گام بلند یزد به سوی جهانی شدن/پرونده بافت تاریخی در دست بررسی است

مجتبی فرهمند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پرونده از پنجم اردیبهشت به یونسکو ارسال شده و اکنون در دست بررسی است و به زودی نیز ارزیابان برای بررسی بافت تاریخی به یزد سفر می کنند.

وی عنوان کرد: اگر این پرونده از یونسکو بازگردد، کار بسیار دشوارتر می‌شود و بررسی مجدد آن کاری دشوار و زمان‌بر و هزینه بر است.

فرهمند با بیان اینکه این پرونده در قالب هفت فصل تدوین شده است، افزود: در این پرونده مبانی مهمی همچون وقف در بافت تاریخی نیز مدنظر قرار گرفته و در یک فصل تنها به این موضوع و بناهایی که در بافت تاریخی، وقف شده‌اند پرداخته شده است.

وی، یکی از ابزارهای پایداری بافت تاریخی را وقف دانست و عنوان کرد: وقف می تواند در احیای بافت تاریخی و حتی تک‌ بناها بسیار موثر واقع شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی یزد با بیان اینکه محدوده عرصه ثبت جهانی ۱۹۵ هکتار است، یادآور شد: محدوده های امیرچخماق، میدان خان، محدوده احداث شده در دوران آل مظفر و ...، محدوده ای هستند که برای ثبت جهانی در نظر گرفته شده ضمن اینکه محله زرتشتی ها و باغ دولت آباد نیز در این پرونده مورد توجه قرار گرفته است.

فرهمند بیان کرد: باغ دولت آباد حدود سه یا چهار سال پیش ثبت جهانی شد و محله زرتشتی ها نیز به عنوان نماد زندگی مسالمت آمیز ادیان می تواند در این پرونده نقطه درخشانی باشد.

وی ادامه داد: در مجموع برای ۶۶۵ هکتار حریم و ۸۶۱ هکتار عرصه و حریم پرونده سازی شده و برای یونسکو ارسال شده است و کار مستندسازی و... و. در هفت فصل انجام و به یونسکو ارسال شده است.

مسئول پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اظهار داشت: تلاش شد برای جمع بندی این پرونده، پرونده های بافت تاریخی پاریس، قاهره، هرات و ... را نیز بررسی کنیم و از ساختار آنها متناسب با یزد استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در این پروژه محله ها به صورت نمونه پایش شدند و فضاهای سالم، نیازمند مرمت و تخریب و بازسازی، تخریب شده و ... به تفکیک مشخص شدند تا در نهایت برای آنها برنامه ریزی شود.

فرهمند تاکید کرد: این پروژه ۴۰ نیرو و هر ماه نیز دو میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و با توجه به زمان کم، باید هر چه سریعتر اقدام شود زیرا تا دو ماه آینده ارزیابان پرونده به یزد سفر می کنند.

وی اظهار داشت: البته از نیروهای خوب موجود در دانشکده هنر و معماری کمک گرفته شده و می‌توان از ظرفیت آنها در پایگاه میراث فرهنگی استان یزد استفاده کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گام بلند یزد به سوی جهانی شدن/پرونده بافت تاریخی در دست بررسی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X