فرماندار هندیجان: جلوگیری از تردد ماهیگیران به دریا پذیرفتنی نیست

سید مهران رفیعی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هندیجان یکی از مناطق مرزی خوزستان با 95 کیلومتر مرز آبی است که در جنوب این استان قرار گرفته و نبود صنایع در شهرستان موجب شده تا عده زیادی از مردم این شهر شغل صیادی را که یکی از مشاغل سخت می باشد برای امرار معاش و تامین مخارج خانواده انتخاب کنند.
وی افزود: در این شهرستان 780 فروند قایق صیادی، 400 فروندلنج تجاری و 168 فروند لنج صیادی به کار مشغول هستند و جمعیتی در حدود هفت هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم از این راه امرار معاش می کنند.
رفیعی ادامه داد: از این تعداد 380 فروند قایق دارای مجوز و 400 فروند فاقد مجوز صید می باشند که گذشت زمان ، افزایش جمعیت و نبود شغل برای جوانان موجب افزایش تعداد قایق های فاقد مجوز شده است.
فرماندار هندیجان گفت: معیشت 2500 خانوار در این شهرستان بندری به دریا وابسته است و ایجاد مشکل در این حوزه می تواند مسائل اجتماعی گسترده ای در این شهرستان ایجاد کند.
وی افزود: سازمان شیلات ایران به منظور حفظ ذخایر دریایی از سال 1379 تاکنون مجوز صید برای قایق های صیادی صادر نکرده است در حالی که فقدان صنایع و شغل جایگزین در شهرستان های محروم راه حلی جز صیادی برای قشر کم درآمد باقی نمی گذارد.
نماینده عالی دولت در شهرستان هندیجان گفت: حدود دو ماه است به یکباره و بدون اینکه راهکار جایگزینی برای اشتغال این افراد سنجیده شود به علت فقدان مجوز صید ، از تردد این قایق ها در فصل صید توسط دریابانی به دریا جلوگیری به عمل آمده است.
رفیعی ادامه داد: این قایق های فاقد مجوز خود منبع در آمد بسیاری از خانوارهای این شهرستان هستند و جلوگیری از تردد آنها به دریا سبب اعتراض های گسترده این قشر محروم شده است.
وی گفت: این صیادان در چندین مورد خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده اند اما با اصرار شیلات مبنی بر عدم صدور مجوز و جلوگیری از تردد به دریا توسط دریابانی کماکان این مشکل به قوت خود باقی است.
وی ادامه داد: لازم است مسئولان امر در شیلات و دریابانی هرچه سریعتر برای جلوگیری از مشکلات اجتماعی نسبت به حل موضوع یا ارائه راه حل جایگزین اقدام نمایند.
شهرستان هندیجان با جمعیت 45 هزار نفر در جنوب خوزستان و در کنار خلیج فارس واقع شده و یکی از بنادر مهم استان می باشد.
7163/6065

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرماندار هندیجان: جلوگیری از تردد ماهیگیران به دریا پذیرفتنی نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X