پيش بيني توليد يك ميليون و 300 هزار تن گندم در گلستان / تحويل با معرفي نامه جهادكشاورزي

محمد ناظري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي بيان كرد: اكنون خوشه هاي گندم كشتزارهاي استان در مرحله پرشدن از دانه قرار دارد.
وي همچنين گفت كه پيش بيني مي شود از مجموع محصول برداشتي در سال زراعي جاري يك ميليون و 200 هزار تن مازاد برنياز گندمكاران استان بوده و به صورت تضميني خريداري شود.
به گفته وي در سال زارعي جاري از 381 هزار و 946 هكتار زيركشت گندم، 220 هزار و 721 هكتارآن به صورت ديم و مابقي كشت آبي است.
ناظري درخصوص تقويم برداشت محصول گندم در استان گفت: با توجه به وضعيت جوي گلستان و تداوم ابري بودن هوا و بارش ها طي چند روز آينده طبق گزارش هواشناسي، احتمال تاخير چند روزه در برداشت محصول وجود دارد.
وي افزود: طبق تقويم زراعي، برداشت گندم از كشتزارهاي مناطق شمالي استان گلستان از اول خردادماه آغاز مي شود.
ناظري فعال كردن كميته پايش محصول گندم، توزيع نهاده هاي موردنياز در زمان مناسب، مشاركت 400 كارشناس كشاورزي در امر راهنمايي گندمكاران براي كاشت، داشت و برداشت، پوشش 85 درصدي كشت مكانيزه، مبارزه با علف هاي هرز پهن برگ در سطح 101 هزار و 218 هكتار، مبارزه با علف هاي هرز كشيده برگ در سطح 80 هزار و 792 هكتار، مبارزه با علف هاي هرز دو منظور در سطح 226 هزار و 355 هكتار، مبارزه با بيماري هاي گندم در سطح 213 هزار و 258 هكتار و فراهم شدن زمينه آبياري 90 هزار هكتار از كشتزارهاي مناطق شمالي استان را از عوامل موثر در افرايش راندمان توليد گندم در سال زراعي جاري برشمرد.

* كشاورزان قبل از برداشت معرفي نامه از جهادكشاورزي دريافت كنند
مسوول طرح محوري كشت گندم جهادكشاورزي گلستان از كشاورزان استان درخواست كرد كه قبل از برداشت محصول، به مراكز جهادكشاورزي محل سكونت خود مراجعه كرده و معرفي نامه برداشت گندم را دريافت كنند.
وي افزود: اين طرح در سال زراعي جاري با دستور وزير جهادكشاورزي در قالب توليد گندم شناسنامه دار و به منظور كوتاه كردن دست واسطه ها و سود جويان اجرا مي شود.
به گفته وي ارايه اين معرفي نامه از سوي كشاورز به هنگام فروش گندم مازاد بر نياز خود به مراكز خريد تضميني ضروري است.
ناظري همچنين گفت كه براي كشت گندم در سال زراعي جاري جهادكشاورزي گلستان با 32 هزار و 712 بهره بردار در حوزه اراضي آبي و 22 هزار و 985 بهره بردار در بخش اراضي ديم قرار داد بسته است.
برنامه ابلاغي وزارت جهادكشاورزي به سازمان جهادكشاوري گلستان در سال زراعي 95 – 94، توليد يك ميليون و 23 هزار و 220 تن گندم در سطح 359 هزار و 852 هكتار است.
كشت گندم در مزارع گلستان هر ساله از ميانه آبان به مدت يك ماه آغاز و برداشت محصول از مزارع نيز در صورت مساعد بودن شرايط آب و هوايي از خرداد ماه آغاز مي شود.
استان گلستان در سال زراعي 94 - 93 پس از استان فارس رتبه دوم توليد گندم را در كشور با توليد يك ميليون و 50 هزار تن محصول به خود اختصاص داد.
در سال زراعي قبل حدود 400 هزار هكتار اراضي گلستان به كشت گندم اختصاص داشت.
استان مرزي گلستان در شمال ايران و كرانه شرقي درياي خزر، داراي افزون بر650 هزار هكتار اراضي كشاورزي است. اين استان از قطب هاي توليد محصولات زراعي و باغي كشور محسوب مي شود.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پيش بيني توليد يك ميليون و 300 هزار تن گندم در گلستان / تحويل با معرفي نامه جهادكشاورزي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X