نظران معتقد هستند كه اين ميزان آب به دليل ورود سامانه هاي بارشي متعدد و تحقق بارش هاي قابل توجه برف و باران در منطقه در حوضچه درياچه اروميه جمع شده ولي آمارها نشان مي دهد كه بارش هاي امسال در حوضه آبريز درياچه اروميه حدود 9 درصد و 32 ميليمتر كمتر از سال قبل بوده است.
به منظور بررسي وضعيت فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي صورت گرفته و همچنين اقدامات انجام شده توسط دستگاه هاي مختلف اجرايي در خصوص برنامه هاي ستاد احياي درياچه اروميه عصر روز شنبه جلسه اي در استانداري آذربايجان غربي برگزار شد كه در آن نيز اجراي طرح هاي تثبيتي و احيايي و همچنين برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي در خصوص كاهش مصرف آب و اصلاح الگوي مصرف و كشت يكي از عوامل افزايش تراز آبي درياچه اروميه و رسيدن به اهداف تثبيتي ستاد عنوان شد.

*****
اجراي طرح هاي احيايي توسط دولت، بيشترين تاثير را در احياي درياچه اروميه داشته است
قربانعلي سعادت استاندار آذربايجان غربي در اين جلسه گفت: ارزيابي هاي صورت گرفته نشان مي دهد كه به رغم كاهش بارش نزولات آسماني، شاهد افزايش قابل توجه تراز درياچه اروميه بوده ايم كه اين امر ناشي از تلاش مستمر دولت و دستگاه هاي اجرايي براي رسيدن به شرايط تثبيتي و احيايي در درياچه اروميه است.
وي افزود: در سال گذشته ميزان بارش صورت گرفته بيشتر از امسال بود ولي امسال به علت اجراي طرح هاي ستاد احياي درياچه اروميه، آب ناشي از باران و برف در كنار اجراي طرح هاي احيايي، وارد بستر درياچه شده و حجم آب به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.
وي ضرورت توجه بيشتر دستگاه هاي اجرايي كشوري به موضوع اشتغال جايگزين را در حوضه آبريز درياچه اروميه مورد تاكيد قرار داد و اضافه كرد: در يكي از موارد توسعه اشتغال صنعتي در اين حوضه، سرمايه گذار لازم براي استحصال پتاس از نمك درياچه اروميه وجود دارد ولي سازمان هاي دخيل، توجه لازم را به اين امر نداشته و مجوزهاي لازم را ارائه نمي كنند.
استاندار آذربايجان غربي با قدرداني از فعاليت هاي فرهنگي صورت گرفته در استان، لزوم تلاش بيشتر در اين خصوص را يادآوري كرد و ادامه داد: يكي از نتايج قابل توجه اين امر، تجميع بيش از سه هزار هكتار زمين و استفاده از آبياري قطره اي براي آن است كه توسط خود كشاورزان صورت گرفته و كار ارزشمندي به شمار مي رود.
سعادت اظهار كرد: دولت تدبير و اميد، به مشاركت مردم در احياي درياچه اروميه اعتقاد جدي دارد و اين امر را با قوت و قدرت ادامه مي دهد.
وي با اشاره به كمبود آب در آذربايجان غربي و لزوم توجه به صرفه جويي در مصرف آن تاكيد كرد: در صورتي كه مشكل درياچه اروميه نيز اتفاق نمي افتاد ما ملزم به اجراي طرح هاي اصلاح الگوي مصرف آب و اصلاح الگوي كشت در استان بوديم ولي خشك شدن درياچه اروميه، عمق مشكل را به خوبي به ما نمايان كرد.
وي تلاش در راستاي افزايش راندمان محصولات كشاورزي در آذربايجان غربي را مورد تاكيد قرار داد و گفت: در حال حاضر از هر هكتار باغ سيب در استان حدود 30 تن محصول برداشت مي شود در حالي كه در باغ نمونه شهر ورامين كه اصلاج الگوي كشت در آن صورت گرفته، از هر هكتار بيش از 60 تن سيب برداشت مي شود كه ما بايد تلاش كنيم به اين نقطه برسيم.

*****
تخصيص 10 هزار و 190 ميليارد ريال اعتبار توسط دولت به احياي درياچه اروميه
مسعود تجريشي مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه گفت: در دو سال گذشته 10 هزار و 190 ميليارد ريال اعتبار از سوي دولت تدبير و اميد به موضوع احياي درياچه تخصيص داده شده كه در شرايط مالي نامناسب كشور، اعتباري قابل توجه بوده و نشانه توجه دولت به اين امر است.
وي افزود: از اين ميزان چهار هزار و 450 ميليارد ريال در سال 93 و پنج هزار و 740 ميليارد ريال در سال گذشته تخصيص يافته است.
وي اضافه كرد: اختصاص اين ميزان اعتبار، زمينه ساز تسريع در اجراي پروژه هاي احيايي درياچه اروميه بوده و اهتمام دولت را به اين امر نشان مي دهد.
مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه بر اصلاح الگوي كشت در حوضه آبريز درياچه اروميه با همراهي مردم تاكيد كرد و ادامه داد: اين امر مي تواند تاثيري دوچندان در احياي درياچه اروميه داشته و مانع رشد بي رويه مصرف آب در بخش كشاورزي در اين حوضه شود.
در اين جلسه گزارشي از وضعيت اجراي طرح هاي احيايي درياچه اروميه توسط دستگاه هاي اجرايي مسئول ارائه شد.
2093/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تثبيت وضعيت درياچه اروميه نتيجه اهتمام و اقدامات همه جانبه دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X