استفاده تجاري از زمين كيفيت زندگي را در شهرها تنزل داده است

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، عباس آخوندي روز يكشنبه در مراسم توديع و معارفه مديران عامل قديم و جديد سازمان زمين و مسكن افزود: زمين دولت در شهرها بايد در اختيار منافع ملي باشد تا بتوانيم زندگي شهري را در تمام شهرهاي كشور ارتقا بخشيم.
وي از تجارت زمين در كشور انتقاد كرد و گفت: بايد تلاش كنيم در جهت ارتقاي كيفيت زندگي ، بازآفريني شهري را مورد توجه جدي قرار دهيم اما متاسفانه مدت هاست در ايران دولت تاجر به افكار مردم رخنه كرده است و بايد اين وضعيت تغيير پيدا بكند.
وي با بيان اينكه نبايد از زمين به ديده تجاري استفاده شود، گفت: بازآفريني شهري و احياي آن با تمام امكانات زيستي اشكال ندارد اما اينكه از زمين بعنوان تجارت استفاده شود، درست نيست.
وي با اشاره به وظايف سازمان ملي زمين و مسكن تاكيد كرد: سازمان ملي زمين و مسكن بعنوان خزانه دار زمين در كشور ماموريت بزرگي بر عهده دارد و بايد از ظرفيت هاي خود براي بهسازي و بازآفريني شهري استفاده كند.
وزير راه و شهرسازي گفت: در بيشتر سفرهاي رئيس جمهوري محترم به استان ها انتقال آب از درياي خزر به سمنان، از درياي عمان به مشهد و انتقال آب از خليج فارس به كرمان مطرح مي شود، در حالي كه اگر تدبير كنيم متوجه مي شويم انتقال آب به اين شهرها ده ها هزار ميليارد تومان هزينه دارد.
آخوندي افزود: در حالي كه مشهد براي سكونت يك ميليون و 800 هزار نفر گنجايش داشت هم اكنون جمعيت اين شهر به بيش از سه ميليون نفر افزايش يافته، زيرا همواره در اطرف اين شهر زمين به صورت نامناسبي توزيع شده است.
وي گفت: قرار است در شهر جديد پرديس 400 هزار نفر سكونت كنند در حالي كه آب آشاميدني اين شهر تنها براي 50 هزار نفر كافي است و ما بايد با سختي هاي زيادي آب مورد نياز اين شهر را تامين كنيم.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه هر جايي به اين زودي ها شهر نمي شود و براي ايجاد شهرهاي مناسب بايد تلاش هاي زيادي صورت گيرد، گفت: يك سوم جمعيت شهري ايران در 19 هزار هكتار اراضي شهري در وضعيت نابساماني قراردارد و بيشتر اين افراد در حاشيه شهرها، بافت هاي مياني، بافت هاي تاريخي و يا روستاهاي كنار شهرها زندگي مي كنند.
آخوندي تاكيد كرد: متاسفانه شهرهاي ما از درون فرسوده شده است و با رشد نامناسب هم اكنون در بيشتر شهرهاي كشورمان مشكلات بسيار زيادي وجود دارد.
وي گفت: در 35 سال گذشته با انجام ساخت و سازهاي مورد نياز در دور دست ها متوجه شديم هنور در بخش مسكن هيچ مشكل حل و فصل نشده و اين سبب فرسودگي در داخل شهرها شده بطوري كه كيفيت زندگي مردم در شهرها تنزل پيدا كرده است.
آخوندي اظهار داشت: در بيابان ساختن يك واحد مسكوني بسيار راحت است اما احياي بافت هاي فرسوده شهري كار بسيار بزرگي است كه مشكلات خاص خود را مي تواند داشته باشد.
وي گفت: شهر يك محيط يك بار مصرف نيست كه از آن جدا شويم و اين كه اعلام مي كنند در بيابان واحدهاي مسكوني زيادي ساخته ايم نمي تواند افتخار ما باشد.
شهرها يك سازمان اجتماعي هستند و تقليل دادن شهرها به كالبد مسكن بزرگترين انحراف شهري در ايران بوده است.
وزير راه وشهرسازي اظهار داشت: تمايل زيادي وجود دارد كه باز هم زمين هاي اطراف شهرها را واگذار كنيم در حالي كه ما بايد به نتايج آن بيانديشيم كه نتيجه آخر ما با واگذاري اين اراضي چه خواهد بود.
آخوندي در پايان با اشاره به سوابق مديرعامل جديد سازمان ملي زمين و مسكن اظهار داشت: خوشبختانه آقاي حميدرضا عظيميان 6 سال بعنوان شهردار اصفهان انجام وظيفه كرده اند و عملكردشان در سازمان هاي ديگر صلاحيت، صداقت و توانايي شان را نشان مي دهد و اميدواريم با حضور ايشان در اين سازمان شاهد يك دوره موفق باشيم.
«محمد پژمان» از اوايل سال 1392 تاكنون، مديرعامل سازمان ملي زمين و مسكن بود كه وزير راه و شهرسازي با استعفاي وي موافقت كرد تا عظيميان جايگزين وي شود.
وي در سال هاي 1386 تا 1392 شهردار شهر مشهد بود.
عظيميان از سال 1370 تا 1376 شهردار اصفهان بود و عضويت در هيات مديره سيمان اصفهان، سيمان نايين، فولاد تكنيك، مجتمع صنايع قائم رضا از سوابق وي به شمار مي رود. وي از سال 1386تاكنون نيز عضو هيات مديره مجتمع پرشيا فلز بود.
اقتصام ** 1108 ** 9314 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استفاده تجاري از زمين كيفيت زندگي را در شهرها تنزل داده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X