در جست و جوی راه حل مساله مسكن / رونق كاذب به معنای حل مشكل نیست

مسكن دارای ویژگی هایی است كه آن را از دیگر كالا ها متمایز می كند و این ویژگی ها عبارتند از غیر قابل انتقال بودن، با دوام بودن و اینكه كالایی است كه از زمان تصمیم خرید تا محقق شدن آن زمان زیادی لازم است.
مسكن پس از تولید قابلیت جابجایی و انتقال به مكان دیگر را ندارد بنابراین از زمان شروع به ساخت امكان وجود تغییراتی در نواحی مسكن مورد نظر و ایجاد تغییر در شرایط آن مثل قیمت و فروش و غیر ه است.
بادوام بودن مسكن آن را تبدیل به یك دارایی كرده است و نگاه به تولید آن را از فروش و ایجاد سود در كوتاه مدت مبرا می كند. همچنانكه در بیشتر اوقات مسكنی بعد از اتمام ساخت قیمتش افزایش پیدا می كند.
تصمیم به ساخت مسكن و محقق شدن آن ( شروع به ساخت و حتی اتمام كار) یك فرآیند زمان بر است و در این بین امكان گران شدن مصالح اولیه، گرانتر شدن زمین، انجام پروژه های كه بر موقعیت و قیمت ملك مورد نظر می افزاید، تلاطم نظام اقتصادی وجود دارد و این موضوع خود نا اطمینانی در این بازار و نگرانی از آینده را افزایش می دهد.
افزایش نرخ سودهای بانكی نیز كه در سال های اخیر مزید بر علت شده و با كشاندن سرمایه ها از تولید به سپرده های پرسود بانكی و بازار های موازی مالی، بسیاری از سرمایه ها و پول هایی كه باید در جهت افزایش تولید، كارآفرینی وو ساخت و ساز صرف شود وارد سپرده های بانكی می شود.
بازده بالا در بازار های پولی در عمل رقابت را برای بازار مسكن سست كرده بطوریكه قیمت تمام شده مسكن به هیچ عنوان قابل رقابت با سود های بانكی نیست و تنها سازندگان مسكن یا به زبان امروزی بساز و بفروش های قدیمی توانسته اند در این بازار دوام بیاورند و آنها كه بتازگی پا به میدان بازار مسكن گذاشته بودند به دنبال راه دیگری برای امرار معاش خود رفتند.
اغلب مالكین نیز با امید به آینده و گران و گرانتر شدن زمین و واحدهای مسكونی و تجاری، واحد خود را خالی نگه داشته تا یك روز با قیمت بالاتر و سود بیشتر آن را بفروشند.
تابستان گذشته نیز بیشتر مستاجران با پرداخت درصد بیشتری بر رهن و اجاره ترجیح دادند در محل مسكونی قبلی خود بمانند زیرا هزینه ی جابجایی از درصد افزایش رهن و اجاره آن ها بیشتر شده همچنین اجاره منزل جدید با رهن و اجاره های بسیار بالا صرفه ی اقتصادی این جابجایی را كاهش می داد.
چند صباحی است كه از ایجاد رونق در بازار مسكن با پرداخت وام و كمك هزینه برای تهیه مسكن سخن به میان آمده و مسئولین نوید رونق این بازار را در سال جاری داده اند.
عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان در گفت وگو با ایرنا به نقد و بررسی این سازو كار پرداخته و گفت: ایجاد رونق در بازار مسكن یك فرآینده زمان بر است و با راهكارهای كوتاه مدت تنها رونق كاذب در این بازار ایجاد می شود كه نه تنها در بازار مسكن در تمامی بازارها ایجاد رونق كاذب آسیب زا بوده، مشكلات را حل نكرده و حتی افزایش می دهد.
بابك صفاری افزود: پرداخت وام توسط بانك های تجاری جهت رونق بخشیدن عملكرد صحیحی است چون بدون افزایش نقدینگی و پول نقد در دست مردم، انجام برخی امور مالی را برای وام گیرنده تسهیل می كند.
وی اضافه كرد: اما پرداخت وام برای مسكن پیمودن همه راه تا رسیدن به رونق نیست و تنها بخشی از آن را حل می كند.
صفاری ادامه داد: میزان وام تنها بخش اندكی از قیمت تمام شده مسكن را تامین می كند و افراد وام گیرنده قادر به تامین مابقی قیمت مسكن نیستند.
وی یادآوری كرد: همچنین قشری از جامعه نیز كه اقدام به گرفتن وام مسكن می كنند و زوج های جوان اغلب درآمدشان در حدی نیست كه بتوانند ماهیانه اقساط وام خود را پرداخت كنند.
صفاری افزود: در كشورهای خارجی افراد وام گیرنده مقدار كمتر قیمت تمام شده مسكن را پرداخته و مابقی را دولت در قالب وام پرداخت می كند، این در حالی است كه قیمت مسكن در برخی نقاط اصفهان و تهران با قیمت ملك در بهترین جاهای دنیا برابر می كند و قیمت ملك به طور كلی در كشور ما زیاد است.
عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان دو راهكار برای رونق بخشیدن به این بازار ارائه كرد كه در دل زمان بسیاری از مشكلات پیش روی افراد برای خانه دار شدن را حل می كند.
صفاری گفت: با توجه به آمار های اعلام شده واحد های مسكونی خالی موجود از تقاضا در این بازار بیشتر است و وجود این واحد ها به نابسامانی در بازار مسكن دامن زده و افزایش قیمت ها را در پی دارد.
وی برقراری ساز و كار مالیات بر واحد های مسكونی و تجاری خالی را بهترین راه كمك كننده برای جلوگیری از وجود و افزایش این واحد ها عنوان كرد.
صفاری راه حل دوم را اضافه كردن زمین های جدید به شهر بطور پیوسته توسط شهرداری عنوان كرد و گفت: افزایش عرضه زمین شهری می تواند با كنترل قیمت زمین، به بازار مسكن رونق بخشیده و حجم معاملات را بالا ببرد.
وی افزود: وجود شركت هایی برای ساخت منازل مسكونی در این زمین ها لازم است و دولت می تواند وام مسكن را به جای دادن به افراد به این شركت ها داده تا علاوه بر اشتغال زایی و بكار گیری افراد متخصص تحصیل كرده در این شركت ها، وام مسكن با نظارت افراد ذی صلاح صرف ساخت زمین های جدید شهری با قیمت تمام شده ی پایین، شود.
صفاری اضافه كرد: افراد می توانند بعد از تحویل گرفتن این واحد های مسكونی با پرداخت ماهیانه كم، هم وام را پرداخت كرده و هم صاحب خانه شوند.
عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان ادامه داد: انجام و پیاده سازی این ساز و كار عرضه خود همكاری و نظارت تمامی نهاد ها از جمله شهرداری، وزارت مسكن ، بانك ها و خود شركت های خانه سازی و غیره را می طلبد.
صفاری تاكید: مشكل مسكن در كوتاه مدت حل نخواهد شد و این فرآیند نیازمند زمان و فراهم كردن زیر ساخت هاست.
وی مسكن مهر را بعنوان نمونه طرح و ایده ای درست نام برد كه به بدترین نحو اجرا شد و بدون در نظر گرفتن زیر ساخت ها و برنامه ریزی صحیح و بدون صرف زمان كافی به اجرا درآمد كه شاهد مشكلات آن در سطح كشور هستیم.
صفاری همچنین رشد قارچ گونه ی بنگاه های مشاور املاكی در سطح شهر، استان و كشور را یك تجارت افراطی عنوان كرد و گفت: این مساله خود نشانگر یك نوع بیماری در بازار مسكن است.
این عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان تعداد واحد های مسكونی خالی در سطح كشور را باتوجه منابع رسمی حدود دو میلیون واحد برآوردكرد.
گزارش : هدی استكی
گ/7153/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «در جست و جوی راه حل مساله مسكن / رونق كاذب به معنای حل مشكل نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X