تمرین ارکسترها تعطیل شد / قرارداد یک‌ساله می‌خواهیم

آئین افتتاح مهر تا مهر ارکستر سمفونیک تهران یکی از نوازندگان ارکستر می‌گوید: بدون قرارداد سرِ تمرین نمی‌رویم، ما قرارداد یک‌ساله می‌خواهیم نه قراردادی که با ما مثل «عَمَله»ها برخورد می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با این که صبح امروز یک‌شنبه 19 اردیبهشت 1395 مسئولان بنیاد رودکی سعی کردند با انتشار خبری، اوضاع ارکسترها را عادی جلوه دهند اما در حال حاضر هیچ‌کدام از نوازندگان ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران سرِ تمرین‌های این دو ارکستر حاضر نشدند و به نظر می‌رسد صحبت‌های علی رهبری مبنی بر تعطیلی ارکسترها درست باشد.

نوازندگان ارکسترها اعلام کرده بودند که اگر با آنان قراردادِ یک‌ساله امضا نشود از امروز سرِ تمرین نمی‌آیند.

در همین باره میلاد عمرانلو نوازنده ارکستر سمفونیک تهران می‌گوید: همه‌ی ما اعلام کرده بودیم که اگر قرارداد نداشته باشیم تمرین نمی‌کنیم. فعلا هم به احتمال زیاد تمرینی نداریم تا تکلیف قرارداد نوازندگان مشخص شود.

عمرانلو درباره کیفیت قراردادهای مدِ نظر نوازندگان تاکید کرد: اگر قراردادها مثل سال قبل باشد و بخواهند ماهانه قرارداد ببندند و بیمه‌های نصفه و نیمه در هر ماه به نوازندگان تعلق گیرد، ادامه کار میسر نیست.

این نوازنده‌ی ارکستر سمفونیک تهران درباره خواسته‌ی نوازندگان گفت: ما قراردادی یک ساله می‌خواهیم نه یک ماهه. قراردادی که امنیت شغلی برای ما داشته باشد، نه این که هر لحظه هر کسی دلش خواست بگوید که از فردا نیایید. ما بیمه‌ی کامل می‌خواهیم.

عمرانلو ادامه داد:‌ سال قبل و از شهریور شروع کردند به کم کردن حقوق و بیمه‌ها، گاهی در یک ماه 24 روز، گاهی 20 روز و گاهی 15 روز برایمان بیمه رد می‌شد. نوازنده‌ای داشتیم که در ماه 100 هزار تومان حقوق می‌گرفت. اگر این شرایط باشد من به شخصه ادامه‌ی کار نمی‌دهم و این را از طرف خودم اعلام می‌کنم.

این نوازنده تیمپانی گفت: با نبود مدیر هنری مثل علی رهبری و حقوق‌هایی که بنیاد رودکی پرداخت می‌کند، ترجیح می‌دهم در خانه بمانم چرا که در این صورت ضرر مالی‌ام کمتر است.

عمرانلو درباره اعلام مسئولان بنیاد رودکی درباره آمادگیشان برای انعقاد قرارداد با نوازندگان، گفت: قراردادی که مسئولان بنیاد رودکی می‌خواهند با ما امضا کنند همان قراردادی است که اول سال به ما دادند و ما نخواستیم امضا کنیم. در این قرارداد نوشته شده که در صورت تمایل بنیاد رودکی هر ماه قرارداد تمدید می‌شود، ما چنین شرایطی نمی‌خواهیم. آنان می‌خواهند که هر گاه نیاز داشتند ما باشیم و هر گاه که نیاز نداشتند خداحافظمان.

وی تاکید کرد: مسئله این است که ما را مثل «عَمَله» می‌خواند که هر موقع کار دارند ما را دعوت کنند و هر وقت هم کار نباشد نه حقوقی بگیریم و نه بیمه‌ای باشد. یک ماه دیگر ماه رمضان می‌شود و ارکستر در این ماه بی‌کار است؛ پس ما نه بیمه داریم نه حقوق، محرم و صفر هم همین‌گونه است.

عمرانلو گفت: براساس قراردادی که مسئولان بنیاد رودکی به ما پیشنهاد داده‌اند هر تمرینی که منجر به کنسرت نشود شامل حقوق و بیمه نیست؛ این یعنی همان «پروژه‌ای کار کردن»؛ این درست همان چیزی است که در سال 90 با آن مقابله کردیم و به تعطیلیِ ارکسترها انجامید.

این نوازنده ارکستر سمفونیک تهران درباره شورای ارکسترها گفت: شورایی که جز یکی دونفرشان بقیه سابقه همکاری و یا آشنایی با ارکستر را ندارند؛ نمی‌دانم چرا باید برای ارکستر تصمیم بگیرند؟ اگر شورایی باشد باید نوازندگان ارکستر انتخابشان کنند. هر کسی در جای خودش قابل احترام است اما اعضای شورای ارکسترها هیچ ربطی به ارکستر ندارند.

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تمرین ارکسترها تعطیل شد / قرارداد یک‌ساله می‌خواهیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X